Kdo je to?
Kdo je Ivan Klíma? Životopis Ivan Klíma, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ivan Klíma

Kdo je Ivan Klíma? Životopis, informace, biografie, literatura

Ivan Klíma, rodným jménem Ivan Kauders, je český spisovatel, prozaik, publicista, esejista, dramatik a autor knih pro děti, který má židovské kořeny.
Ivan se narodil jako syn Viléma Klímy, jenž se proslavil jako vynálezce silnoproudého motoru. Ivanův mladší bratr Jan Klíma je spisovatel a fyzik.
Ivan jako malý strávil několik let v koncentračním táboře Terezín. Po válce mohl konečně studovat vystudoval nejprve reálné gymnázium v Praze, kde odmaturoval v roce 1951. Potom zkoušel štěstí na Vysoké škole politických a hospodářský věd, ale po jednom semestru přestoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, a to obor český jazyk a literatura. Jeho diplomová práce pojednávala o Karlu Čapkovi. Po vystudování se stal redaktorem časopisu Květy. Potom byl redaktorem nakladatelství Československý spisovatel, dále také redaktorem Literárních novin. Nebránil se ani zahraniční spolupráci, a tak v letech 1969/70 přednášel jako hostující profesor na univerzitě v Michiganu (Ann Arbor). Po návratu se živil jako spisovatel z povolání, avšak publikovat mohl jen samizdatově (patřil již tehdy k zakázaným spisovatelům), a tak občas zastával nějakou dělnickou profesi (sanitář, zeměměřičský figurant). V roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Obce spisovatelů, potom byl předsedou českého PEN-klubu. Za svůj život zatím nasbíral několik literárních ocenění (Cena Franze Kafky, Magnezia Litera a Cena Ferdinanda Peroutky).
Velký vliv na Ivana Klímu měl Karel Čapek, jak můžeme vidět nejen z diplomové práce, ale i ze samotné tvorby. Je to patrné již z jeho prvních povídek - Bezvadný den nebo Mezi třemi hranicemi, ve kterých dává autor najevo zaujetí běžným člověkem, obecně lidskými problémy, životem v atypickém prostředí apod. Kromě toho Klíma uspořádal také výbor z Čapkových próz, k mnoha Čapkovým dílům napsal doslov a vydal i esej Karel Čapek. I román Hodina ticha navazuje na Karla Čapka, zejména na jeho trilogii Hordubal, Povětroň a Obyčejný život. Děj románu je situován na východní Slovensko po druhé světové válce a největší konflikt se zde odehrává mezi fanatickou vírou a poznáním. Ostatně všechna Klímova díla po válce a nástupu komunismu reflektují nějakým způsobem manipulaci s lidmi, a to jak prozaická (Loď jménem Naděje), tak i dramatická (Cukrárna Myriam, Porota, Ženich pro Marcelu). Kromě Čapka byl Klíma ještě velmi ovlivněn Franzem Kafkou, kterému věnoval i soubor esejů a publicistických textů Už se blíží meče. Románový triptych Milenci na jednu noc, Milenci na jeden den a Milostné léto přibližuje lidské osamění a neschopnost nalézt trvalého partnera a vzájemné porozumění. V 80. letech se Klíma od filozofických témat poněkud odklonil a začal psát „více realisticky“, což je zřejmé na dílech Má veselá jitra, Moje první lásky nebo Láska a smetí. Díla pro děti charakterizuje humor a vlídnost, což můžeme vidět na pohádce Kokrhací hodiny nebo dívčím příběhu Markétin zvěřinec. Nejnovějším dílem Ivana Kundery je Moje šílené století, za které dostal právě ocenění Magnezia Litera, konkrétně za literaturu faktu.Kdo je Ivan Klíma? Životopis Ivan Klíma, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Ivan Klíma

Národnost: česká
Datum narození: 14. 9. 1931
Místo narození: Praha

Zaujala vás biografie osobnosti Ivan Klíma? Potom se podělte s kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu SAP? Vzpomněli byste si co znamená slovo Tejpování? Znáte definici termínu Labrys? Víte co je Ochranná lhůta?

Klíčová slova: literatura, kde se narodil Ivan Klíma?, narození, zajímavosti, život, životopis, datum narození, informace, popis, místo narození, osobnosti, vysvětlení, osobnost, wiki, kdo je Ivan Klíma?, národnost

Pojem Ivan Klíma je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Ivan Klíma zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat heslo Ivan Klíma ve Wikipedii

Vyhledat pojem Ivan Klíma ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ivan Klíma ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Ivan Klíma na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Ivan Klíma na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Klíma například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ivan Klíma

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Ivan Klíma? Kdy se narodil Ivan Klíma? Kde se narodil Ivan Klíma? Ivan Klíma je v sekci Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Ivan Klíma dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Klíma i v jiné kategorii než je literatura.