Kdo je to?
Kdo je Hérakleitos? Životopis Hérakleitos, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hérakleitos

Kdo je Hérakleitos? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Hérakleitos byl řecký filosof. Pocházel z města Efes, které leží na západním pobřeží Malé Asie (dnešní Turecko). O jeho životě se zachovaly spisy od Díogena Laertia a Suidáse, nicméně se přesně neví, kdy se narodil a kdy zemřel. Hérakleitos se narodil se do bohaté královské rodiny v Efesu. Od mala byl zvídavý a podle všeho neměl učitele. Někteří však tvrdí, že byl žákem Xenofana a Hippasa. Vše co tedy znal a uměl, tak se naučil sám od sebe. Své dědické právo přenechal v mládí svému mladšímu bratrovi. Podle historika Diogéna trávil spoustu času v Artemidině chrámu v Efesu (jeden ze sedmi divů antického světa). V chrámu později nalezl azyl, když byl za své názory vyhnán z města.
I když se o jeho životě nedochovalo mnoho informací, dochovaly se anekdoty, v nichž se Hérakleitos objevuje (Bohové u pece, Hra v kostky, Anekdoty o nemoci a smrti). Vedl víceméně osamělý život, opovrhoval lidmi, a za to si ve starověku vysloužil přezdívky Temný nebo Plačící filosof. Během svého života napsal vlastní spisy pod názvem O přirozenosti (někdy se objevuje název O přírodě). Tuto knihu posléze věnoval Artemidině chrámu. Do chrámu měli přístup jen někteří, a proto se kniha stala slavnou. Všichni si ji chtěli přečíst. Dokonce vznikli i stoupenci, kterým se říkalo hérakleitovci.
Mezi známé Hérakleitovy citáty patří „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“ nebo „Slunce je vždy nové.“ Považoval protiklady za důležité a harmonické. Uváděl, že špatná strana protikladů ji může proměnit v dobrou (nemoc činí zdraví příjemným, únava činí odpočinek kvalitnějším a další).
Jeho učení odkazovalo také na rozum (Logos), který řídí svět.Kdo je Hérakleitos? Životopis Hérakleitos, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Hérakleitos

Národnost: řecká
Místo narození: Efes, Malá Asie, Řecko

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Hérakleitos? s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Softball? Znáte termín MRSA? Znáte termín Praganda? Víte, co je to Likér?

Klíčová slova: místo narození, život, lexikon, filozofie, národnost, osobnosti, Hérakleitos, zajímavosti, wiki, narození, vysvětlení, životopis, popis, informace, kdo je Hérakleitos?, Hérakleitos

Pojem Hérakleitos je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Hérakleitos zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat heslo Hérakleitos ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hérakleitos ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Hérakleitos ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Hérakleitos ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Hérakleitos na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Hérakleitos například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Hérakleitos

Právě nyní již víte Kdo je to Hérakleitos? Kde se narodil Hérakleitos? Hérakleitos se nachází v sekci Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Hérakleitos řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hérakleitos i v jiné kategorii než je filozofie.