Kdo je to?
Kdo byl Hans Christian Andersen? Životopis Hans Christian Andersen, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hans Christian Andersen

Kdo byl Hans Christian Andersen? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, básník, prozaik, dramatik, nejznámější autor pohádek na světě. Jeho pohádky jsou typické tím, že nemají (nemusí mít) šťastný konec.
Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805 ve městě Odense na dánském ostrově Fyn. Jeho otec Hans byl ševcem, matka Anna Marie pradlena. Rodina byla velmi chudá. Matka navíc začala pít, a od té doby Hans Christian nenáviděl alkohol. Celá Hansova rodina byla poněkud zvláštní: Matka měla nemanželskou dceru, kterou však ihned po porodu odložila. Z této dívky se později stala prostitutka. Hansův dědeček byl místní blázen. Snad jedině otec se snažil chlapce vzdělávat, četl mu pohádky, vyřezal mu figurky pro loutkové divadlo. Bohužel když otec v roce 1816 zemřel, byl Hans nucen převzít otěže rodiny a přestal chodit do školy, aby mohl pracovat v textilní továrně. Roku 1819 odešel za prací do hlavního města Kodaně, snažil se vydělávat jako loutkoherec, tanečník, zpěvák a nakonec i spisovatel. Moc se mu nedařilo, ale potom potkal ředitele divadla Jonase Collina. Ten mu zajistil stipendium přímo od krále, a díky tomu mohl Hans nakonec studovat na latinském gymnáziu v Slagelse. To, co zprvu vypadalo nadějně, se změnilo v okamžiku, kdy chlapce začal šikanovat sám ředitel školy - vysmíval se mu, zesměšňoval ho před ostatními žáky (kteří byli většinou mladší) a hlavně shazoval jeho literární pokusy, což chlapce vedlo až ke zvažování sebevraždy. Nakonec gymnázium dostudoval v Helsingoru, v roce 1828 dokonce složil maturitu a dostal se na Kodaňskou univerzitu. To byl však jen pokus, protože Andersen se chtěl profesionálně věnovat spisovatelství, a ne studovat. Kromě psaní vyjel i na cestu po Evropě, aby načerpal inspiraci.
V roce 1835 vydal Hans svou první knihu pohádek, kde najdeme například dnes již věhlasnou Princeznu na hrášku. Ještě více spisovatele proslavila 2. a 3. kniha pohádek, kde se objevily např. Císařovy nové šaty nebo Malá mořská víla. Knihy měly mezinárodní ohlas a Andersen dostal další stipendium od krále Frederika VI., tentokrát pro spisovatele. Zajímavé na Andersenových pohádkách je zejména to, že nekončí dobře/šťastně. Možná to bylo způsobeno jeho těžkým dětstvím, dospíváním i životem. V pohádkách se také často najde humor nebo sociální témata, a tak jsou určeny spíše pro starší děti nebo dospělé.
Neštěstí působila Andersenovi jeho bisexuální orientace, která většinou zůstala jen v platonických vztazích. Někdy se spekuluje i o pedofilii (což je ale u autorů, kteří psali pro děti, běžné, aniž by to bylo podloženo).
Andersen se dožil poměrně vysokého věku (70 let), zemřel 1875 v domě svého přítele, poté, co se vážně zranil při pádu z postele. Je pochován v Kodani.Kdo byl Hans Christian Andersen? Životopis Hans Christian Andersen, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Hans Christian Andersen

Národnost: dánská
Datum narození: 2. 4. 1805
Místo narození: Odense
Datum úmrtí: 4. 8. 1875

Sdílejte tuto stránku s osobností Hans Christian Andersen s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte co je Chat? Pamatujete si definici pojmu Exkoriace? Rozumíte pojmu Dědičný hřích? Vzpomněli byste si co znamená slovo Vitráž?

Klíčová slova: zajímavosti, literatura, nežijící, životopis, vysvětlení, kdo je Hans Christian Andersen?, národnost, kdo to je, Hans Christian Andersen, informace, život, literatura, wiki, Kdy zemřel Hans Christian Andersen, lexikon, osobnosti

Pojem Hans Christian Andersen je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledejte bez špehování slovo Hans Christian Andersen ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Hans Christian Andersen ve Wikipedii

Hledat výraz Hans Christian Andersen ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Hans Christian Andersen ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Hans Christian Andersen ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Hans Christian Andersen například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Hans Christian Andersen? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Hans Christian Andersen? Kdy se narodil Hans Christian Andersen? Kde se narodil Hans Christian Andersen? Kdy zemřel Hans Christian Andersen? Hans Christian Andersen je v sekci Literatura

Kategorie literatura, spisovatelka při práci, hans Christian Andersen, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Hans Christian Andersen dejme tomu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hans Christian Andersen i v jiné kategorii než je literatura.