Kdo je to?
Kdo je Janet Jackson? Životopis Janet Jackson, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Janet Jackson

Kdo je Janet Jackson? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Janet Jackson je americká zpěvačka, producentka, tanečnice a herečka. Její rodné jméno je Janet Damita Jo Jackson. Janet je nejmladší sestrou Michaela Jacksona a pro svou sólovou kariéru se rozhodla zejména proto, aby nebyla napořád ve stínu svých starších sourozenců.
Je známá svými inovativními a sexuálně provokativními nahrávkami, ale i propracovanými jevištními show. Po celou dobu své kariéry se snaží prolamovat genderové a rasové bariéry. Lyrický obsah jejích písní, který se navíc zaměřuje i na sociální otázky a vychází z jejích vlastních životních zkušeností, jí přitáhl mnoho posluchačů zejména z řad mladých lidí.
Janet se nejprve nechtěla věnovat populární muzice, raději provozovala jezdectví a chtěla se stát profesionálkou v tomto oboru. Protože však její rodina tvořící kapelu Jackson 5 zaznamenala úbytek posluchačů, byla i Janet donucena věnovat se hudebnímu průmyslu, zpočátku kvůli otci. Podle otce však nebyla tolik hlasově nadaná jako někteří její sourozenci, a tak vystupovala většinou s nimi. V 16 letech ale vydala svou debutovou desku Janet Jackson a získala si své posluchače hlavně díky tomu, že dokázala dobře napodobit i jiné zpěvačky (např. Cher).
Druhé album Dream Street, které vyšlo v roce 1984, již nebylo tolik úspěšné. V roce 1986 však slavila Janet obrovský úspěch s albem Control a zejména s písní When I think of you, ke které natočila i slavný klip. Album dokonce získalo nominaci na cenu Grammy. Avšak svou první cenu Grammy získala Janet až za své další album v roce 1989, to neslo název Janet Jackon´s Rhythm Nation 1814; letopočet má symbolizovat datum vzniku americké hymny.
Dalšího úspěchu se dočkala v roce 1993, a to když debutovala před televizní kamerou baladou Again, za kterou získala ocenění Zlatý glóbus. V roce 1995 obnovila spolupráci s bratrem Michaelem a vydali společně píseň Scream. Poté se její kariéra zase trochu zhoupla dolů, a to když vydala album The Velvet Rope, které fanoušci považovali za příliš depresivní.
V roce 2020 vyšel dvoudílný dokument o zpěvačce s názvem Janet Jackson for A&E a Lifetime. V témže roce vyšlo její dvanácté studiové album Black Diamond.
Janetinu kariéru (jako ostatně kariéru mnoha jiných zpěvaček) provázely i skandály. Například při finále Super Bowlu v roce 20O4 jí Justin Timberlake strhl kus oděvu a ona odhalila ňadro s piercingem. Za to se pak musela veřejně omluvit na předávání cen Grammy.
Osobní život měla Janet jako na houpačce. První manželství uzavřela v roce 1984 s Jamesem deBargem. Jejich manželství však bylo o rok později anulováno, a to kvůli drogové závislosti Jamese. V roce 1991 se tajně vdala za svého dlouhodobého přítele Reného Elizonda mladšího. Ani toto manželství však nevydrželo. Zatím poslední, třetí sňatek uzavřela s Wissamem al Manem v roce 2010, a byli spolu manželi do roku 2017. Z tohoto manželství vzešel syn Eissa al Mana.
Janet Jackson se veřejně věnuje podpoře UNICEF na pomoc strádajícím dětem.Kdo je Janet Jackson? Životopis Janet Jackson, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Janet Jackson

Národnost: americká
Datum narození: 16. května 1966
Místo narození: Gary, Indiana, USA

Tento text (Janet Jackson) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Fyziologie? Víte co je Tablet? Vzpomněli byste si na význam slova PENB? Vzpomněli byste si co označuje výraz Myrha?

Klíčová slova: wikipedie, lexikon, wiki, životopis, život, vysvětlení, kdo je Janet Jackson?, datum narození, narození, zajímavosti, Janet Jackson, popis, místo narození, hudba, informace, biografie

Pojem Janet Jackson je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledejte bez špehování slovo Janet Jackson ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Janet Jackson ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Janet Jackson ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Janet Jackson na Google.cz

Vyhledat výraz Janet Jackson ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Janet Jackson například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Biografie, životopis, kdo je to Janet Jackson?

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Janet Jackson? Kdy se narodil Janet Jackson? Kde se narodil Janet Jackson? Janet Jackson patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, starověké hudební nástroje, janet Jackson, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Janet Jackson například na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Janet Jackson i v jiné kategorii než je hudba.