Kdo je to?
Kdo byl Ed McBain? Životopis Ed McBain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Ed McBain?

Kdo byl Ed McBain? Životopis, informace, biografie, literatura

Ed McBain byl americký spisovatel a scenárista.
Známý také pod pseudonymem Evan Hunter a mnoha dalšími pseudonymy. Vlastním jménem Salvatore Albert Lombino.
Ed McBain si jako mnoho spisovatelů poválečného období prošel v době druhé světové války armádou. Po válce dostudoval a začal se živit, jak se zrovna dalo. Mimo jiné pracoval také jako učitel. Nakonec zakotvil v literární agentuře, kde se začal věnovat psaní.
Jeho prvním románem byla Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) v roce 1954 a okamžitě ho vynesla na americké literární nebe. Pro mnoho Američanů byl realistický popis toho, co se děje na amerických školách, velkým šokem. Kniha se stala bestsellerem a McBain se rozhodl u psaní zůstat.
Psal hlavně romány ze současnosti a detektivní příběhy. Z jeho detektivek je nejznámější cyklus krimi románů 87. revír a další cyklus vycházející pod souhrnným názvem The Matthew Hope Mysteries. Dohromady napsal Ed McBain vyšší desítky velmi oceňovaných detektivek. Některé z nich byly zfilmovány či posloužily jako předlohy seriálových detektivek.
Detektivky obvykle podepisoval pseudonymem Ed McBain, zbylé knihy jako Evan Hunter. Jeho texty se však objevovaly také pod pseudonymy Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon. Jméno Evan Hunter nakonec tento autor přijal za své a toto jméno se tedy stalo jeho oficiálním.
Ed McBain byl neobyčejně plodným autorem - každý rok vydával i více než jeden román, zároveň publikoval velké množství povídek - ať už v časopisech, v antologiích nebo ve vlastní sbornících. Množství napsaného textu však obvykle nešlo na úkor samotných knih, Ed McBain byl po celou dobu své spisovatelské kariéry oceňován jak čtenářsky, tak i literární obcí - mimo jiné získal řadu nominací na literární ceny.
Tento autor se však nevěnoval jen próze, ale také scenáristice - jeho nejznámějším scénářem je ten k hororu Alfréda Hitchcocka Ptáci.Kdo byl Ed McBain? Životopis Ed McBain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ed McBain

Národnost: americká
Datum narození: 15. října 1926
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 6. července 2005

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ed McBain sdílet s ostatnímina různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Loftový byt? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pecorino? Znáte termín Nikotin? Víte co je Spandex?

Klíčová slova: datum narození, Kdy zemřel Ed McBain, literatura, Ed McBain, národnost, kdo to je, Ed McBain, osobnost, literatura, kdy se narodil Ed McBain?, zajímavosti, kde se narodil Ed McBain?, datum úmrtí, lexikon, vysvětlení, informace

Pojem Ed McBain je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat výraz Ed McBain ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Ed McBain ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Ed McBain na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ed McBain ve Wikimedia Commons

Najít termín Ed McBain ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Ed McBain například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Ed McBain?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Ed McBain? Kdy se narodil Ed McBain? Kde se narodil Ed McBain? Kdy zemřel Ed McBain? Ed McBain se nachází v sekci Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Ed McBain například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ed McBain i v jiné kategorii než je literatura.