Kdo je to?
Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis Alexandr Lukašenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Alexandr Lukašenko?

Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis, informace, biografie, politici

Alexandr Lukašenko je diktátor a dlouholetý prezident Běloruska. Po vystudování učitelského ústavu se přidal k sovětské armádě a stal se tajemníkem kolchozu. Následně studoval na univerzitě v Horkách, kde vystudoval historii, společenské vědy a ekonomii. Od roku 1987 působil jako ředitel státního zemědělského podniku. Byl členem Komunistické strany Sovětského svazu a hlásil se k sovětským ideálům. V roce 1991 Lukašenko podporoval puč proti ruskému prezidentovi Michailu Gorbačovovi, protože nesouhlasil s rozdělením Sovětského svazu a se samostatností pro Bělorusko. Rozpadu SSSR však nezabránil.

V roce 1994 byl Lukašenko zvolen běloruským prezidentem. Na jeho úspěch měly vliv aféry kolem privatizace, které tvrdě kritizoval. Nezakrýval, že nesouhlasí s nezávislým Běloruskem a podporoval větší provázanost s Ruskem. Skrze referendum v roce 1996 prodloužil své funkční období a zvýšil prezidentské pravomoci. V roce 2001 znovu vyhrál volby. Aby mohl být prezidentem i později, opět využil referendum a zrušil omezení, které určovalo maximální počet prezidentských mandátů. Díky tomu se stal prezidentem i po volbách v roce 2006, 2010 a 2015. Každé volby provázely demonstrace, zejména v hlavním městě Minsku, ale režim je vždy rychle potlačil. Kvůli represím po volbách v roce 2010 byly na Lukašenka uvaleny sankce ze strany Evropské unie. Lukašenko ve volbách nemíval plnohodnotné soupeře a bylo předem jisté, že zvítězí. To se změnilo v roce 2020, kdy se Lukašenkovi postavila politička a aktivistka Světlana Tichanovská. Ta získala velkou popularitu, ale v podezřelých volbách Lukašenko opět drtivě zvítězil se ziskem 80 % hlasů. To spustilo mnohem silnější demonstrace, než na které byl Lukašenko zvyklý. Protesty se konaly nejen v Minsku, ale také v ostatních městech. Režim na demonstrace reagoval násilnými represemi a hromadným zatýkáním. Lukašenko nastoupil do prezidentské funkce, ale není uznáván běloruskou opozicí ani několika státy – vedle USA, Německa nebo Polska neuznává Lukašenka ani Česká republika.Kdo je Alexandr Lukašenko? Životopis Alexandr Lukašenko, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Alexandr Lukašenko

Národnost: běloruská
Datum narození: 30. srpna 1954
Místo narození: Kopys, Bělorusko

Zaujala vás biografie osobnosti Alexandr Lukašenko? Potom se podělte s blízkými na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Kolísavý tlak? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aukro? Vzpomněli byste si na význam slova Polarizační filtr? Znáte termín Úmoří?

Klíčová slova: vysvětlení, Alexandr Lukašenko, narození, biografie, kdo je Alexandr Lukašenko?, národnost, místo narození, kdy se narodil Alexandr Lukašenko?, wiki, kde se narodil Alexandr Lukašenko?, osobnost, Alexandr Lukašenko, lexikon, osobnosti, životopis, datum narození

Pojem Alexandr Lukašenko je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Alexandr Lukašenko v následujících vyhledávačích

Zkusit najít frázi Alexandr Lukašenko ve vyhledávači Qwant

Najít termín Alexandr Lukašenko ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Alexandr Lukašenko ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Alexandr Lukašenko ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Alexandr Lukašenko ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Lukašenko například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alexandr Lukašenko

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Alexandr Lukašenko? Kdy se narodil Alexandr Lukašenko? Kde se narodil Alexandr Lukašenko? Alexandr Lukašenko patří do sekce Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Alexandr Lukašenko např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Lukašenko i v jiné kategorii než je politici.