Kdo je to?
Kdo byl Papež Benedikt XVI? Životopis Papež Benedikt XVI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Papež Benedikt XVI

Kdo byl Papež Benedikt XVI? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, byl německý teolog, katolický duchovní a 265. papež v letech 2005-2013. Benedikt XVI. se narodil ve vesnici Marktl am Inn v Bavorsku poblíž rakouských hranic do rodiny policisty jako nejmladší ze tří potomků. V 5 letech byl vybrán do skupiny dětí, které nesly květiny mnichovskému arcibiskupovi. Ten den se Ratzingerovi zalíbil arcibiskupův oděv a sám zatoužil po tom, aby mohl takový oděv také jednou nosit.
Roku 1941, když dovršil 14 let, byl zařazen do Hitlerjugend. Každý chlapec od 14 let měl povinnost se stát členem této organizace, ale Ratzinger se odmítal účastnit různých setkání. V 16 letech musel nastoupit k protileteckým jednotkám a musel rovněž podstoupit výcvik pozemních jednotek. Roku 1945 však onemocněl a mohl se vrátit domů. Při návratu byl zajat americkou armádou, poslán do zajateckého tábora a po konci války propuštěn. Na podzim 1945 se tak mohl vrátit s bratrem Georgem do kněžského semináře v Traunsteinu. Později společně studovali na Herzogliches Georgianum. Dne 29. června 1951 byl v Mnichově s bratrem vysvěcen na kněze. O 2 roky později dokončil doktorské studium teologie (1953) s disertační prací Lidstvo a dům Boží v Augustinově učení o Církvi. O 4 roky později se stal Ratzinger docentem na Freisinské univerzitě (1957) a v následujícím roce také profesorem (1958).
V letech 1959-1963 působil jako profesor na univerzitě v Bonnu. Poté vyučoval na univerzitě v Münsteru (1963-1966), odkud se po třech letech přemístil na univerzitu v Tübingenu. Zde působil jako profesor dogmatické teologie (1966-1969). V té době napsal významné dílo Úvod do křesťanství. Roku 1969 získal Ratzinger místo na univerzitě v Řezně, kde roku 1972 spoluzaložil časopis Communio (doposud vydáván v 17 jazycích).
Dne 24. března 1977 byl Ratzinger jmenován arcibiskupem Mnichova a Freisingu. O tři měsíce později byl papežem Janem Pavlem VI. zvolen kardinálem. Papež Jan Pavel II. jmenoval v listopadu 1981 Ratzingera prefektem Kongregace pro nauku víry, kvůli čemuž se v následujícím roce vzdal funkce v Mnichově (1982). Kardinálové jej v roce 1993 dosadili do funkce kardinála-biskupa Velletri-Segni. V roce 1998 se stal viceděkanem kolegia kardinálů a po 4 letech ve funkci dokonce děkanem (2002).
Dne 19. dubna 2005 byl Ratzinger zvolen za nástupce papeže Jana Pavla II., čímž se stal ve svých 78 letech v pořadí 265. papežem. Zvolil si jméno Benedikt podle papeže Benedikta XV. a svatého Benedikta z Nursie. Papežský úřad zastával necelých 8 let. 28. února 2013 musel ze zdravotních důvodů rezignovat. Již jako kardinál podal třikrát žádost o ukončení služby. Roku 1991 prodělal cévní mozkovou příhodu.
Benedikt XVI. zemřel 31. prosince 2022 ve věku 95 let.Kdo byl Papež Benedikt XVI? Životopis Papež Benedikt XVI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Papež Benedikt XVI

Národnost: německá
Datum narození: 16. 4. 1927
Místo narození: Marktl am Inn, Bavorsko, Německá říše
Datum úmrtí: 31. 12. 2022

Sdílejte tuto stránku s osobností Papež Benedikt XVI s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Sorbet? Víte co je Falešná svíčková? Znáte definici termínu HDI? Vzpomněli byste si co označuje výraz Číselná řada?

Klíčová slova: Papež Benedikt XVI, osobnosti, biografie, životopis, místo narození, kdy se narodil Papež Benedikt XVI?, wiki, nežijící, Kdy zemřel Papež Benedikt XVI, narození, informace, Papež Benedikt XVI, lexikon, národnost, zajímavosti, panovníci

Pojem Papež Benedikt XVI je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Papež Benedikt XVI v dalších zdrojích

Najít slovo Papež Benedikt XVI ve vyhledávači Yahoo

Najít heslo Papež Benedikt XVI na Google.cz

Vyhledat heslo Papež Benedikt XVI ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Papež Benedikt XVI ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Papež Benedikt XVI v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Papež Benedikt XVI například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Papež Benedikt XVI

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Papež Benedikt XVI? Kdy se narodil Papež Benedikt XVI? Kde se narodil Papež Benedikt XVI? Kdy zemřel Papež Benedikt XVI? Papež Benedikt XVI patří do kategorie Panovníci

Kategorie panovníci, turecká princezna, papež Benedikt XVI, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Papež Benedikt XVI řekněme například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Papež Benedikt XVI i v jiné kategorii než je panovníci.