Kdo je to?
Kdo byl Radovan Lukavský? Životopis Radovan Lukavský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Radovan Lukavský?

Kdo byl Radovan Lukavský? Životopis, informace, biografie, herectví

Radovan Lukavský byl český divadelní herec, pedagog a recitátor. Lukavský se narodil v Praze a od malička chodil rád do kostela jako ministrant. Později se rozhodl, že se stane knězem. Začal studovat na Arcibiskupském gymnáziu v Praze (část Bubeneč). Avšak z gymnázia musel po pěti letech odejít, protože rodiče neměli peníze na zaplacení Radovanova internátu. Gymnázium dostudoval následně v Českém Brodě (odmaturoval roku 1938). Po maturitě začal studovat český jazyk a francouzštinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během druhé světové války, když byly vysoké školy uzavřeny, pracoval jako železniční telegrafista.
Od roku 1941 začal studovat Lukavský na Pražské konzervatoři a o rok později začal působit v Divadle Větrník. Avšak ve druhém ročníku musel povinně začít pracovat v továrně (z důvodu války). Až v roce 1944 se vrátil zpět k divadlu a získal angažmá v Divadle V. Buriana. Poté chvíli pracoval jako dělník. Po válce se vrátil ke studiu na Filosofické fakultě UK v Praze (dokončil roku 1947) a na konzervatoři (absolvent v roce 1946). Mezi jeho nejvýznamnější role patří Hamlet, Obchodník s deštěm a Tomáš Becket.
Roku 1946 získal angažmá v Divadle Na Vinohradech a po čtyřech letech přestoupil do Městských divadel pražských (1950). Působil zde sedm let, než odešel do souboru činohry Národního divadla. Ke konci studia (1945) se stal asistentem na Pražské konzervatoři (po roce 1975 se zde opět vrátil). Na DAMU začal učit na herecké katedře (1947) a o tři roky později i na FAMU (V roce 1995 se ze zde stal profesorem).
Ve filmu debutoval již v roce 1946 ve snímcích Muži bez křídel a Nadlidé. Poté se objevil ve známých filmech Tajemství krve (1953), Stříbrný vítr, Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955), Proti všem (1956), Král Šumavy (1959), Vyšší princip (1960), Případ pro začínajícího kata (1969), Malá mořská víla (1976). Jeho posledním filmem byl Maharal – Tajemství talismanu (2006). Lukavský se objevil ve více než sto osmdesáti filmech.
Je znám rovněž ze seriálů F. L. Věk (1970-71), Dnes v jednom domě (1980), Cirkus Humberto (1988) nebo Četnické humoresky (2003).
Roku 1965 získal ocenění Zasloužilý umělec a o devět let ocenění Zasloužilý člen Národního divadla (1974).
Od prezidenta Václava Havla obdržel Medaili Za zásluhy.
Divadelní Cenu Thálie obdržel roku 1995 za celoživotní mistrovství.
Od roku 2005 byl také držitelem čestného doktorátu na FAMU.
Radovan Lukavský zemřel ve věku 88 let v roce 2008.Kdo byl Radovan Lukavský? Životopis Radovan Lukavský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Radovan Lukavský

Národnost: česká
Datum narození: 1. 11. 1919
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 10. 3. 2008

Sdílejte tuto stránku s osobností Radovan Lukavský s vašimi kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Logická indukce? Víte co je Šejkr? Vzpomenete si na definici slova Fabulace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Imunita?

Klíčová slova: herectví, wikipedie, Kdy zemřel Radovan Lukavský, lexikon, národnost, vysvětlení, život, informace, životopis, zajímavosti, biografie, narození, Radovan Lukavský, popis, místo narození, datum úmrtí

Pojem Radovan Lukavský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít výraz Radovan Lukavský ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Radovan Lukavský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat slovo Radovan Lukavský na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Radovan Lukavský ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat termín Radovan Lukavský ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Radovan Lukavský například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Radovan Lukavský?

Nyní již víte Kdo byl Radovan Lukavský? Kdy se narodil Radovan Lukavský? Kde se narodil Radovan Lukavský? Kdy zemřel Radovan Lukavský? Radovan Lukavský se nachází v sekci Herectví

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka Radovan Lukavský kupř. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Radovan Lukavský i v jiné kategorii než je herectví.