Kdo je to?
Kdo byl Zdeněk Jirotka? Životopis Zdeněk Jirotka, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Zdeněk Jirotka

Kdo byl Zdeněk Jirotka? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Zdeněk Jirotka byl významný český prozaik, dramatik, autor románů a povídek, známý především jako autor oblíbeného humoristického románu Saturnin. Narodil se v Ostravě, v tehdejším Rakousku-Uhersku, do rodiny majitele marketingové agentury a učitelky. Rodiče se rozvedli, když měl Zdeněk jedenáct let.
Jirotka studoval od roku 1925 na ostravském reálném gymnáziu, ale v pátém ročníku byl vyloučen. Následně se učil zedníkem. Nakonec odmaturoval roku 1933 na Vyšší průmyslové škole stavitelské v Hradci Králové. Poté vstoupil do armády, kde působil až do roku 1939. V armádě zastával funkci důstojníka pěchoty a poté stavebního dozorčího. Služebně pobýval v Brně, Vyškově, Olomouci, Banské Bystrici a Košicích.
Po návratu z vojny se Jirotka roku 1939 oženil. Z manželství poté vzešla dcera Hana a syn Zdeněk. V letech 1940-1942 pracoval pro ministerstvo veřejných prací. Následně se věnoval už jen tvůrčí spisovatelské činnosti. Po válce působil v letech 1945-1951 jako redaktor Lidových novin (Svobodné noviny). Od roku 1951 do roku 1953 byl redaktorem v humoristickém týdeníku Dikobraz. Poté v letech 1953-1962 zastával funkci redaktora v Československém rozhlasu. Roku 1962 se vrátil opět do redakce časopisu Dikobraz a pracoval zde jako šéfredaktor až do roku 1971, kdy odešel do důchodu. Přispíval také do novin Čs. novinář, Svět práce, Literární noviny.
Jeho nejznámějším dílem je román Saturnin z roku 1942, který se stal klasikou české humoristické literatury. Toto dílo je známé svým jedinečným humorem, postavami a jazykem. Film Saturnin byl natočen v roce 1994 a hlavní roli Saturnina ztvárnil herec Oldřich Vízner. Od té doby Jirotka vydal další úspěšné knihy jako Muž se psem (1944), Hvězdy nad starým Vavrouchem (1946), Profesor biologie na žebříku (1956), Sedmilhář (1969), Velká kniha sedmilhářů (1994) nebo Pravidla se změnila (2000). Jirotka je také autorem mnoha rozhlasových her (Rodinná tradice, Hloupý milionář, Dobrá rada pana Bartoše), fejetonů nebo scénářů pro Československou televizi (Případ pro tři, Věštec).
Zdeněk Jirotka zemřel v roce 2003 ve věku 92 let.Kdo byl Zdeněk Jirotka? Životopis Zdeněk Jirotka, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Zdeněk Jirotka

Národnost: česká
Datum narození: 7. 1. 1911
Místo narození: Ostrava, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 12. 4. 2003

Zaujala vás biografie osobnosti Zdeněk Jirotka? Potom se podělte s dalšími osobami na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co znamená slovo Sarkasmus? Pamatujete si definici pojmu Pracovní smlouva? Víte, co je to Kachní zobák? Vzpomněli byste si co znamená slovo Předhypoteční úvěr?

Klíčová slova: popis, biografie, národnost, národnost, kdo to je, datum narození, wikipedie, osobnost, kde se narodil Zdeněk Jirotka?, Kdy zemřel Zdeněk Jirotka, Zdeněk Jirotka, vysvětlení, osobnosti, kdo je Zdeněk Jirotka?, wiki, kdy se narodil Zdeněk Jirotka?

Pojem Zdeněk Jirotka je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít výraz Zdeněk Jirotka na Google obrázcích

Najít výraz Zdeněk Jirotka ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Zdeněk Jirotka v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat heslo Zdeněk Jirotka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Zdeněk Jirotka na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zdeněk Jirotka například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Zdeněk Jirotka?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Zdeněk Jirotka? Kdy se narodil Zdeněk Jirotka? Kde se narodil Zdeněk Jirotka? Kdy zemřel Zdeněk Jirotka? Zdeněk Jirotka se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Zdeněk Jirotka dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zdeněk Jirotka i v jiné kategorii než je literatura.