Kdo je to?
Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis Juraj Jánošík, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Juraj Jánošík

Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Juraj Jánošík byl zbojník a lupič. V roce 1706 se přidal k armádě a vstoupil do vojska knížete Františka II. Rákócziho, který vedl povstání proti rodu Habsburků. Vzpoura byla neúspěšná a Jánošík se vrátil do rodné Terchové. Následně vstoupil do habsburské armády a na Bytčanském hradu hlídal zbojníka Tomáše Uhorčíka. Postupně se s ním spřátelil a podle některých historiků mu dokonce pomohl uprchnout z věznice. V roce 1710 ho rodiče z vojenské služby vyplatili a mohl se vrátit domů. Poté jej vyhledal Uhorčík a pozval ho do lupičské skupiny. V akci se osvědčil a když se Uhorčík v roce 1711 usadil, stal se Jánošík vůdcem skupiny.
Zbojnická tlupa vedená Jánošíkem působila necelé dva roky a loupila především na Slovensku, ale příležitostně také na Moravě, viz jeho první samostatná akce, kdy přepadl židovské obchodníky ve Vsetíně. Tlupa byla tvořená zbojníky ze Slovenska, Moravy a Polska a přepadávala zejména bohaté kupce, ale také duchovní nebo bohaté vdovy. O úspěšný lup se lapkové dělili s místními obyvateli, kteří na oplátku mlčeli před vrchností a informovali loupežníky o chystaných akcích.
V roce 1713 byl Jánošík společně s Uhorčíkem dopaden a předveden před soud v Liptovském Mikuláši. Byl odsouzen za loupeže a za vraždu duchovního. Tu nejdříve popíral, ale po mučení se přiznal. Byl popraven zavěšením za žebro. Soudní protokoly poskytují většinu informací, které historici o Jánošíkovi mají. Díky darům a rebelství proti vrchnosti byl populární už zaživa, ale krutá poprava legendy ještě utvrdila. Postupně se stal slovenským národním hrdinou, ale většina příběhů se kvůli nedostatku pramenů nedá dokázat. Romantizované verze jej ukazují jako šlechetného muže, který bojoval proti mocným a bohatým, aby podpořil chudý lid, ale v moderní době převládají kritičtější hodnocení.Kdo byl Juraj Jánošík? Životopis Juraj Jánošík, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Juraj Jánošík

Národnost: slovenská
Datum narození: 1688
Místo narození: Terchová
Datum úmrtí: 17. března 1713

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Juraj Jánošík sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Pelmeně? Pamatujete si definici pojmu Invaze? Vzpomněli byste si na význam slova NASCAR? Vzpomněli byste si co znamená slovo Tragédie?

Klíčová slova: osobnost, život, Kdy zemřel Juraj Jánošík, národnost, životopis, kdo to je, narození, informace, popis, wikipedie, místo narození, osobnosti, biografie, zajímavosti, zločin, wiki

Pojem Juraj Jánošík je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat heslo Juraj Jánošík na Google obrázcích

Zkusit najít Juraj Jánošík ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Juraj Jánošík ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Juraj Jánošík ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Juraj Jánošík ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Juraj Jánošík například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Juraj Jánošík?

Teďka už zajisté víte Kdo byl Juraj Jánošík? Kdy se narodil Juraj Jánošík? Kde se narodil Juraj Jánošík? Kdy zemřel Juraj Jánošík? Juraj Jánošík je v sekci Zločin

Kategorie zločin, pistol, juraj Jánošík, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Juraj Jánošík dejme tomu například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Juraj Jánošík i v jiné kategorii než je zločin.