Kdo je to?
Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis Alexandr Lukašenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Alexandr Lukašenko

Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Alexandr Lukašenko je diktátor a dlouholetý prezident Běloruska. Po vystudování učitelského ústavu se přidal k sovětské armádě a stal se tajemníkem kolchozu. Následně studoval na univerzitě v Horkách, kde vystudoval historii, společenské vědy a ekonomii. Od roku 1987 působil jako ředitel státního zemědělského podniku. Byl členem Komunistické strany Sovětského svazu a hlásil se k sovětským ideálům. V roce 1991 Lukašenko podporoval puč proti ruskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi, protože nesouhlasil s rozdělením Sovětského svazu a se samostatností pro Bělorusko. Rozpadu SSSR však nezabránil.

V roce 1994 byl Lukašenko zvolen běloruským prezidentem. Na jeho úspěch měly vliv aféry kolem privatizace, které tvrdě kritizoval. Nezakrýval, že nesouhlasí s nezávislým Běloruskem a podporoval větší provázanost s Ruskem. Skrze referendum v roce 1996 prodloužil své funkční období a zvýšil prezidentské pravomoci. V roce 2001 znovu vyhrál volby. Aby mohl být prezidentem i později, opět využil referendum a zrušil omezení, které určovalo maximální počet prezidentských mandátů. Díky tomu se stal prezidentem i po volbách v roce 2006, 2010 a 2015. Každé volby provázely demonstrace, zejména v hlavním městě Minsku, ale režim je vždy rychle potlačil. Kvůli represím po volbách v roce 2010 byly na Lukašenka uvaleny sankce ze strany Evropské unie. Lukašenko ve volbách nemíval plnohodnotné soupeře a bylo předem jisté, že zvítězí. To se změnilo v roce 2020, kdy se Lukašenkovi postavila politička a aktivistka Světlana Tichanovská. Ta získala velkou popularitu, ale v podezřelých volbách Lukašenko opět drtivě zvítězil se ziskem 80 % hlasů. To spustilo mnohem silnější demonstrace, než na které byl Lukašenko zvyklý. Protesty se konaly nejen v Minsku, ale také v ostatních městech. Režim na demonstrace reagoval násilnými represemi a hromadným zatýkáním. Lukašenko nastoupil do prezidentské funkce, ale není uznáván běloruskou opozicí ani několika státy – vedle USA, Německa nebo Polska neuznává Lukašenka ani Česká republika.Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis Alexandr Lukašenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Alexandr Lukašenko

Národnost: běloruská
Datum narození: 30. srpna 1954
Místo narození: Kopys, Bělorusko

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Alexandr Lukašenko s vašimi známými a kamarády na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Noetika? Znáte termín Memento mori? Vzpomněli byste si na význam slova Schematismus? Víte, co je to Bílá sobota?

Klíčová slova: život, místo narození, informace, politici, kdy se narodil Alexandr Lukašenko?, kdo je Alexandr Lukašenko?, zajímavosti, osobnost, Alexandr Lukašenko, popis, vysvětlení, narození, datum narození, životopis, osobnosti, wiki

Pojem Alexandr Lukašenko je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Alexandr Lukašenko doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít slovo Alexandr Lukašenko ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alexandr Lukašenko ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Alexandr Lukašenko na Google.cz

Vyhledat slovo Alexandr Lukašenko na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Alexandr Lukašenko na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Lukašenko například v metavyhledávači Info.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Alexandr Lukašenko?

Právě jste zjistili Kdo je to Alexandr Lukašenko? Kdy se narodil Alexandr Lukašenko? Kde se narodil Alexandr Lukašenko? Alexandr Lukašenko patří do kategorie Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Alexandr Lukašenko například v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Lukašenko i v jiné kategorii než je politici.