Kdo je to?
Kdo je Athéna? Životopis Athéna, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Kdo je Athéna?

Kdo je Athéna? Životopis, informace, biografie, mytologie

Pallas Athéna je řecká bohyně moudrosti, statečnosti, práva, spravedlnosti, války, umění a jiné. Athéna se narodila nejvyššímu řeckému bohu Diovi. Podle pověsti byla její matkou titánka Métida. Zeus měl Athénu ze svých dětí nejraději díky její moudrosti. Protože se nikdy neprovdala, získala přízvisko Panenská (Athéna Parthenos).
Stejně jako Athéna je i bůh Áres bohem války. Nicméně Athéna vede své války moudře, ovládá strategii a taktiku. Proto bývá nazývána také Athéna Níké (Athéna Vítězná). Athéna je ochráncem měst, které ve svých chrámech ukrývají její sošky (palladia). Jsou nedobytná, pokud jsou sošky v chrámu. Podle pověsti měli palladium i v trojském paláci Pergam. Poté, co Diomédes a Odysseus pallladium ukradli, byla Trója po několikaleté válce dobyta.
Athéna je ochránkyní řemesel, uměleckých prací a naučila ženy tkát. Jednou prý proměnila dívku Arachné v pavouka, protože se dívka povyšovala tím, že umí lépe tkát než Athéna. I tak je považována za bohyni míru, ochránkyně práva, sněmů, dává lidem a městům blahobyt, ochraňuje děti, staré i nemocné. Athénám darovala olivu a stala se zakladatelkou a ochránkyní zemědělství v Řecku. Vynalezla pluh, loď, válečný vůz, hrábě, uzdu, hliněný hrnec, flétnu a trubku.
Na různých malbách je zobrazována jako krásná, štíhlá žena, v lesklé zbroji s přilbicí, s kopím v pravé ruce a se štítem aigidu v levé. Symbol moudrosti a znak města Athén je sova.
Athéna podle pověstí pomohla Argonautům při honbě za zlatým rounem, Perseovi pomohla v boji proti Gorgonám a Odysseovi pomohla, aby se dostal domů na Ithaku.
Slavnosti k poctě bohyně Athény (Panathénaje) se slavily každý čtvrtý rok vždy v polovině srpna. Při něm šel průvod lidí nejprve na Akropolis a poté byly zakončeny veslařskými závody.
V Athénách nechali architekti Iktin a Kallikrat postavit v letech 447-434 př. n. l. chrám zasvěcený bohyni Athéně. Chrám na Akropolis známe pod názvem Parthenón.
Římané bohyni ctí pod jménem Minerva.Kdo je Athéna? Životopis Athéna, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Základní informace o osobě Athéna

Národnost: řecká

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Athéna? s vašimi přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Script? Víte, co je to Bůh? Znáte definici termínu Refinancování? Rozumíte pojmu Zpětná vazba?

Klíčová slova: národnost, zajímavosti, životopis, život, osobnosti, popis, kdo je Athéna?, mytologie, osobnost, wikipedie, biografie, Athéna, vysvětlení, wiki, lexikon, mytologie

Pojem Athéna je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít výraz Athéna ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Athéna ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Athéna ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Athéna v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Athéna na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Athéna například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Athéna? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Athéna? Athéna se nachází v sekci Mytologie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Athéna dejme tomu ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Athéna i v jiné kategorii než je mytologie.