Kdo je to?
Kdo byl Dick Francis? Životopis Dick Francis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Dick Francis?

Kdo byl Dick Francis? Životopis, informace, biografie, literatura

Dick Francis, vlastním jménem Richard Stanley Francis, byl britský žokej, novinář a autor detektivních románů, které vycházejí z dostihového prostředí.
Richard se narodil do rodiny žokeje a vyrůstal odmalička v dostihovém prostředí. Vystudoval jen základní školu a v 15 letech studium opustil, protože byl rozhodnut stát se žokejem jako jeho otec. Než mu bylo 18, živil se různými pracemi u koní, mimo jiné koně trénoval. V roce 1945 se potkal se svou budoucí ženou Mary Margaret Brenchley, kterou si i přes nepřízeň jejích rodičů o dva roky později vzal. Oba tvrdili, že to byla láska na první pohled. Měli spolu 2 syny: Mericka a Felixe.
Během druhé světové války bojoval jako letecký mechanik, a později pilot a pilotní důstojník převážně v Africe.
Po válce se konečně mohl stát profesionálním žokejem a této profesi se plně věnoval od roku 1948 do roku 1956.Vyhrál přes 300 dostihů, a ve své předposlední sezóně se stal dokonce žokejem-šampionem. Po skončení aktivní kariéry se věnoval sportovní novinařině zejména okolo dostihů, když pracoval jako redaktor časopisu London Sunday Express. Od té doby také vydával své detektivky, většinou stihl napsal jednu do roka. (Měl vždy přesně naplánováno, že v lednu začne a září bude mít knihu hotovou.)
Ke konci života se se ženou přestěhovali na Kajmanské ostrovy, ona zde zemřela v roce 2000 na infarkt. Tehdy také Francis přerušil vydávání svých knih a navázal až od roku 2006. On sám zemřel v úctyhodném věku 89 let (přesně na svatého Valentýna) a přežil oba svoje syny.
Všechna Francisova díla vycházejí z dostihového prostředí a jeho hrdinové jsou žokejové, trenéři, novináři apod. Jednou z nejčastěji se vyskytujících hlavních postav je Sid Hadley, který během závodů utrpěl zranění a nemohl se žokejství již plně věnovat, a tak se stal vyšetřovatelem.
Prvním románem byla Smrt favorita (Dead Cert), který vyšel v roce 1962. Následovaly romány Nervy, Oheň a bič, Poslední šance, Souboj ve větru, Cena krve, Hra na fanty, Vyšetřovací komise, Drahý čas, Tvrdý úder, Kouřová clona, Chladná zrada a další. Na mnoha románech spolupracovala i jeho milovaná žena. Do češtiny je většina děl zdařile přeložena Jaroslavou Moserovou.
Dick Francis obdržel za svou literární činnosti také několik ocenění: první z nich byl Řád britského impéria, dále dostal Stříbrnou dýku Britské asociace detektivních autorů a později i Zlatou dýku, třikrát také získal cenu Edgara Allana Poea.Kdo byl Dick Francis? Životopis Dick Francis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Dick Francis

Národnost: britská
Datum narození: 31. 10. 1920
Místo narození: Pembrokeshire (Wales)
Datum úmrtí: 14. 2. 2010

Sdílejte tuto stránku s osobností Dick Francis s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Power jóga? Víte, co je to Rh faktor? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pandemická únava? Rozumíte pojmu Zpětná vazba?

Klíčová slova: kdo to je, nežijící, Kdy zemřel Dick Francis, kdo je Dick Francis?, národnost, lexikon, popis, biografie, kde se narodil Dick Francis?, Dick Francis, literatura, kdy se narodil Dick Francis?, literatura, datum úmrtí, narození, wiki

Pojem Dick Francis je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Dick Francis

Vyhledat výraz Dick Francis ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Dick Francis ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Dick Francis na Google obrázcích

Najít slovo Dick Francis ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dick Francis na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dick Francis například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Dick Francis?

Nyní již víte Kdo byl Dick Francis? Kdy se narodil Dick Francis? Kde se narodil Dick Francis? Kdy zemřel Dick Francis? Dick Francis se nachází v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Dick Francis kupř.v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dick Francis i v jiné kategorii než je literatura.