Kdo je to?
Kdo je Athéna? Životopis Athéna, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Kdo je Athéna?

Kdo je Athéna? Životopis, informace, biografie, mytologie

Pallas Athéna je řecká bohyně moudrosti, statečnosti, práva, spravedlnosti, války, umění a jiné. Athéna se narodila nejvyššímu řeckému bohu Diovi. Podle pověsti byla její matkou titánka Métida. Zeus měl Athénu ze svých dětí nejraději díky její moudrosti. Protože se nikdy neprovdala, získala přízvisko Panenská (Athéna Parthenos).
Stejně jako Athéna je i bůh Áres bohem války. Nicméně Athéna vede své války moudře, ovládá strategii a taktiku. Proto bývá nazývána také Athéna Níké (Athéna Vítězná). Athéna je ochráncem měst, které ve svých chrámech ukrývají její sošky (palladia). Jsou nedobytná, pokud jsou sošky v chrámu. Podle pověsti měli palladium i v trojském paláci Pergam. Poté, co Diomédes a Odysseus pallladium ukradli, byla Trója po několikaleté válce dobyta.
Athéna je ochránkyní řemesel, uměleckých prací a naučila ženy tkát. Jednou prý proměnila dívku Arachné v pavouka, protože se dívka povyšovala tím, že umí lépe tkát než Athéna. I tak je považována za bohyni míru, ochránkyně práva, sněmů, dává lidem a městům blahobyt, ochraňuje děti, staré i nemocné. Athénám darovala olivu a stala se zakladatelkou a ochránkyní zemědělství v Řecku. Vynalezla pluh, loď, válečný vůz, hrábě, uzdu, hliněný hrnec, flétnu a trubku.
Na různých malbách je zobrazována jako krásná, štíhlá žena, v lesklé zbroji s přilbicí, s kopím v pravé ruce a se štítem aigidu v levé. Symbol moudrosti a znak města Athén je sova.
Athéna podle pověstí pomohla Argonautům při honbě za zlatým rounem, Perseovi pomohla v boji proti Gorgonám a Odysseovi pomohla, aby se dostal domů na Ithaku.
Slavnosti k poctě bohyně Athény (Panathénaje) se slavily každý čtvrtý rok vždy v polovině srpna. Při něm šel průvod lidí nejprve na Akropolis a poté byly zakončeny veslařskými závody.
V Athénách nechali architekti Iktin a Kallikrat postavit v letech 447-434 př. n. l. chrám zasvěcený bohyni Athéně. Chrám na Akropolis známe pod názvem Parthenón.
Římané bohyni ctí pod jménem Minerva.Kdo je Athéna? Životopis Athéna, osobnosti, slavný člověk z kategorie mytologie

Hlavní data o osobě Athéna

Národnost: řecká

Tento text (Athéna) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Script? Rozumíte pojmu Karuselový podvod? Znáte definici termínu Poezie? Znáte pojem Ostění?

Klíčová slova: wikipedie, životopis, mytologie, lexikon, popis, biografie, Athéna, zajímavosti, Athéna, osobnosti, osobnost, život, wiki, kdo je Athéna?, národnost, vysvětlení

Pojem Athéna je v kategorii Mytologie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít pojem Athéna ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Athéna na Youtube

Najít heslo Athéna na Google obrázcích

Vyhledat termín Athéna ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Athéna ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Athéna například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Athéna

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Athéna? Athéna patří do sekce Mytologie

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškeré přiměřené úsilí tomu, aby informace na těchto stránkách byly správné, jejich přesnost nelze stoprocetně zaručit. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Athéna řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Athéna i v jiné kategorii než je mytologie.