Kdo je to?
Kdo byl Oldřich Nový? Životopis Oldřich Nový, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Oldřich Nový?

Kdo byl Oldřich Nový? Životopis, informace, biografie, herectví

Oldřich Albín Nový byl český divadelní, filmový a seriálový herec, režisér, dramaturg, scenárista, zpěvák, pedagog a divadelní ředitel. Nový se narodil na pražském Žižkově do rodiny cvičitele hasičského sboru. Jeho strýc Miloš Nový byl členem Národního divadla. Oldřich se po obecné škole vyučil sázečem. Během studia hrával v ochotnickém divadle.
První angažmá získal v 18 letech v ostravském divadle. Po roce se přesídlil do brněnského Národního (Zemského) divadla, kde nejprve působil jako herec, od roku 1923 jako režisér a od roku 1925 jako šéf operety. Kvůli neshodám s vedením divadla se po patnácti letech odstěhoval zpět do Prahy, kde získal funkci ředitele Nového divadla a kde také režíroval hrál a zpíval. V Novém divadle začal prosazovat žánr hudební komedie, která se poprvé objevila ve hře Štěstí do domu (1934). Následovaly hry Okouzlující slečna, Další, prosím…, Krejčí na zámku, Mam’zelle Nitouche, Pro tebe všecko, Jedenáctý v řadě, aj.
V roce 1936 si vzal za ženu uměleckou fotografku Alici Wienerovou, se kterou o rok později adoptovali dceru Janu. Ta byla židovského původu, stejně jako jeho žena. Během druhé světové války se s Alicí nerozvedl, za což byl Nový deportován do pracovního tábora Osterode v německém Sasku.
Po válce Nový hostoval v divadlech po celém Československu a usadil se v pražském Divadle v Karlíně, kde byl v letech 1954-1959 dokonce uměleckým ředitelem. Roku 1957 získal ocenění Zasloužilý umělec. Následně působil jako vedoucí oddělení Hudební komedie na Pražské konzervatoři (1959-1964). Roku 1969 ztvárnil hlavní roli ve hře Hodinový hoteliér v Činoherním klubu.
Nový se proslavil zejména jako komediální herec. V roce 1922 debutoval v němém snímku Neznámá kráska. Poté následovaly menší role ve filmech Rozpustilá noc (1934), Velbloud uchem jehly (1936) nebo Třetí zvonění (1938). Nejvíce se proslavil v hlavní roli Kristiána ve stejnojmenném filmu z roku 1939. Úspěch mu zajistil další významné role v legendárních komediích Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém (1939), Přítelkyně pana ministra, Když Burian prášil (1940), Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda (1941), Valentin Dobrotivý (1942) nebo Paklíč (1944). Mezi jeho poslední úspěšné filmy patří Fantom Morrisvillu (1966) nebo komedie Světáci (1969). Za svůj život ztvárnil kolem 40 filmových rolí. Vytvořil roli v úspěšném televizním seriálu Taková normální rodinka (1967-1971).
Oldřich Nový zemřel v roce 1983 ve věku 83 let.Kdo byl Oldřich Nový? Životopis Oldřich Nový, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Oldřich Nový

Národnost: česká
Datum narození: 7. 8. 1899
Místo narození: Žižkov, Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 15. 3. 1983

Sdílejte tuto stránku s osobností Oldřich Nový se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Diastáza? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ortodoncie? Víte, co je to Dětská skupina? Víte co je Asteroid?

Klíčová slova: život, Oldřich Nový, herectví, datum narození, kdo to je, osobnost, narození, vysvětlení, osobnosti, životopis, informace, wikipedie, kdy se narodil Oldřich Nový?, lexikon, datum úmrtí, národnost

Pojem Oldřich Nový je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít termín Oldřich Nový ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Oldřich Nový ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Oldřich Nový ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oldřich Nový ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Oldřich Nový ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Oldřich Nový například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Oldřich Nový?

Nyní již víte Kdo byl Oldřich Nový? Kdy se narodil Oldřich Nový? Kde se narodil Oldřich Nový? Kdy zemřel Oldřich Nový? Oldřich Nový je v kategorii Herectví

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Oldřich Nový kupř. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oldřich Nový i v jiné kategorii než je herectví.