Kdo je to?
Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Životopis Tomáš Garrigue Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Tomáš Garrigue Masaryk

Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Životopis, informace, biografie, politici

Tomáš Garrigue Masaryk byl filosof, politik a první československý prezident. Vyrůstal na Slovácku v rolnické rodině, vystudoval obecnou školu v Čejkovicích a po neúspěšném studiu gymnázia ve Strážnici se přestěhoval do Vídně, kde studoval zámečnictví. Po návratu na Moravu vystudoval gymnázium v Brně a živil se jako soukromý učitel. Jako nadaný student byl podporován mocnými a bohatými lidmi, takže se mohl vrátit do Vídně, vystudovat tamní Akademické gymnázium a pokračovat na filosofickou fakultu vídeňské univerzity. V této době si Masaryk vytvořil většinu názorů, které byly důležité pro jeho pozdější politickou dráhu. Obdivoval zejména realistickou filosofii, která se zaměřuje na fakta a každodenní práci, nikoli na velké individualistické ideje. Během studijního pobytu v Lipsku poznal budoucí manželku Charlotte Garrigue, se kterou se oženil v roce 1878.
Po dokončení studia se začal zabývat politikou a zapojil se do sporu o pravost Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského, kterým v té době žila domácí česká politika. Masaryk tvrdil, že je nutné pravost vědecky a objektivně ověřit a znepřátelil si tím vlastenecky smýšlející politiky a umělce. V roce 1882 se přestěhoval do Prahy a přednášel filosofii na pražské univerzitě, která se tehdy oficiálně jmenovala univerzita Karlo-Ferdinandova. Pokračoval v propagaci vědeckého a racionálního přístupu a tábor jeho odpůrců rostl, zejména mezi nacionalisticky a konzervativně orientovanou inteligencí. Pro Masaryka bylo náboženství důležité, ale nesouhlasil s politikou katolické církve a dával přednost liberálnějšímu evangelictví.
V roce 1890 vstoupil do Národní strany svobodomyslné, která se neoficiálně označovala jako Mladočeši. Díky tomu se poprvé dostal do nejvyšší politiky, protože o rok později byl zvolen do Říšské rady, tedy do parlamentu rakouské monarchie. Nakonec se však mandátu vzdal, protože vstup do politiky považoval za unáhlený a chtěl získat více politických zkušeností. Brzy se zapojil do dalšího důležitého sporu, když se postavil proti antisemitismu a obhajoval žida Leopolda Hilsnera obviněného z rituální vraždy Anežky Hrůzové. V období před první světovou válkou se Masaryk vrátil do vysoké politiky a znovu byl zvolen do Říšské rady, odkud podporoval založení druhé české univerzity v Brně, což se v roce 1919 nakonec podařilo a brněnská univerzita proto nese jeho jméno.
Po vypuknutí první světové války Masaryk přestal věřit, že je možné monarchii reformovat a začal prosazovat samostatné Československo. Dále podporoval evropskou federalizaci a patřil tak k myšlenkovým předchůdcům dnešní Evropské unie. V první fázi války cestoval po Evropě, setkával se s politiky a přednášel, aby získal podporu pro samostatný stát. Pobýval i v Rusku, kde se podílel na vzniku československých legií a mezi vojáky měl velkou popularitu. V roce 1917 cestoval přes celé Rusko, aby se dostal do Japonska a následně do Ameriky. Tam úspěšně zapůsobil na veřejnost i na prezidenta Wilsona a významně tím přispěl k rozpadu Rakouska-Uherska a k vzniku samostatného Československa.
Díky činnosti ve prospěch samostatného Československa byl Masaryk po návratu domů oslavován jako hrdina a vítaly ho zaplněná náměstí. V Praze složil prezidentský slib, neboť už během pobytu v zahraničí byl českými poslanci zvolen prezidentem. Existovaly návrhy, aby byla prezidentská funkce spíše ceremoniální, ale to Masaryk odmítl a díky tomu má v českém politickém systému prezident poměrně silné postavení. V roce 1920 byl Masaryk zvolen podruhé a pokračoval ve snaze vybudovat z Československa vyspělou a demokratickou zemi. Roku 1927 začalo třetí prezidentské období, v jehož průběhu Masaryk intenzivně podporoval sionistické hnutí a samostatný židovský stát. V izraelském Tel Avivu díky tomu dodnes funguje Kavárna Masaryk. Navzdory zhoršujícímu se zdravotnímu stavu byl v roce 1934 zvolen prezidentem i počtvrté, ale na konci roku 1935 rezignoval, protože už nebyl schopný prezidentskou funkci plnohodnotně vykonávat. Zbytek života strávil na zámku v Lánech a na lánském hřbitovu je i pohřben.Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Životopis Tomáš Garrigue Masaryk, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Tomáš Garrigue Masaryk

Národnost: česká
Datum narození: 7. března 1850
Místo narození: Hodonín
Datum úmrtí: 14. září 1937

Popis osobnosti Tomáš Garrigue Masaryk můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Subsumpce? Víte co je Full HD? Vzpomenete si na definici slova Globální oteplování? Vzpomněli byste si co označuje výraz Quo vadis?

Klíčová slova: kdy se narodil Tomáš Garrigue Masaryk?, wikipedie, osobnosti, Kdy zemřel Tomáš Garrigue Masaryk, narození, Tomáš Garrigue Masaryk, politici, místo narození, kdo to je, národnost, lexikon, politici, popis, životopis, informace, Tomáš Garrigue Masaryk

Pojem Tomáš Garrigue Masaryk je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít výraz Tomáš Garrigue Masaryk na Google.cz

Zkusit najít výraz Tomáš Garrigue Masaryk na Google obrázcích

Vyhledat heslo Tomáš Garrigue Masaryk ve Wikipedii

Zkusit najít Tomáš Garrigue Masaryk ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Tomáš Garrigue Masaryk ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Tomáš Garrigue Masaryk například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Tomáš Garrigue Masaryk

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Kdy se narodil Tomáš Garrigue Masaryk? Kde se narodil Tomáš Garrigue Masaryk? Kdy zemřel Tomáš Garrigue Masaryk? Tomáš Garrigue Masaryk se nachází v sekci Politici

Text napsán pro Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Tomáš Garrigue Masaryk dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tomáš Garrigue Masaryk i v jiné kategorii než je politici.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.