Kdo je to?
Kdo byl Ed McBain? Životopis Ed McBain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ed McBain

Kdo byl Ed McBain? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ed McBain byl americký spisovatel a scenárista.
Známý také pod pseudonymem Evan Hunter a mnoha dalšími pseudonymy. Vlastním jménem Salvatore Albert Lombino.
Ed McBain si jako mnoho spisovatelů poválečného období prošel v době druhé světové války armádou. Po válce dostudoval a začal se živit, jak se zrovna dalo. Mimo jiné pracoval také jako učitel. Nakonec zakotvil v literární agentuře, kde se začal věnovat psaní.
Jeho prvním románem byla Džungle před tabulí (The Blackboard Jungle) v roce 1954 a okamžitě ho vynesla na americké literární nebe. Pro mnoho Američanů byl realistický popis toho, co se děje na amerických školách, velkým šokem. Kniha se stala bestsellerem a McBain se rozhodl u psaní zůstat.
Psal hlavně romány ze současnosti a detektivní příběhy. Z jeho detektivek je nejznámější cyklus krimi románů 87. revír a další cyklus vycházející pod souhrnným názvem The Matthew Hope Mysteries. Dohromady napsal Ed McBain vyšší desítky velmi oceňovaných detektivek. Některé z nich byly zfilmovány či posloužily jako předlohy seriálových detektivek.
Detektivky obvykle podepisoval pseudonymem Ed McBain, zbylé knihy jako Evan Hunter. Jeho texty se však objevovaly také pod pseudonymy Hunt Collins, Ezra Hannon, Richard Marsten, John Abbot a Curt Cannon. Jméno Evan Hunter nakonec tento autor přijal za své a toto jméno se tedy stalo jeho oficiálním.
Ed McBain byl neobyčejně plodným autorem - každý rok vydával i více než jeden román, zároveň publikoval velké množství povídek - ať už v časopisech, v antologiích nebo ve vlastní sbornících. Množství napsaného textu však obvykle nešlo na úkor samotných knih, Ed McBain byl po celou dobu své spisovatelské kariéry oceňován jak čtenářsky, tak i literární obcí - mimo jiné získal řadu nominací na literární ceny.
Tento autor se však nevěnoval jen próze, ale také scenáristice - jeho nejznámějším scénářem je ten k hororu Alfréda Hitchcocka Ptáci.Kdo byl Ed McBain? Životopis Ed McBain, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ed McBain

Národnost: americká
Datum narození: 15. října 1926
Místo narození: New York
Datum úmrtí: 6. července 2005

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ed McBain sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Medvědí česnek? Pamatujete si definici pojmu Pyramida? Znáte termín Stavební dozor? Vzpomněli byste si co znamená slovo Parní čistič?

Klíčová slova: kdo to je, Ed McBain, kdy se narodil Ed McBain?, Ed McBain, kdo je Ed McBain?, zajímavosti, život, narození, místo narození, lexikon, popis, osobnost, literatura, nežijící, kde se narodil Ed McBain?, literatura

Pojem Ed McBain je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ed McBain ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Ed McBain ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Ed McBain ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Ed McBain ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Ed McBain ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Ed McBain například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ed McBain

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Ed McBain? Kdy se narodil Ed McBain? Kde se narodil Ed McBain? Kdy zemřel Ed McBain? Ed McBain je v sekci Literatura

Kategorie literatura, knihovna knihy, ed McBain, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Ed McBain řekněme například v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ed McBain i v jiné kategorii než je literatura.