Kdo je to?
Kdo byl Galén? Životopis Galén, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Galén

Kdo byl Galén? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, lékařství

Galén, známý také jako Galén z Pergamonu, byl řecký lékař a filozof, který žil v letech přibližně 129 n. l. až 216 n. l. Byl jednou z nejvýznamnějších lékařských osobností starověkého světa a jeho dílo mělo zásadní vliv na vývoj medicíny.
Galén se narodil v v Pergamu ve starobylé Mýsii, což je území dnešního Turecka. Jeho otec byl bohatý stavitel a Galén tak mohl vystudovat medicínu v Alexandrii, Smyrně a Korintu. V egyptské Alexandrii se seznámil s učením Hippokrata, zakladatele moderní medicíny. Po studiích se vrátil do rodného města, kde pečoval o zraněné gladiátory. Později se přestěhoval do Říma, kde se stal osobním lékařem několika císařů, včetně Marka Aurelia. Zbytek života strávil na císařském dvoře, věnoval se studiu, experimentům a také přednášel. Podílel se na péči o pacienty postižené antoinovským morem, část jeho zápisků ale shořela při požáru.
Galénova práce byla založena na přesvědčení, že lidské tělo je řízeno systémem tekutin – krve, hlenu, žluté žluči a černé žluči. Věřil, že příčinou nemoci je nerovnováha těchto tekutin a že klíčem k léčbě nemoci je obnovení rovnováhy v těle. Tato teorie se v očích pozdější medicíny ukázala jako nepravdivá, byla ale na svou dobu velmi pokroková. Byl také zastáncem experimentální medicíny a prováděl rozsáhlé pokusy na zvířatech, aby lépe porozuměl lidskému tělu. Jako první popsal úlohu míchy při řízení pohybu a provedl také průkopnický výzkum anatomie mozku a krevního oběhu.
Kromě své lékařské práce byl Galén také filozofem, který rozsáhle psal o vztahu mezi tělem a duší. Věřil, že duše je nehmotná entita, kterou nelze studovat pozorováním ani experimentováním, ale že je úzce spojena s fyzickým tělem. Galénova práce měla zásadní vliv na vývoj medicíny v západním světě, protože jeho teorie pomohly položit základy moderní medicíny.Kdo byl Galén? Životopis Galén, osobnosti, slavný člověk z kategorie lékařství

Hlavní data o osobě Galén

Národnost: řecká
Datum narození: 129
Místo narození: Pergam, Mýsie (Turecko)
Datum úmrtí: 216

Sdílejte tuto stránku s osobností Galén s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Vesmírná opera? Víte co je Mentoring? Vzpomněli byste si co označuje výraz Konzistence? Vzpomněli byste si co označuje výraz Indiánská rýže?

Klíčová slova: kdo je Galén?, místo narození, datum úmrtí, lexikon, zajímavosti, datum narození, biografie, osobnost, životopis, kdy se narodil Galén?, národnost, wiki, popis, kdo to je, národnost, Galén

Pojem Galén je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat videa s názvem Galén na Youtube

Zkusit najít pojem Galén na Google obrázcích

Vyhledat slovo Galén ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Galén ve Wikimedia Commons

Najít pojem Galén ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Galén například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Galén?

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Galén? Kdy se narodil Galén? Kde se narodil Galén? Kdy zemřel Galén? Galén patří do kategorie Lékařství

Kategorie lékařství, medik, galén, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Galén kupř. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Galén i v jiné kategorii než je lékařství.