Kdo je to?
Kdo byl Herbert Hoover? Životopis Herbert Hoover, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Herbert Hoover?

Kdo byl Herbert Hoover? Životopis, informace, biografie, politici

V letech 1929–1933 nastoupil do Bílého domu politik Herbert Clark Hoover jako 31. prezident USA. Byl to první americký prezident, narozený západně od řeky Mississippi, za jehož vlády proběhla Velká hospodářská krize. Syn kvakerů, přistěhovalců z Německa a Švýcarska. Jeho rodiče – otec kovář a majitel obchodu s nářadím a matka (původem Kanaďanka) byli kvakeři. Jako dvouletý byl Herbert postižen záchvatem „krupice.“ Tehdy si všichni mysleli, že malý „Bertie“ zemřel. Naštěstí ho jeho strýc John resuscitoval. Malý Herbert sice navštěvoval školy, ovšem jeho jedinou knihou ke čtení byla pouze bible. Velmi brzy osiřel. V roce 1880 mu zemřel otec na infarkt a o 4 roky později skolil jeho matku tyfus. Malý Bertie osiřel. Bylo mu pouhých 10 let. Sirotků (starší bratr a mladší sestra) se ujal jejich strýc Allen Hoover na nedaleké farmě. V listopadu 1885 byl Herbert poslán k dalšímu strýci, kvakerskému lékaři a obchodníkovi Johnu Minthornu do Newberngu v Oregonu, jehož vlastní syn zemřel předtím. Ve třinácti letech opustil školu Friends Pacific Academy, aby se mohl stát kancelářským asistentem pro realitní kancelář svého strýce. I přes to, že školu nedokončil, naučil se psaní na stroji, účetnictví a matematice v noční škole.
V sedmnácti letech nastoupil na Standforskou univerzitu. Zde působil jako manažer baseballového i fotbalového týmu. Promoval v roce 1895. Začal pracovat v různých nižších hornických profesích v pohoří Sierra Nevada. V posledním ročníku se zamiloval do spolužačky Lou Henry, dcery bankéře z Monterey v Kalifornii. Tu v roce 1898 pojal za svoji manželku. Manželství vydrželo až do smrti Lou a to až do roku 1944.
Hooverova politická kariéra nabrala obrátky před rokem 1914. Ačkoliv málo známý, díky jeho službě ve Wilsonově administrativě, byl nominován na kandidáta v prezidentských volbách v roce 1920 za republikánskou stranu. V roce 1921–28 zastával vysokou funkci ministra obchodu. Po celou tu dobu si budoval podporu pro svoji prezidentskou kandidaturu. V roce 1928 se objevil na seznamu republikánů jako přední kandidát. V té době Hoover soustředil veškeré síly na svou kampaň. Následující rok se mu podařilo veřejnost přesvědčit a byl zvolen jako 31. prezident USA. Velkou podporu měl ve své ženě. Ta se chopila role první dámy s obrovskou vervou. Prezentovala se jako aktivistická žena, která ztělesňovala novou ženu poválečné éry. Byla vysoce inteligentní, robustní a vědomá si mnoha ženských možností.
Při nástupu do prezidentské funkce panovala v USA ekonomická stabilita. Což se ovšem změnilo již během jednoho roku, kdy se zhroutil akciový trh a svůj nástup ohlásila Velká hospodářská krize. Ta způsobila, že uprostřed ekonomické krize byl Hoover v prezidentských volbách v roce 1932 drtivě poražen demokratickým kandidátem Franklinem D. Rooseveltem.
Hoover si nehrál na nějaká občanská práva. Byl pevně přesvědčen o tom, že Afroameričané a další rasy mají osud ve svých rukou. Apeloval na zlepšení jejich životní situace vzděláním a individuální iniciativou. Postupně začal odstraňovat Afroameričany z vedoucích pozic v Republikánské straně.
Jeho politická cesta skončila v březnu 1933, kdy odešel z Washingtonu. Zapsal se do historie jako jediný žijící exprezident od roku 1933–1953.
Hoover podnikl v roce 1938 cestu do Evropy, kde se setkal s Adolfem Hitlerem, o kterém později prohlásil, že je šílený. Pořád si ale myslel, že Německo není hrozbou pro USA a z tohoto přesvědčení se postavil proti zapojení Spojených států do druhé světové války. Při této návštěvě pobýval na loveckém zámečku Hermanna Goringa.Kdo byl Herbert Hoover? Životopis Herbert Hoover, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Herbert Hoover

Národnost: americká
Datum narození: 10. srpna 1874
Místo narození: West Branch v Iowě
Datum úmrtí: 20. října 1964

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Herbert Hoover sdílet s ostatnímina Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Registr? Pamatujete si definici pojmu Zorbing? Víte co je Alpinning? Vzpomněli byste si co znamená slovo Brod?

Klíčová slova: datum narození, narození, informace, národnost, Herbert Hoover, biografie, vysvětlení, osobnosti, místo narození, nežijící, národnost, politici, kde se narodil Herbert Hoover?, Herbert Hoover, lexikon, kdo to je

Pojem Herbert Hoover je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Herbert Hoover ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Herbert Hoover na Google obrázcích

Hledat heslo Herbert Hoover ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Herbert Hoover ve Wikislovníku

Zkusit najít Herbert Hoover na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Herbert Hoover například ve Wikipedii, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Herbert Hoover?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Herbert Hoover? Kdy se narodil Herbert Hoover? Kde se narodil Herbert Hoover? Kdy zemřel Herbert Hoover? Herbert Hoover je v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Herbert Hoover například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Herbert Hoover i v jiné kategorii než je politici.