Kdo je to?
Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis Juraj Jánošík, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Juraj Jánošík?

Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis, informace, biografie, zločin

Juraj Jánošík byl zbojník a lupič. V roce 1706 se přidal k armádě a vstoupil do vojska knížete Františka II. Rákócziho, který vedl povstání proti rodu Habsburků. Vzpoura byla neúspěšná a Jánošík se vrátil do rodné Terchové. Následně vstoupil do habsburské armády a na Bytčanském hradu hlídal zbojníka Tomáše Uhorčíka. Postupně se s ním spřátelil a podle některých historiků mu dokonce pomohl uprchnout z věznice. V roce 1710 ho rodiče z vojenské služby vyplatili a mohl se vrátit domů. Poté jej vyhledal Uhorčík a pozval ho do lupičské skupiny. V akci se osvědčil a když se Uhorčík v roce 1711 usadil, stal se Jánošík vůdcem skupiny.
Zbojnická tlupa vedená Jánošíkem působila necelé dva roky a loupila především na Slovensku, ale příležitostně také na Moravě, viz jeho první samostatná akce, kdy přepadl židovské obchodníky ve Vsetíně. Tlupa byla tvořená zbojníky ze Slovenska, Moravy a Polska a přepadávala zejména bohaté kupce, ale také duchovní nebo bohaté vdovy. O úspěšný lup se lapkové dělili s místními obyvateli, kteří na oplátku mlčeli před vrchností a informovali loupežníky o chystaných akcích.
V roce 1713 byl Jánošík společně s Uhorčíkem dopaden a předveden před soud v Liptovském Mikuláši. Byl odsouzen za loupeže a za vraždu duchovního. Tu nejdříve popíral, ale po mučení se přiznal. Byl popraven zavěšením za žebro. Soudní protokoly poskytují většinu informací, které historici o Jánošíkovi mají. Díky darům a rebelství proti vrchnosti byl populární už zaživa, ale krutá poprava legendy ještě utvrdila. Postupně se stal slovenským národním hrdinou, ale většina příběhů se kvůli nedostatku pramenů nedá dokázat. Romantizované verze jej ukazují jako šlechetného muže, který bojoval proti mocným a bohatým, aby podpořil chudý lid, ale v moderní době převládají kritičtější hodnocení.



Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis Juraj Jánošík, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Základní informace o osobě Juraj Jánošík

Národnost: slovenská
Datum narození: 1688
Místo narození: Terchová
Datum úmrtí: 17. března 1713

Líbí se stručný životopis s osobou Juraj Jánošík? Pak se podělte s vašimi přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Varenyky? Znáte definici termínu Spála? Vzpomněli byste si na význam slova Anarchokapitalismus? Pamatujete si definici pojmu Lumbálka?

Klíčová slova: zajímavosti, Juraj Jánošík, wiki, osobnosti, národnost, narození, národnost, informace, nežijící, popis, kdy se narodil Juraj Jánošík?, wikipedie, zločin, lexikon, životopis, osobnost

Pojem Juraj Jánošík je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Juraj Jánošík

Vyhledat slovo Juraj Jánošík ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat termín Juraj Jánošík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Juraj Jánošík na Google.cz

Hledat výraz Juraj Jánošík ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít výraz Juraj Jánošík ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Juraj Jánošík například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Juraj Jánošík

Právě nyní již víte Kdo byl Juraj Jánošík? Kdy se narodil Juraj Jánošík? Kde se narodil Juraj Jánošík? Kdy zemřel Juraj Jánošík? Juraj Jánošík patří do kategorie Zločin

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Juraj Jánošík řekněme v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Juraj Jánošík i v jiné kategorii než je zločin.