Kdo je to?
Kdo byl J. R. R. Tolkien? Životopis J. R. R. Tolkien, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

J. R. R. Tolkien

Kdo byl J. R. R. Tolkien? Životopis, informace, biografie, literatura

John Ronald Rueul Tolkien byl anglický spisovatel, lingvista a literární historik.
Tolkien se narodil v Bloemfontainu v Oranžském svobodném státě (dnes Jižní Afrika), jeho otec se jmenoval Arthur Tolkien a byl bankovním úředníkem, matka se jmenovala Mabel Tolkienová. Ta se také s tříletým Johnem a ještě s jeho ročním bratrem přestěhovala z Jižní Afriky zpátky do Anglie, protože jí nedělalo dobře tamní podnebí. Žila s nimi u svých rodičů, což si vynutily i pozdější okolnosti: živitel rodiny zemřel na krvácení do mozku způsobené revmatickou horečkou.
John Ronald byl velmi nadané dítě, a tak ho matka učila nejprve doma (jazyky včetně latiny, španělštiny, italštiny, němčiny, dále botaniku aj.), později studoval Školu krále Edwarda v Birminghamu a Exeterskou kolej v Oxfordu. Matka, která svým dětem poskytovala zázemí, však zemřela na cukrovku, když Johnovi Ronaldovi bylo pouhých 12 let. Tehdy se dostal do poručnictví kněze Františka Xaviera Morgana. John Ronald byl věren křesťanským hodnotám, což se projevilo mimo jiné tím, že když se v 16 letech zamiloval do Edith Brattové, zůstala jeho jedinou láskou do konce života a vzal si ji i navzdory překážkám, které jim byly kladeny do cesty. Jejich láska byla oboustranná, z manželství vzešly čtyři děti, kterým se rodiče opravdu citlivě věnovali.
Za první světové války (i když tehdy ještě studoval na Oxfordu) vstoupil dobrovolně do armády, účastnil se bitvy u Sommy ve Francii, onemocněl a později byl vrácen zpět do vlasti.
Po válce nejprve pracoval na Novoanglickém slovníku. Později však již začal tvořit svá opravdu literární díla. Nejprve vycházel ze zábavy, kterou chystal pro své děti, například když jim psal dopisy "Ježíška" (the Father Christmas Letter). Kniha Hobit původně vznikla také pro jeho děti a ve skutečnosti by Tolkiena nikdy nenapadlo ji publikovat, kdyby jej k tomu nepřiměli jeho přátelé. Kniha byla sice původně určena dětským čtenářům, ale velmi si ji oblíbili i dospělí. Na základě velkému zájmu byl nakladatelem požádán o pokračování. Tak vzniklo nejslavnější Tolkienovo dílo Pán prstenů (složené z částí Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále). A proč jsou jeho díla tolik oblíbená? Protože vycházejí z vidění světa dětskýma očima, jsou dokonale propracovaná - Tolkien si vymýšlel nejen reálie, ale i vlastní umělé jazyky, např. elfí jazyky quenijština a sindarština.
Za své dílo byl několikrát oceněn - ceny Lotus, Hugo, Nebula, od královny Alžběty II. dostal Řád britského impéria.
Zemřel ve věku 81 let a je pohřben i se svou ženou na hřbitově v Oxfordu.Kdo byl J. R. R. Tolkien? Životopis J. R. R. Tolkien, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě J. R. R. Tolkien

Národnost: anglická
Datum narození: 3. 1. 1892
Místo narození: Bloemfontain (Jižní Afrika)
Datum úmrtí: 2. 9. 1973

Popis osobnosti J. R. R. Tolkien můžete sdílet s dalšími osobami na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Myxom? Vzpomenete si na definici slova Visegrádská čtyřka? Znáte pojem Právo šaría? Vzpomněli byste si na význam slova 4U?

Klíčová slova: biografie, wikipedie, kdy se narodil J. R. R. Tolkien?, popis, nežijící, Kdy zemřel J. R. R. Tolkien, život, životopis, lexikon, datum úmrtí, národnost, národnost, J. R. R. Tolkien, osobnost, wiki, literatura

Pojem J. R. R. Tolkien je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu J. R. R. Tolkien v následujících zdrojích

Vyhledat heslo J. R. R. Tolkien na Google obrázcích

Zkusit najít slovo J. R. R. Tolkien ve Wikipedii

Vyhledat pojem J. R. R. Tolkien ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem J. R. R. Tolkien ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem J. R. R. Tolkien na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo J. R. R. Tolkien například v metavyhledávači Info.com, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Životopis, kdo je J. R. R. Tolkien? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl J. R. R. Tolkien? Kdy se narodil J. R. R. Tolkien? Kde se narodil J. R. R. Tolkien? Kdy zemřel J. R. R. Tolkien? J. R. R. Tolkien patří do kategorie Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka J. R. R. Tolkien kupříkladu ve Wikipedii, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost J. R. R. Tolkien i v jiné kategorii než je literatura.