Kdo je to?
Kdo byl Lawrence Ferlinghetti? Životopis Lawrence Ferlinghetti, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Lawrence Ferlinghetti

Kdo byl Lawrence Ferlinghetti? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Lawrence Ferlinghetti byl významný americký básník, malíř a zakladatel City Lights Booksellers & Publishers. Byl jednou z hlavních postav Beat generation a měl významný dopad na americkou literární scénu 20. století.
Ferlinghetti se narodil 24. března 1919 ve čtvrti Yonkers v New Yorku. Po smrti jeho matky krátce po porodu byl vychováván svou tetou. Ještě před svým narozením zemřel jeho otec Carlo na infarkt. V raném věku byl poslán do Francie, kde strávil několik let svého dětství.
Po návratu do USA se Ferlinghetti usadil v New Yorku. Po střední škole navštěvoval Univerzitu v Severní Karolíně v Chapel Hill. Během druhé světové války sloužil v námořnictvu. Po válce získal magisterský titul ze žurnalistiky na Columbia University a poté doktorát z poezie na Sorbonně v Paříži. Následně v USA vyučoval francouzštinu.
V San Franciscu v roce 1951 Ferlinghetti spoluzaložil City Lights Bookstore - první zcela paperbookové knihkupectví v USA. Název vznikl podle filmu Ch. Chaplina – Světla velkoměsta. V roce 1955 začal vydávat City Lights Pocket Poets Series, která zahrnovala díla Jacka Kerouaca, Allena Ginsberga a dalších Beatnických básníků.
Jedním z nejznámějších děl Ferlinghettiho je jeho sbírka poezie s názvem A Coney Island of the Mind (Lunapark v hlavě) z roku 1958, která se stala jednou z nejprodávanějších sbírek poezie v historii. Také je známý svým politickým aktivismem a podporou svobody projevu, zejména během soudního procesu o cenzuru s A. Ginsbergem a jeho básní Kvílení. Mezi další úspěšná díla patří Obrazy zmizelého světa (1955), Startuji ze San Francisca (1961), Tajný smysl věcí (1968), Oko dokořán, srdce dokořán (1973) nebo Co jsme teď zač (1976).
Ferlinghetti byl během života dvakrát ženatý a měl dvě děti (Julie a Lorenzo). Jeho první manželství se Selden Kirby-Smith probíhalo v letech 1951-1976, ale nakonec skončilo rozvodem. Jeho druhou manželkou byla sestra bývalé manželky – Sally.
Ferlinghetti byl také vášnivým malířem a jeho práce byla vystavena v mnoha galeriích po celém světě.
Lawrence Ferlinghetti zemřel 22. února 2021 ve věku 101 let.Kdo byl Lawrence Ferlinghetti? Životopis Lawrence Ferlinghetti, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Lawrence Ferlinghetti

Národnost: americká
Datum narození: 24. 3. 1919
Místo narození: Yonkers, New York, USA
Datum úmrtí: 22. 2. 2021

Líbí se stručný životopis s osobou Lawrence Ferlinghetti? Pak se podělte s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Lumbálka? Rozumíte pojmu Cestopis? Znáte definici termínu Černý kořen? Znáte pojem Sklářská píšťala?

Klíčová slova: datum úmrtí, datum narození, národnost, biografie, lexikon, narození, místo narození, osobnost, osobnosti, životopis, Lawrence Ferlinghetti, Kdy zemřel Lawrence Ferlinghetti, literatura, život, informace, národnost

Pojem Lawrence Ferlinghetti je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Lawrence Ferlinghetti doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Lawrence Ferlinghetti ve Wikimedia Commons

Najít pojem Lawrence Ferlinghetti na Google obrázcích

Hledat slovo Lawrence Ferlinghetti ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Lawrence Ferlinghetti na Youtube

Najít pojem Lawrence Ferlinghetti na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Lawrence Ferlinghetti například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Lawrence Ferlinghetti?

Nyní již víte Kdo byl Lawrence Ferlinghetti? Kdy se narodil Lawrence Ferlinghetti? Kde se narodil Lawrence Ferlinghetti? Kdy zemřel Lawrence Ferlinghetti? Lawrence Ferlinghetti je v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Lawrence Ferlinghetti řekněme třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lawrence Ferlinghetti i v jiné kategorii než je literatura.