Kdo je to?
Kdo je to, byl Udavač? Vysvětlení, význam, co znamená slovo Udavač? Lidé, hanlivé

Kdo je to Udavač?

Jaký je význam slova Udavač? Co to znamená?

Hanlivým slovem udavač označujeme osobu, která udává. Z nízkých pohnutek oznamuje autoritě skutečné či domnělé jednání, které je v dané komunitě, společnosti, kolektivu považováno za málo závadné, avšak hrozí za něj neadekvátní trest.
Za motivaci udavače lze považovat ekonomické výhody (finanční odměna, zvýšení platu), zisk vyšší pracovní pozice nebo politické funkce. Důvodem pro udávání může být i pomsta z důvodu závisti.
Za obecně minimálně závadné, neutrální nebo dokonce hrdinské chování byla v kontextu udavačství považována politická prohlášení. Za období druhé světové války to byly protiněmecké a protinacistické výroky, činnost a odboj, stejně tak za socialismu.
V dnešní době by mnoho lidí označilo za udavače člověka, který nahlásil osobu prohlašující hesla proti menšinám, jako jsou Romové nebo muslimové. Za obecně tolerované činnosti, jejichž oznámení by bylo většinovou populací považováno za udávání, je v podmínkách České republiky v dnešní době považováno krácení daní v malém rozsahu (nevydání faktury, účtenky), mírná konzumace alkoholu a lehkých drog u mladistvých, stejně jako jejich výroba v malém množství (pálení slivovice, pěstování marihuany). Další oblastí je porušování autorských práv od sdílení filmů a hudby po užívání nelegálních operačních systémů, aplikací a her (zvláště u nepodnikatelských subjektů).

Zamýšlených cílů udání je celá škála. Za nejzávažnější hrozí trest odnětí svobody (dříve i trest smrti) nebo vysoké pokuty. Někdy je trestem samotné vyšetřování, které často způsobí obviněnému trvalou újmu kupř. na společenském postavení. V rámci firem bývá cílem výpověď ze zaměstnání nebo zastavení kariérního růstu. Udávání v osobním životě bývá s cílem rozbít partnerský nebo kamarádský vztah.
Udání může být provedeno veřejně i anonymně pomocí dopisu, telefonátu, emailové nebo SMS zprávy či osobně při formálním i neformálním setkání. K udání může dojít i nepřímo například zveřejněním informací prostřednictvím médií (internet, televize, noviny) s předpokladem, že se dotyčnou záležitostí začne sama zabývat příslušná autorita (policie, finanční úřad apod.).
Udavač a udavačství je zcela relativní a subjektivní pojem. Stejná osoba může být pro jedny udavač, který zradil své kamarády nebo spolupracovníky, pro jiné hrdina, který se nebál vystoupit z davu a oznámil závadné jednání. Příkladem může být zveřejnění negativních informací o chodu státem řízené firmy.
Slovo udavač je pejorativního charakteru a vzhledem k jeho neurčitosti se zneužívá k zastrašování jedinců v rámci kolektivu. Osoby jsou předem varovány, že pokud oznámí nekalé jednání, dopustí se udání, což je v daném kolektivu hodnoceno jako opovržlivější chování než původní ohlašovaná věc. Lidé se tak bojí oznámit například zneužívání v rodině nebo šikanu ve škole, v práci nebo vězení. Za ještě horší jednání je v tomto případě považována anonymita oznamovatele. Nepodepsané oznámení je velkou částí veřejnosti považováno za znak udání. Svědci nebo oběti společensky závažných činů jsou tak často postaveni před morální dilema. Mají provést anonymní oznámení a stát se tak "sprostým a zavrženíhodným anonymem", který je na tom morálně stejně, ne-li hůř jak vlastní pachatel? Nebo vystoupit veřejně pod svým jménem s vědomím, že se mohou stát cílem msty? Často pak raději neoznámí věc vůbec.
Za synonymum slova udavač lze v závislosti na druhu kolektivu považovat označení konfident, donašeč, špic, bonzák, práskač nebo žalobníček.
V případě, že je v dobré víře nahlašováno skutečně společensky zavrženíhodné jednání, neoznačujeme je slovem udávání. Jedince, který například nahlásí podezřelého z vraždy, znásilnění nebo krádeže automobilu, označujeme jako oznamovatele.


Kdo je to, byl Udavač? Vysvětlení, význam, co znamená slovo Udavač? Lidé, hanlivé

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Udavač s vašimi známými a kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu      Sdílet na Redditu       Sdílet na Twitteru  

Víte co je Prednison? Znáte definici termínu Ecoboost? Rozumíte pojmu Manometr? Pamatujete si definici pojmu Chaš?

Klíčová slova: etymologie, co znamená, vysvětlení, Udavač, popis, přesný výraz, hanlivé, význam slova, synonymum, kdo je Udavač?, přesný význam, termín, lexikon, slovo, wiki, formulace

Pojem Udavač je v kategorii Hanlivé, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Udavač doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Vyhledat slovo Udavač ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Udavač ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Udavač ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz Udavač v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Udavač například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Vysvětlení významu slova Udavač, definice, vysvětlení pojmu

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku: Kdo je to Udavač? Kdo to byl Udavač? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Udavač? Definice pojmu Udavač se nachází v sekci hanlivé. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste hledat pojem, výraz, termín, heslo např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text. Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v hanlivé.

Víte, co znamená IP adresa a jak ji zjistíte?