Kdo je to?
Kdo byl Epikúros? Životopis Epikúros, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Epikúros

Kdo byl Epikúros? Životopis, informace, biografie, filozofie

Epikúros byl filosof a etik. Jeho otec byl učitel a zajistil mu základní vzdělání. Následně Epikúros cestoval po okolí a studoval u různých filosofů. Když se rodinná situace zhoršila, byl nucen kvůli nedostatku peněz zanechat systematického studia u profesionálních myslitelů a začal se vzdělávat jako samouk. Vedle toho měl dlouhodobé zdravotní potíže. Navzdory těžkým podmínkám dokázal prohloubit své filosofické vzdělání a nakonec založil vlastní školu. Našel vhodné místo v zahradách poblíž Athén, kde zakoupil dům a přesunul tam své žáky. Zbytek života strávil vyučováním a rozvíjením své nauky.
Epikúros se zaměřoval zejména na etiku. Za cíl lidského života považoval dosažení blaženosti a štěstí. Toho se dá dosáhnout jedině tak, že se bude člověk vyhýbat strasti a místo toho bude vyhledávat slast. Nejedná se však o požitkářství, protože podléhat tělesným žádostem a pudům vede opět ke strasti. Sám Epikúros žil velmi skromně a prostě. Je tedy potřeba správně rozlišit přirozené lidské potřeby a najít rozumné cesty, jak je harmonicky naplňovat. Nadbytečné potřeby je naopak nezbytné omezit nebo zcela vykořenit. Motivem nauky bylo osvobodit člověka od strachu, bolesti a utrpení. Na rozdíl od jiných filosofů se neúčastnil politického života, za ideál považoval snahu o osobní štěstí, nikoli politický vliv. Pro celou Epikúrovu filosofii je typické, že se opírá o smyslovou zkušenost a odmítá metafyzické představy o duši nebo idejích.Kdo byl Epikúros? Životopis Epikúros, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Epikúros

Národnost: řecká
Datum narození: 341 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 270 př. n. l.

Tento text (Epikúros) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Světadíl? Rozumíte pojmu Synagoga? Víte, co je to Call centrum? Znáte pojem Klovatina?

Klíčová slova: život, lexikon, kde se narodil Epikúros?, kdo to je, nežijící, národnost, datum narození, životopis, popis, filozofie, Kdy zemřel Epikúros, biografie, datum úmrtí, zajímavosti, osobnosti, Epikúros

Pojem Epikúros je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít heslo Epikúros v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Epikúros ve Wikipedii

Hledat heslo Epikúros ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Epikúros ve Wikislovníku

Zkusit najít Epikúros ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Epikúros například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Epikúros?

Nyní již víte Kdo byl Epikúros? Kdy se narodil Epikúros? Kde se narodil Epikúros? Kdy zemřel Epikúros? Epikúros je v kategorii Filozofie

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Epikúros řekněme třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Epikúros i v jiné kategorii než je filozofie.