Kdo je to?
Kdo byl Herbert Hoover? Životopis Herbert Hoover, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Herbert Hoover

Kdo byl Herbert Hoover? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

V letech 1929–1933 nastoupil do Bílého domu politik Herbert Clark Hoover jako 31. prezident USA. Byl to první americký prezident, narozený západně od řeky Mississippi, za jehož vlády proběhla Velká hospodářská krize. Syn kvakerů, přistěhovalců z Německa a Švýcarska. Jeho rodiče – otec kovář a majitel obchodu s nářadím a matka (původem Kanaďanka) byli kvakeři. Jako dvouletý byl Herbert postižen záchvatem „krupice.“ Tehdy si všichni mysleli, že malý „Bertie“ zemřel. Naštěstí ho jeho strýc John resuscitoval. Malý Herbert sice navštěvoval školy, ovšem jeho jedinou knihou ke čtení byla pouze bible. Velmi brzy osiřel. V roce 1880 mu zemřel otec na infarkt a o 4 roky později skolil jeho matku tyfus. Malý Bertie osiřel. Bylo mu pouhých 10 let. Sirotků (starší bratr a mladší sestra) se ujal jejich strýc Allen Hoover na nedaleké farmě. V listopadu 1885 byl Herbert poslán k dalšímu strýci, kvakerskému lékaři a obchodníkovi Johnu Minthornu do Newberngu v Oregonu, jehož vlastní syn zemřel předtím. Ve třinácti letech opustil školu Friends Pacific Academy, aby se mohl stát kancelářským asistentem pro realitní kancelář svého strýce. I přes to, že školu nedokončil, naučil se psaní na stroji, účetnictví a matematice v noční škole.
V sedmnácti letech nastoupil na Standforskou univerzitu. Zde působil jako manažer baseballového i fotbalového týmu. Promoval v roce 1895. Začal pracovat v různých nižších hornických profesích v pohoří Sierra Nevada. V posledním ročníku se zamiloval do spolužačky Lou Henry, dcery bankéře z Monterey v Kalifornii. Tu v roce 1898 pojal za svoji manželku. Manželství vydrželo až do smrti Lou a to až do roku 1944.
Hooverova politická kariéra nabrala obrátky před rokem 1914. Ačkoliv málo známý, díky jeho službě ve Wilsonově administrativě, byl nominován na kandidáta v prezidentských volbách v roce 1920 za republikánskou stranu. V roce 1921–28 zastával vysokou funkci ministra obchodu. Po celou tu dobu si budoval podporu pro svoji prezidentskou kandidaturu. V roce 1928 se objevil na seznamu republikánů jako přední kandidát. V té době Hoover soustředil veškeré síly na svou kampaň. Následující rok se mu podařilo veřejnost přesvědčit a byl zvolen jako 31. prezident USA. Velkou podporu měl ve své ženě. Ta se chopila role první dámy s obrovskou vervou. Prezentovala se jako aktivistická žena, která ztělesňovala novou ženu poválečné éry. Byla vysoce inteligentní, robustní a vědomá si mnoha ženských možností.
Při nástupu do prezidentské funkce panovala v USA ekonomická stabilita. Což se ovšem změnilo již během jednoho roku, kdy se zhroutil akciový trh a svůj nástup ohlásila Velká hospodářská krize. Ta způsobila, že uprostřed ekonomické krize byl Hoover v prezidentských volbách v roce 1932 drtivě poražen demokratickým kandidátem Franklinem D. Rooseveltem.
Hoover si nehrál na nějaká občanská práva. Byl pevně přesvědčen o tom, že Afroameričané a další rasy mají osud ve svých rukou. Apeloval na zlepšení jejich životní situace vzděláním a individuální iniciativou. Postupně začal odstraňovat Afroameričany z vedoucích pozic v Republikánské straně.
Jeho politická cesta skončila v březnu 1933, kdy odešel z Washingtonu. Zapsal se do historie jako jediný žijící exprezident od roku 1933–1953.
Hoover podnikl v roce 1938 cestu do Evropy, kde se setkal s Adolfem Hitlerem, o kterém později prohlásil, že je šílený. Pořád si ale myslel, že Německo není hrozbou pro USA a z tohoto přesvědčení se postavil proti zapojení Spojených států do druhé světové války. Při této návštěvě pobýval na loveckém zámečku Hermanna Goringa.Kdo byl Herbert Hoover? Životopis Herbert Hoover, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Herbert Hoover

Národnost: americká
Datum narození: 10. srpna 1874
Místo narození: West Branch v Iowě
Datum úmrtí: 20. října 1964

Sdílejte tuto stránku s osobností Herbert Hoover s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova NFC? Víte co je Relikviář? Víte co je Servilita? Vzpomněli byste si co označuje výraz Gabion?

Klíčová slova: osobnosti, vysvětlení, datum úmrtí, osobnost, život, wiki, místo narození, kde se narodil Herbert Hoover?, politici, zajímavosti, národnost, kdy se narodil Herbert Hoover?, národnost, wikipedie, lexikon, politici

Pojem Herbert Hoover je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat výraz Herbert Hoover ve vyhledávači Yandex

Najít termín Herbert Hoover ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Herbert Hoover ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Herbert Hoover ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Herbert Hoover ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Herbert Hoover například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Herbert Hoover?

Teď už víte Kdo byl Herbert Hoover? Kdy se narodil Herbert Hoover? Kde se narodil Herbert Hoover? Kdy zemřel Herbert Hoover? Herbert Hoover patří do kategorie Politici

Kategorie politici, zrzek politik, herbert Hoover, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Herbert Hoover dejme tomu například v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Herbert Hoover i v jiné kategorii než je politici.