Kdo je to?
Kdo byl Michal Ambrož? Životopis Michal Ambrož, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Michal Ambrož

Kdo byl Michal Ambrož? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Michal Ambrož byl český rockový zpěvák, kytarista, textař a hudební skladatel. Narodil se 23. ledna 1954 v Havlíčkově Brodě. Jeho prastrýcem byl malíř Jan zrzavý. Vystudoval gymnázium a už v patnácti letech se stal členem několik hudebních uskupení různých žánrů. Chodil na konzervatoř, učil hrát děti na kytaru a přemýšlel, čemuž by se ještě mohl věnovat. V tom se zrodil nápad založit hudební kapelu Jasná páka.
Hudební skupina Jasná páka vznikla v roce 1981 právě kolem osoby kytaristy a písničkáře Michala Ambrože a tehdejšího frontmmana Vladimíra Albrechta zvaného Dády. V této kapele působily též další výrazné osoby české hudební scény jako je David Koller, frontman kapely Lucie, Jan Ivan Wünsch a Vladimír a Bohumil Zatloukalovi. Velmi typické pro hudbu Jasné páky jsou vysoko posazené doprovodné dívčí sbory v kontrastu s hlubokými mužskými hlasy.
Jelikož byla Jasná páka na seznamu zakázaných kapel, sestoupila do undergroundu. Hudební skupina pak byla nucena hrát jen na menších soukromých akcích, nicméně stále měla své posluchače. Od roku 1984 začala fungovat ve změněné sestavě jako Hudba Praha. Z původní sestavy zůstal jen Jan Ivan Wünsch, Vladimír Zatloukal a zpěvačky Markéta Vojtěchová a Zdena Pištěková. Skupinu postupně doplnili i další noví členové.
V roce 2008 došlo k rozdělení Hudby Praha a Jasné Páky, která v pozměněné sestavě funguje dodnes. Mezi její skladby patří například Hele, hele, Špinavý záda, No sex, no drugs, Konec nočních toulek, Majolenka, Nech toho, Kde jsi? Nebo Blondýna.
Kromě hudby se Michal Ambrož věnoval též provozu malé vodní elektrárny, kterou měl zřízenou na řece Sázavě.
Sám sebe považovat za monarchistu.
Michal Ambrož zemřel ve svých osmašedesáti letech na nespecifikovanou příčinu. Pouhé dva týdny po úmrtí zpěváka navíc potkal stejný osud i Michalovu bývalou manželku Markétu Vojtěchovou Ambrožovou. Příčinou jejího skonu byla zřejmě srdeční příhoda.Kdo byl Michal Ambrož? Životopis Michal Ambrož, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Michal Ambrož

Národnost: česká
Datum narození: 23. ledna 1954
Místo narození: Havlíčkův Brod
Datum úmrtí: 31. října 2022

Líbí se stručný životopis s osobou Michal Ambrož? Pak se podělte s jinými osobami prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Sonet? Víte, co je to Zástavní právo? Vzpomenete si na definici slova Mlýnice? Rozumíte pojmu Územní plán?

Klíčová slova: kde se narodil Michal Ambrož?, hudba, wiki, datum úmrtí, život, biografie, osobnost, wikipedie, kdo je Michal Ambrož?, Michal Ambrož, Michal Ambrož, informace, lexikon, životopis, národnost, datum narození

Pojem Michal Ambrož je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Michal Ambrož

Hledat pojem Michal Ambrož ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat heslo Michal Ambrož ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Michal Ambrož ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Michal Ambrož ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Michal Ambrož ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Michal Ambrož například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Michal Ambrož? Stručná biografie

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Michal Ambrož? Kdy se narodil Michal Ambrož? Kde se narodil Michal Ambrož? Kdy zemřel Michal Ambrož? Michal Ambrož je v kategorii Hudba

Kategorie hudba, sopránová flétna, michal Ambrož, ilustrační obrázek

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Michal Ambrož kupříkladu v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Michal Ambrož i v jiné kategorii než je hudba.