Kdo je to?
Kdo byl Claude Bernard? Životopis Claude Bernard, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Claude Bernard

Kdo byl Claude Bernard? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, lékařství

Claude Bernard byl francouzských vědec a lékař.
Bernard vystudoval medicínu a stal se jedním z významných představitelů experimentální medicíny a fyziologie.
Bernard měl ve své vědecké kariéře poměrně široký záběr - popsal funkce slinivky břišní, zkoumal cukrovku, ale třeba i nervovou soustavu. Stal se průkopníkem v oblasti fyziologie a právě tu učil například na pařížské Sorbonně. V roce 1865 vydal Úvod do experimentální medicíny, který se stal v oblasti vědecké medicíny průlomovým.
Přínos Claude Bernarda vědě a medicíně byl uznáván již v jeho době - stal se například členem Francouzské akademie nebo získal Řád čestné legie.
Kromě úspěchů na poli vědy a medicíny byl Bernard také úspěšným dramatikem a literátem.
Z dnešního pohledu můžeme považovat za kontroverzní skutečnost, že Bernard své experimenty často prováděl formou vivisekce, tedy na živých zvířatech. Ostatně nevoli to vzbuzovalo i v jeho době - Bernardova vlastní žena Fanny působila v hnutí na ochranu zvířat a proti vivisekcím se hlasitě vymezovala a nakonec se nechala s Bernardem rozvést.Kdo byl Claude Bernard? Životopis Claude Bernard, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní data o osobě Claude Bernard

Národnost: francouzská
Datum narození: 12. července 1813
Místo narození: Villefranche-sur-Saône , Francie
Datum úmrtí: 10. února 1878

Tento text (Claude Bernard) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Elektrolýza? Znáte termín Sporožiro? Znáte termín Hypomanie? Víte, co je to Škrobová moučka?

Klíčová slova: kdo to je, narození, lexikon, kde se narodil Claude Bernard?, kdy se narodil Claude Bernard?, život, Claude Bernard, wikipedie, popis, Kdy zemřel Claude Bernard, wiki, informace, datum úmrtí, osobnosti, národnost, životopis

Pojem Claude Bernard je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledejte bez špehování slovo Claude Bernard ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Claude Bernard na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Claude Bernard ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Claude Bernard ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Claude Bernard ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Claude Bernard například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Claude Bernard?

Nyní již víte Kdo byl Claude Bernard? Kdy se narodil Claude Bernard? Kde se narodil Claude Bernard? Kdy zemřel Claude Bernard? Claude Bernard je v kategorii Lékařství

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Claude Bernard řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Claude Bernard i v jiné kategorii než je lékařství.