Kdo je to?
Kdo byl William Butler Yeats? Životopis William Butler Yeats, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

William Butler Yeats

Kdo byl William Butler Yeats? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

William Butler Yeats byl irský básník, dramatik a esejista píšící anglicky, nositel Nobelovy ceny za literaturu.
William se narodil 13. června 1863 v Sandymountu u Dublinu, ale téměř celé dětství prožil v Londýně, neboť jeho otec byl významným právníkem. Chlapec však každé prázdniny trávil u prarodičů v Irsku, a tak neztratil ani pouto k rodnému kraji. Jako vysokou školu studoval výtvarnou akademii v Dublinu, zde měl příležitost seznámit se s mnoha umělci. Kromě toho cestoval, zejména po Francii a Itálii, a zajímal se o esoteriku, okultismus a spiritualismus. Ovlivněn byl i filozofií Friedricha Nietzscheho a básníkem Ezrou Poundem, díky kterému se seznámil s japonským divadlem nó. Yeats se stal hlavní postavou irského národního obrození, spoluzaložil Irskou literární společnost a Národní literární společnost. Založil také národní divadlo Abbey Theatre v Dublinu, které částečně vedl a také v něm byly uváděny jeho divadelní hry. Zemřel v předvečer druhé světové války ve Francii, pohřben je ale v Drumcliffu.
William Butler Yeats tvořil poezii, dramata i eseje, a to vše bylo ovlivněno jednak okultismem a mystickými záhadami, ale také jeho národnostními snahami a touhou po svobodě. I když Nobelovu cenu získal již v roce 1923, jeho vrcholná díla vznikla až ke konci jeho života. Nikdy na sobě nepřestával pracovat. V jeho dílech najdeme keltskou mytologii, mystiku, přírodu, svěží jazyk i hluboké myšlenky. První sbírkou bylo Oisinovo bloudění z roku 1889, následovaly Básně (1895), Vítr v rákosí, V Sedmilesí, Zelená přilbice a jiné básně, Divoké labutě v Coole a pak vrcholné sbírky Věž a Točité schodiště a jiné básně z let 1928, resp. 1933. Divadelních her napsal dohromady 32, některé byly veršované. Nejzajímavější je jistě poslední hra s názvem Čtyři hry pro tanečníky, která byla inspirována právě japonským divadlem nó. A i když próza nepatří k jeho vrcholným dílům, snažil se i s ní přispět k národnímu obrození - např. knihou Pohádky a pověsti irských rolníků, Irské pohádky a pověsti a mnoha knihami esejů, z nichž některé byly v souborech vydány i v češtině.Kdo byl William Butler Yeats? Životopis William Butler Yeats, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě William Butler Yeats

Národnost: irská
Datum narození: 13. 6. 1863
Místo narození: Sandymount u Dublinu, Irsko
Datum úmrtí: 28. 1. 1939

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou William Butler Yeats sdílet s jinými osobami na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu LMD? Vzpomněli byste si co znamená slovo Chucpe? Znáte termín Epitaf? Víte co je First minute?

Klíčová slova: nežijící, informace, narození, kde se narodil William Butler Yeats?, život, Kdy zemřel William Butler Yeats, wikipedie, literatura, životopis, wiki, kdo to je, biografie, vysvětlení, kdy se narodil William Butler Yeats?, William Butler Yeats, kdo je William Butler Yeats?

Pojem William Butler Yeats je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu William Butler Yeats lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem William Butler Yeats ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo William Butler Yeats ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat slovo William Butler Yeats ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo William Butler Yeats ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi William Butler Yeats ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo William Butler Yeats například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je William Butler Yeats? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl William Butler Yeats? Kdy se narodil William Butler Yeats? Kde se narodil William Butler Yeats? Kdy zemřel William Butler Yeats? William Butler Yeats je v kategorii Literatura

Text vytvořen pro Superia.cz. Omlouváme se za případné neaktuální údaje a pravopisné chyby na webových stránkách. Snažíme se neustále zlepšovat obsah a kvalitu stránek, a vaše zpětná vazba je pro mě velmi důležitá. Děkujeme za pochopení.Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Butler Yeats třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Butler Yeats i v jiné kategorii než je literatura.