Kdo je to?
Kdo je Jackie Stewart? Životopis Jackie Stewart, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Jackie Stewart

Kdo je Jackie Stewart? Životopis, informace, biografie, sport

Bývalý skotský pilot Formule F1 John Young Stewart (Jackie), známý spíš pod přezdívkou Létající Skot, skončil s úspěšnou závodní kariérou po tragické smrti svého kamaráda Francoise Ceverta. Ačkoliv se John může za celou dobu závodění pochlubit tituly mistra světa z let 1969. 1971,1973, přesto smrt přítele byla pro něj jakýmsi mementem. Raději se soustředil na prosazování větší bezpečnosti, a to jak na okruzích F1, tak v jejich okolí.
Jeho tažení za bezpečností bylo korunováno úspěchem. Svým počínáním zachránil nespočet životů. Statistiky hovoří o dost vysokých číslech, protože do té doby se počítalo se smrtí nebo doživotním zraněním závodícího řidiče dvou ze tří. Což byla pro Stewarta dost děsivá čísla. On sám se podíval smrti do očí hodně zblízka v roce 1966 při Velké ceně Belgie. Náhlá přeháňka způsobila, že Stewart skončil uvězněný v zmačkaném BRM v příkopu. Unikající palivo donutilo Johna pomalu se loučit se životem, protože v okolí nebyl nikdo, kdy by mu pomohl ven. Nakonec při něm stálo štěstí v podobě dvou také havarujících řidičů, kteří mu na poslední chvíli z vraku pomohli ven. Tehdy vyvázl pouze se zlomenou klíční kostí.
V rámci bezpečnosti John prosadil celoobličejové přilby a bezpečnostní pásy. Dalším krokem byl vývoj lékařských jednotek, jež musely být přítomny na každém závodě. Úspěšně také prosadil bezpečnostní bariéry podél trati, čímž chránil nejen samotné řidiče, ale také diváky. Také prosadil větší výběhové plochy ve zvlášť nebezpečných zatáčkách.
Jackie se narodil do sportovně založené rodiny. Jeho starší bratr Jimmy se stal rodinným průkopníkem F1, a to přes protesty jejich matky, která s tím nikdy nesouhlasila. Jackie byl jako dítě tak trošku rebel. V pouhých patnácti letech odešel za školy, pro velký učební neúspěch. Teprve až později se přišlo na jeho těžkou dyslexii. Jako teenager se začal věnovat střelbě a vydobyl si v této disciplíně prvenství. Svůj sportovní talent ale projevil až právě při usednutí za volant limuzíny a sportovních vozů. Tím se v roce 1963 odstartovala jeho kariéra pilota F1. Toho roku bezkonkurenčně vyhrál sedm závodů v řadě.
Jackie byl známý svojí typickou černou čepicí a vlasy dlouhými stejně jako nějaká rocková hvězda. Nikdy se tak ale nechoval. Byl naopak hluboce oddaný své manželce Heleně, s níž měl dva syny: Paula a Marka. Byl zvaný do královského paláce, stýkal se s prominentními politiky, hudebníky a filmovými Star. Zahrál si několikrát v televizních reklamách, vidět ho mohli fanoušci i v reklamních kampaních. Pořádal celosvětové, propagační turné, měl projevy a vlastnil kanceláře v Londýně, New Yorku a Švýcarsku. Tam i několik let dokonce žil se svojí milovanou rodinou.Kdo je Jackie Stewart? Životopis Jackie Stewart, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Jackie Stewart

Národnost: skotská
Datum narození: 11. června 1939
Místo narození: Milton, Skotsko

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jackie Stewart? s dalšími lidmi na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Chipset? Znáte definici termínu Fair play? Vzpomenete si na definici slova Adblue? Pamatujete si definici pojmu Lunt?

Klíčová slova: datum narození, narození, místo narození, kdy se narodil Jackie Stewart?, vysvětlení, život, sport, sport, wikipedie, osobnosti, Jackie Stewart, biografie, zajímavosti, kdo je Jackie Stewart?, wiki, lexikon

Pojem Jackie Stewart je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jackie Stewart ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Jackie Stewart ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jackie Stewart na Youtube

Hledat heslo Jackie Stewart ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Jackie Stewart v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jackie Stewart například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve fulltextu Yahoo.com nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jackie Stewart?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Jackie Stewart? Kdy se narodil Jackie Stewart? Kde se narodil Jackie Stewart? Jackie Stewart se nachází v kategorii Sport

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jackie Stewart dejme tomu například ve známé Wikipedii, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jackie Stewart i v jiné kategorii než je sport.