Kdo je to?
Kdo byl Epikúros? Životopis Epikúros, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Epikúros?

Kdo byl Epikúros? Životopis, informace, biografie, filozofie

Epikúros byl filosof a etik. Jeho otec byl učitel a zajistil mu základní vzdělání. Následně Epikúros cestoval po okolí a studoval u různých filosofů. Když se rodinná situace zhoršila, byl nucen kvůli nedostatku peněz zanechat systematického studia u profesionálních myslitelů a začal se vzdělávat jako samouk. Vedle toho měl dlouhodobé zdravotní potíže. Navzdory těžkým podmínkám dokázal prohloubit své filosofické vzdělání a nakonec založil vlastní školu. Našel vhodné místo v zahradách poblíž Athén, kde zakoupil dům a přesunul tam své žáky. Zbytek života strávil vyučováním a rozvíjením své nauky.
Epikúros se zaměřoval zejména na etiku. Za cíl lidského života považoval dosažení blaženosti a štěstí. Toho se dá dosáhnout jedině tak, že se bude člověk vyhýbat strasti a místo toho bude vyhledávat slast. Nejedná se však o požitkářství, protože podléhat tělesným žádostem a pudům vede opět ke strasti. Sám Epikúros žil velmi skromně a prostě. Je tedy potřeba správně rozlišit přirozené lidské potřeby a najít rozumné cesty, jak je harmonicky naplňovat. Nadbytečné potřeby je naopak nezbytné omezit nebo zcela vykořenit. Motivem nauky bylo osvobodit člověka od strachu, bolesti a utrpení. Na rozdíl od jiných filosofů se neúčastnil politického života, za ideál považoval snahu o osobní štěstí, nikoli politický vliv. Pro celou Epikúrovu filosofii je typické, že se opírá o smyslovou zkušenost a odmítá metafyzické představy o duši nebo idejích.Kdo byl Epikúros? Životopis Epikúros, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Epikúros

Národnost: řecká
Datum narození: 341 př. n. l.
Místo narození: ostrov Samos, Řecko
Datum úmrtí: 270 př. n. l.

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Epikúros? s kolegy na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Den Země? Pamatujete si definici pojmu Státní dluh? Víte, co je to Hepa filtr? Vzpomněli byste si co znamená slovo Tabula rasa?

Klíčová slova: lexikon, národnost, Epikúros, vysvětlení, informace, život, wikipedie, Epikúros, osobnost, Kdy zemřel Epikúros, filozofie, filozofie, datum narození, biografie, narození, datum úmrtí

Pojem Epikúros je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Epikúros ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Epikúros na Google.cz

Hledat pojem Epikúros ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Epikúros ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Epikúros ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Epikúros například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Epikúros

Právě nyní již víte Kdo byl Epikúros? Kdy se narodil Epikúros? Kde se narodil Epikúros? Kdy zemřel Epikúros? Epikúros patří do sekce Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Vyzkoušejte nalézt osobnost, osobu, člověka Epikúros dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Epikúros i v jiné kategorii než je filozofie.