Kdo je to?
Kdo byl James Watt? Životopis James Watt, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

James Watt

Kdo byl James Watt? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Skotský vědec, mechanik, fyzik a matematik. Vynálezce parního stroje s odděleným kondenzátorem. Ten je považován za počátek průmyslové revoluce.
Od dětství se zajímal především o matematiku, i když musel až do svých 14 let vystačit s domácím vzděláváním, které mu poskytovala jeho matka. Zdravotní stav mu nedovoloval navštěvovat školu. Když později do školy nastoupil, jeho zájem o matematiku se dále prohluboval. Protože jeho otec vinou podnikatelského neúspěchu přišel o značnou sumu peněz, nemohl synovi financovat drahá studia. James se proto vyučil optikem a mechanikem u svého příbuzného.
Když ve svých jednadvaceti letech začal pracovat jako mechanik na univerzitě v Glasgow, seznámil se s opravdovými matematiky, fyziky a vědci, což mělo významný vliv na to, že se profesně posunul. V roce 1757 dostal za úkol opravit pokažený stroj Thomase Newcomena, který byl vlastně předchůdcem Wattova parního stroje. Ten jej zdokonalil a učinil efektivnějším. Jeho zásadní objev spočíval v odděleném kondenzátoru. Pára se tak nesrážela ve válci, ale v oddělené nádobě, což přineslo významnou úsporu surovin. Díky finanční pomoci svého prvního společníka J. Roebucka si mohl roku 1769 nechat svůj vylepšený parní stroj patentovat. Avšak uvést vynález do praxe nebylo snadné. Wattovi se nedařilo, aby jeho stroj fungoval v provozu tak jako na papíře. Brzdil ho nedostatek peněz.
Osudový význam mělo Wattovo spojenectví s průmyslníkem M. Boultnem, které znamenalo významnou finanční podporu a přineslo mnoho let spolupráce. Díky novému společníkovi získal Watt peníze i potřebné zázemí pro uvedení svého vynálezu do praxe. Boulton a Watt založili firmu a v roce 1776 prodali první Wattův parní stroj. Ten jej postupně zdokonaloval, aby našel využití i v dalších odvětvích průmyslu.
Věnoval se především zdokonalování zařízení souvisejících s parním strojem. Vynalezl ale také stroj na kopírování papíru či vakuovou vývěvu. Zasadil se o zavedení mezinárodní soustavy jednotek. Označení jednotky síly po něm používáme dodnes.
Na rozdíl od mnoha jiných byl Watt za svou práci oceněn už za života. Nouzí netrpěl. A přesto, že ho občas zrazovalo zdraví, dožil se důstojného věku.Kdo byl James Watt? Životopis James Watt, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě James Watt

Národnost: skotská
Datum narození: 19. 1. 1736
Místo narození: Greenock, Skotsko
Datum úmrtí: 25. 8. 1819

Líbí se stručný životopis s osobou James Watt? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Dobropis? Vzpomenete si na definici slova EAN? Znáte pojem Nostalgie? Vzpomněli byste si na význam slova Loch?

Klíčová slova: kdy se narodil James Watt?, kdo to je, osobnosti, datum narození, narození, lexikon, James Watt, vysvětlení, kdo je James Watt?, zajímavosti, život, Kdy zemřel James Watt, nežijící, věda, popis, národnost

Pojem James Watt je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít termín James Watt ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo James Watt ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem James Watt na Google obrázcích

Hledat slovo James Watt ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem James Watt ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo James Watt například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, v metavyhledávači Info.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby James Watt

Právě nyní již víte Kdo byl James Watt? Kdy se narodil James Watt? Kde se narodil James Watt? Kdy zemřel James Watt? James Watt patří do sekce Věda

Sepsáno redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka James Watt např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost James Watt i v jiné kategorii než je věda.