Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Štěpánek? Životopis Zdeněk Štěpánek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Zdeněk Štěpánek?

Kdo byl Zdeněk Štěpánek? Životopis, informace, biografie, herectví

Zdeněk Štěpánek byl významný český herec a režisér.
Už od mládí ho to táhlo k divadlu a vystupoval v různých ochotnických spolcích a amatérských divadlech. Dokonce i poté, co za první světové války upadl do ruského zajetí, nepřestal se divadlu věnovat. Hrál v zajateckém táboře i v Kyjevě. Když poté přešel k československým legiím, stal se členem Divadla prvého Jana Husi pluku. Po válce působil v Divadle na Vinohradech a pak byl od roku 1934 až do své smrti členem souboru Národního divadla.
Jeho role ztvárněné na prknech Národního divadla byly proslulé. Představil se v řadě shakespearovských rolí - ať už mluvíme o Hamletovi, Kupci Benátském nebo Králi Learovi. Tehdejší diváci jej mohli vidět v širokém spektru inscenací: v Moliérově Lakomci, Jiráskově Lucerně, ale i Čapkově Bílé Nemoci.
Zdeněk Štěpánek si získal obrovskou popularitu i na filmovém plátně. Hrál ve filmech již od 20. let a už tehdy získával významné titulní role: hrál třeba Josefa Kajetána Tyla ve stejnojmenném snímku z roku 1925 nebo svatého Václava z roku 1929. 30. léta pak byla pro Štěpánka obdobím, kdy šel z jedné filmové role do druhé. Zmiňme z této doby alespoň snímky Svět patří nám a Bílá nemoc (1937) nebo Cech panen kutnohorských (1938).
Úspěšnou kariéru přerušila druhá světová válka. Štěpánek byl po jejím skončení obviněn a souzen za kolaboraci s nacisty - problematické bylo především jeho vystoupení na manifestaci, která měla v roce 1942 odsoudit útok na Heydricha a vyjádřit podporu a loajalitu okupační moci. Nicméně Štěpánek se poměrně brzy dokázal z těchto obvinění vymanit a vrátit se na vrchol.
Už v roce 1946 natáčel Nezbedného bakaláře a v roce 1951 se objevil v Císařův pekař - Pekařův císař. V 50. letech pak přišly jeho hvězdné momenty ve filmech Otakara Vávry. Hrál titulní role v Janu Husovi (1954) i Janu Žižkovi (1955) a roli husitského vojevůdce si pak zopakoval ještě o rok později v dramatu Proti všem.
V následujících letech hrál každý rok hned v několika snímcích. Objevil se tak třeba v Lucerně z roku 1960, v Transportu z ráje (1962), Hvězdě zvané Pelyněk (1964) nebo Neviditelném (1965). Poslední roli před smrtí si zahrál v televizním filmu Jegor Bulyčov.
Byl otcem herečky Jany Štěpánkové, herce Petra Štěpánka, herce a politika Martina Štěpánka a režisérky Kristiny Taberyové.Kdo byl Zdeněk Štěpánek? Životopis Zdeněk Štěpánek, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Zdeněk Štěpánek

Národnost: česká
Datum narození: 22. září 1896
Místo narození: Tvoršovice, Benešovsko
Datum úmrtí: 20.června 1968

Tento text (Zdeněk Štěpánek) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Touchdown? Znáte termín Recenze? Znáte termín Infuze? Víte, co je to Síra?

Klíčová slova: nežijící, herectví, datum úmrtí, Zdeněk Štěpánek, kdo je Zdeněk Štěpánek?, život, datum narození, herectví, biografie, kdo to je, národnost, životopis, vysvětlení, wikipedie, Kdy zemřel Zdeněk Štěpánek, národnost

Pojem Zdeněk Štěpánek je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Zdeněk Štěpánek

Najít slovo Zdeněk Štěpánek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zdeněk Štěpánek ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Zdeněk Štěpánek ve Wikipedii

Zkusit najít termín Zdeněk Štěpánek na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Zdeněk Štěpánek na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Štěpánek například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Zdeněk Štěpánek?

Nyní již víte Kdo byl Zdeněk Štěpánek? Kdy se narodil Zdeněk Štěpánek? Kde se narodil Zdeněk Štěpánek? Kdy zemřel Zdeněk Štěpánek? Zdeněk Štěpánek se nachází v sekci Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Zdeněk Štěpánek třeba na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Štěpánek i v jiné kategorii než je herectví.