Kdo je to?
Kdo byl Princ Philip? Životopis Princ Philip, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Princ Philip

Kdo byl Princ Philip? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Princ Philip, vévoda z Edinburghu, narozený jako řecký a dánský princ Philip (Philippos) byl manželem britské královny Alžběty II.
Princ Philip se narodil jako jediný syn a celkem páté dítě Ondřeje Řeckého a Dánského a Alice z Blattenbergu na ostrově Korfu. Měl ještě čtyři sestry: Margaritu, Teodoru, Cecílii a Sofii. Byl následníkem řeckého i dánského trůnu. Po porážce Řecka v řecko-turecké válce v roce 1922 byla však celá královská rodina vykázána doživotně z Řecka, protože byla za tuto porážku obviňována. Rodina se pak přestěhovala do Francie. Tam princ Philip strávil dětství a nejprve chodil do americké školy The Elms v Paříži. Od roku 1930 pak studoval v Anglii na Cheam School. Bydlel tam se svou babičkou Viktorií Hesensko-Darmstadtskou v Kensingtonském paláci. Poté absolvoval Britskou námořní univerzitu v Dartmouthu. Na krátko se vrátil do Řecka, ale během druhé světová války bojoval v Britském královském námořnictvu. Sloužil na několika bitevních lodích, jako například HMS Ramillies, HMS Kent, HMS Strophire a dalších. Protože sloužil i ve Středozemním moři, byl vyznamenán řeckým válečným křížem. Zajímavé je, že na konci války se účastnil i podpisu kapitulace Japonska.
Během celé druhé světové války si také dopisoval s princeznou Alžbětou, se kterou se poprvé setkal ve 13 letech, ale jiskra přeskočila, až když mu bylo 18 (ona byla o 5 let mladší). Ačkoliv Alžbětě rodiče sňatek rozmlouvali, ona si přece jen nakonec prosadila své. Vzali se roku 1947 ve Westminsterském opatství. Díky svatbě se princ Philip stal vévodou z Edinburghu, Jeho královskou výsostí a britským princem. Zároveň se však musel vzdát všech svých dosavadních titulů, zejména těch, které ho spojovaly s jeho německými příbuznými (kteří na rozdíl od něj bojovali ve válce na straně Německa). Po svatbě princ Philip a princezna Alžběta mnoho cestovali po celém světě, Alžběta totiž zastupovala svého nemocného otce, krále Jiřího VI. Když král Jiří VI. zemřel a Alžběta usedla na britský trůn, princ Philip se vzdal své vojenské kariéry a podporoval ji v jejím úsilí a vládnutí. Podle všeho si Alžběta vybrala dobře, protože jejich manželství bylo šťastné, měli spolu čtyři děti - Charlese, Annu, Andrewa a Edwarda. Navíc ji manžel doprovázel na všech oficiálních vystoupeních až do svých 95 let, kdy se stáhl z veřejného života. Dožil se 99 let a spolu s Alžbětou vytvořili nejdéle vládnoucí pár v historii Velké Británie. Princ Philip zemřel 9. dubna 2021 na hradě Windsor a pochován je v královské hrobce tamtéž.Kdo byl Princ Philip? Životopis Princ Philip, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Princ Philip

Národnost: řecká, od 1947 britský občan
Datum narození: 10. 6. 1921
Místo narození: Korfu, Řecko
Datum úmrtí: 9. 4. 2021

Tento text (Princ Philip) můžete samozřejmě sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Bigamie? Vzpomenete si na definici slova Ransomware? Znáte definici termínu Lichva? Vzpomněli byste si na význam slova Přečin?

Klíčová slova: wikipedie, datum úmrtí, osobnosti, kdo to je, nežijící, biografie, narození, vysvětlení, místo narození, popis, datum narození, wiki, Kdy zemřel Princ Philip, osobnost, kdo je Princ Philip?, kde se narodil Princ Philip?

Pojem Princ Philip je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít výraz Princ Philip ve vyhledávači Yandex

Vyhledat slovo Princ Philip ve Wikislovníku

Hledat frázi Princ Philip ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Princ Philip ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Princ Philip na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Princ Philip například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Princ Philip? Stručná biografie

Teďka už zajisté víte Kdo byl Princ Philip? Kdy se narodil Princ Philip? Kde se narodil Princ Philip? Kdy zemřel Princ Philip? Princ Philip je v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, španělská princezna, princ Philip, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Princ Philip dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Princ Philip i v jiné kategorii než je panovníci.