Kdo je to?
Kdo byl Václav Benda? Životopis Václav Benda, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Václav Benda

Kdo byl Václav Benda? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Václav Benda byl český aktivista, politik, disident, politický vězeň, filosof a zakladatel Křesťanskodemokratické strany (KDS). Benda se narodil v Praze, kde po absolvování gymnázia začal studovat na Filosofické Fakultě Univerzity Karlovy v Praze dvouoborové studium filosofie a bohemistiky. Školu vystudoval během let 1964-69. Během studií se angažoval při zakládání klubů pro katolickou mládež. Po absolvování vysoké školy pokračoval na Filosofické Fakultě UK jako asistent (1969-70). V roce 1970 se dostal na Matematicko-fyzikální Fakultu UK, kde v letech 1970-75 studoval obor teoretická kybernetika. Následně působil v pozici počítačového odborníka ve Výzkumném ústavu matematických strojů (1975-77). Nelíbilo se mu zacházení komunistického režimu a podepsal Chartu 77, za což byl vyhozen z práce a musel být vyloučen z Revolučního odborového hnutí. Roku 1978 byl jedním ze zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Jako mluvčí Charty 77 (1979-84) byl roku 1979 uvězněn. Z vězení se dostal až po čtyřech letech (1983). Roku 1984 dostal pozvání na kongres v Heidelbergu v západním Německu. Pozvání odmítl se strachem, že by nemusel být vpuštěn poté zpět do Československa. Později během let 1985-89 psal samizdaty a vydával je v časopise PARAF (PARalelní Akta Filosofie).
Po revoluci v roce 1989 byl jedním ze zakladatelů Křesťanskodemokratické strany (KDS), kde působil do roku 1993 jako předseda, následně jako místopředseda. Roku 1996 došlo ke sloučení KDS a ODS a v onom roce byl zvolen do Senátu za ODS. Působil také jako ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (1994-98). Roku 1998 získal Medaili Za zásluhy I. stupně. Václav Benda zemřel na selhání orgánů, když mu bylo 52 let (1999).Kdo byl Václav Benda? Životopis Václav Benda, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Václav Benda

Národnost: česká
Datum narození: 8. 8. 1946
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 2. 6. 1999

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Václav Benda s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Nezisková organizace? Znáte termín Follower? Víte co je Longboard? Víte, co je to Exacerbace?

Klíčová slova: životopis, kdy se narodil Václav Benda?, lexikon, datum narození, Václav Benda, filozofie, život, kdo to je, národnost, wikipedie, narození, vysvětlení, kde se narodil Václav Benda?, kdo je Václav Benda?, osobnosti, národnost

Pojem Václav Benda je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít slovo Václav Benda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Václav Benda ve Wikipedii

Vyhledat slovo Václav Benda ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Václav Benda ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Václav Benda na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Benda například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Václav Benda?

Text na této internetové stránce vám umožnil zjistit Kdo byl Václav Benda? Kdy se narodil Václav Benda? Kde se narodil Václav Benda? Kdy zemřel Václav Benda? Václav Benda se nachází v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, platon, václav Benda, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Václav Benda třeba v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Benda i v jiné kategorii než je filozofie.