Kdo je to?
Kdo byl Jiří Brdečka? Životopis Jiří Brdečka, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Jiří Brdečka

Kdo byl Jiří Brdečka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, novináři

Jiří Brdečka byl český novinář, spisovatel, scénárista, kreslíř a režisér.
Jiří Brdečka se narodil na Vánoce roku 1917 v Hranicích na Moravě do učitelské rodiny. Otec Otakar Brdečka se snažil také literárně tvořit, roku 1922 pod pseudonymem Alfa vydal knihu Doma, což byly zbeletrizované zápisky o rodinném životě. Jiří vychodil obecnou školu, potom reálné gymnázium v Hranicích na Moravě a začal studovat Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, nejprve obory čeština a filozofie, potom dějiny umění a estetiku, mezitím studoval semestr na VUT, a to kreslení a zeměpis. Po uzavření vysokých škol během okupace se stal administrativním úředníkem v Městském muzeu v Praze, potom byl tiskovým referentem Lucernafilmu, pracoval také pro Pragfilm a Nacionalfilm a zároveň přispíval do novin jako karikaturista. Po válce pracoval jako redaktor v Lidových novinách, po roce 1949 jako scénárista v Československém státním filmu. Podle vlastních scénářů natáčel animované filmy - Špatně namalovaná slepice. Na ostatních animovaných filmech spolupracoval s J. Trnkou (Dárek), B. Pojarem (O skleničku víc) nebo M. Makovcem (Ztracená varta, Andělský kabát). Podle povídky H. Ch. Andersena napsal scénář k filmu Císařův pekař, Pekařův císař, a dále k pohádkám Byl jednou jeden král nebo Obušku, z pytle ven! Napsal také román, divadelní hru a současně film Limonádový Joe. Známé jsou také jeho scénáře k filmu Adéla ještě nevečeřela, Princ a Večernice, nebo Tajemství hradu v Karpatech. Povídky z 60. let s názvem Faunovo značně pokročilé odpoledne pak zfilmovala Věra Chytilová ve filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne.
Pro Brdečkovu tvorbu je asi nejvíce charakteristický ironický intelektuální humor. Kromě toho je vidět jeho kreslířské vidění, díky kterému dokáže zpodobnit zcela originální vizualizaci svých představ. Komické efekty jsou dosaženy užitím jazyka (Limonádový Joe), absurdními situacemi, parodiemi prostředí i žánrů. Kromě ironie můžeme vidět prvky recese, ale i částečky melancholie. Brdečkova dcera Tereza Brdečková je novinářka, spisovatelka a literární kritička.Kdo byl Jiří Brdečka? Životopis Jiří Brdečka, osobnosti, slavný člověk z kategorie novináři

Hlavní informace o osobě Jiří Brdečka

Národnost: česká
Datum narození: 24. 12. 1917
Místo narození: Hranice na Moravě
Datum úmrtí: 2. 6. 1982

Popis osobnosti Jiří Brdečka můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Mantisa? Pamatujete si definici pojmu Internet? Vzpomněli byste si na význam slova Morbus perthes? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hemoglobin?

Klíčová slova: Jiří Brdečka, životopis, novináři, narození, biografie, kdy se narodil Jiří Brdečka?, datum úmrtí, informace, národnost, kdo je Jiří Brdečka?, wikipedie, kde se narodil Jiří Brdečka?, osobnost, národnost, vysvětlení, nežijící

Pojem Jiří Brdečka je v kategorii Novináři, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Jiří Brdečka lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít Jiří Brdečka na Google.cz

Hledat heslo Jiří Brdečka ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Jiří Brdečka na Google obrázcích

Vyhledat heslo Jiří Brdečka ve Wikipedii

Vyhledat termín Jiří Brdečka ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Brdečka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Jiří Brdečka? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Jiří Brdečka? Kdy se narodil Jiří Brdečka? Kde se narodil Jiří Brdečka? Kdy zemřel Jiří Brdečka? Jiří Brdečka je v sekci Novináři

Kategorie novináři, žurnalista u stolu, jiří Brdečka, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Brdečka dejme tomu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Brdečka i v jiné kategorii než je novináři.