Kdo je to?
Kdo byl Dick Francis? Životopis Dick Francis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Dick Francis

Kdo byl Dick Francis? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Dick Francis, vlastním jménem Richard Stanley Francis, byl britský žokej, novinář a autor detektivních románů, které vycházejí z dostihového prostředí.
Richard se narodil do rodiny žokeje a vyrůstal odmalička v dostihovém prostředí. Vystudoval jen základní školu a v 15 letech studium opustil, protože byl rozhodnut stát se žokejem jako jeho otec. Než mu bylo 18, živil se různými pracemi u koní, mimo jiné koně trénoval. V roce 1945 se potkal se svou budoucí ženou Mary Margaret Brenchley, kterou si i přes nepřízeň jejích rodičů o dva roky později vzal. Oba tvrdili, že to byla láska na první pohled. Měli spolu 2 syny: Mericka a Felixe.
Během druhé světové války bojoval jako letecký mechanik, a později pilot a pilotní důstojník převážně v Africe.
Po válce se konečně mohl stát profesionálním žokejem a této profesi se plně věnoval od roku 1948 do roku 1956.Vyhrál přes 300 dostihů, a ve své předposlední sezóně se stal dokonce žokejem-šampionem. Po skončení aktivní kariéry se věnoval sportovní novinařině zejména okolo dostihů, když pracoval jako redaktor časopisu London Sunday Express. Od té doby také vydával své detektivky, většinou stihl napsal jednu do roka. (Měl vždy přesně naplánováno, že v lednu začne a září bude mít knihu hotovou.)
Ke konci života se se ženou přestěhovali na Kajmanské ostrovy, ona zde zemřela v roce 2000 na infarkt. Tehdy také Francis přerušil vydávání svých knih a navázal až od roku 2006. On sám zemřel v úctyhodném věku 89 let (přesně na svatého Valentýna) a přežil oba svoje syny.
Všechna Francisova díla vycházejí z dostihového prostředí a jeho hrdinové jsou žokejové, trenéři, novináři apod. Jednou z nejčastěji se vyskytujících hlavních postav je Sid Hadley, který během závodů utrpěl zranění a nemohl se žokejství již plně věnovat, a tak se stal vyšetřovatelem.
Prvním románem byla Smrt favorita (Dead Cert), který vyšel v roce 1962. Následovaly romány Nervy, Oheň a bič, Poslední šance, Souboj ve větru, Cena krve, Hra na fanty, Vyšetřovací komise, Drahý čas, Tvrdý úder, Kouřová clona, Chladná zrada a další. Na mnoha románech spolupracovala i jeho milovaná žena. Do češtiny je většina děl zdařile přeložena Jaroslavou Moserovou.
Dick Francis obdržel za svou literární činnosti také několik ocenění: první z nich byl Řád britského impéria, dále dostal Stříbrnou dýku Britské asociace detektivních autorů a později i Zlatou dýku, třikrát také získal cenu Edgara Allana Poea.Kdo byl Dick Francis? Životopis Dick Francis, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Dick Francis

Národnost: britská
Datum narození: 31. 10. 1920
Místo narození: Pembrokeshire (Wales)
Datum úmrtí: 14. 2. 2010

Sdílejte tuto stránku s osobností Dick Francis s vašimi sledujícími na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova Zumba? Víte co je Pečený čaj? Vzpomněli byste si co znamená slovo Permitivita? Vzpomněli byste si co označuje výraz Touchpad?

Klíčová slova: literatura, literatura, životopis, popis, Dick Francis, vysvětlení, kdy se narodil Dick Francis?, kdo to je, osobnost, datum úmrtí, Kdy zemřel Dick Francis, kde se narodil Dick Francis?, narození, biografie, život, lexikon

Pojem Dick Francis je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Zkusit najít výraz Dick Francis v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Dick Francis ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dick Francis ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Dick Francis ve Wikipedii

Najít výraz Dick Francis na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Dick Francis například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Dick Francis

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Dick Francis? Kdy se narodil Dick Francis? Kde se narodil Dick Francis? Kdy zemřel Dick Francis? Dick Francis patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, mladá spisovatelka, dick Francis, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Dick Francis dejme tomu třeba na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dick Francis i v jiné kategorii než je literatura.