Kdo je to?
Kdo byla Kamila Moučková? Životopis Kamila Moučková, osobnosti, slavná žena z kategorie novináři

Kamila Moučková

Kdo byla Kamila Moučková? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, novináři

Kamila Moučková byla významná česká moderátorka a rozhlasová hlasatelka.
Dětství Kamily Moučkové bylo poznamenáno celou řadou tragédii. Po nacistické okupaci Československa odešel její otec do exilu, kde se podílel na vysílání BBC. Její matka byla zatčena a odvlečena do koncentračního tábora. Malá Kamila tak musela vyrůstat u příbuzných.
Po válce se rodina shledala, nicméně brzy po komunistickém puči byl Kamilin otec zatčen a odsouzen v politickém procesu.
Kamila Moučková se od mládí věnovala divadlu, později však přešla k roli hlasatelky. Pracovala v Československém rozhlase, načež přešla do Československé televize, kde se stala moderátorkou zpráv. Připsala si tak jedno prvenství - byla první ženou nejen u nás, ale i v Evropě, která uváděla televizní zprávy.
Velké dějiny však jejím životem znovu zamíchaly. V roce 1968 to byla právě Kamila Moučková, která šokovanému obyvatelstvu oznámila vpád vojsk Varšavské smlouvy. Moučková i štáb se snažili udržet vysílání o okupaci tak dlouho, jak jen to bylo možné. Nakonec je přerušil až příchod sovětských vojáků do studia. Kvůli těmto událostem se Moučková stala jedním ze symbolů odporu proti okupaci, což jí komunistická moc nikdy nezapomněla. Nesměla na obrazovku, přišla o všechny pracovní příležitosti a musela se živit například jako uklízečka.
Postupně se začala sbližovat s disentem a stala se jednou ze signatářek Charty 77.
Po roce 1989 ji čekala obnovená kariéra. Na čas se vrátila do televize. Pokoušela se také prorazit v politice - podařilo se jí to v komunálních volbách v roce 1994, kdy se stala zastupitelkou na Praze 1.
Vyšla také řada knih věnovaných jejímu životu. Např: Říkali jí lvice (1996), Nejsem žádná lvice (2010) nebo Hlavou proti zdi (2019).
Stala se držitelkou celé řady ocenění, mimo jiné českého státního vyznamenání: medaile Za zásluhyKdo byla Kamila Moučková? Životopis Kamila Moučková, osobnosti, slavná žena z kategorie novináři

Hlavní data o osobě Kamila Moučková

Národnost: česká
Datum narození: 8. dubna 1928
Místo narození: Jihlava
Datum úmrtí: 24. listopadu 2020

Tento text (Kamila Moučková) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomenete si na definici slova UniCredit Bank? Víte co je Diskriminace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Slovo souznačné? Vzpomněli byste si co označuje výraz Tapas?

Klíčová slova: popis, Kdy zemřela Kamila Moučková, Kamila Moučková, vysvětlení, wikipedie, osobnosti, datum narození, zajímavosti, novináři, informace, životopis, narození, datum úmrtí, kdy se narodila Kamila Moučková?, národnost, wiki

Pojem Kamila Moučková je v kategorii Novináři, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Kamila Moučková lze najít v následujících zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Kamila Moučková ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Kamila Moučková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kamila Moučková ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Kamila Moučková ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Kamila Moučková ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Kamila Moučková například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Kamila Moučková? Stručná biografie

Právě nyní již víte Kdo byla Kamila Moučková? Kdy se narodila Kamila Moučková? Kde se narodila Kamila Moučková? Kdy zemřela Kamila Moučková? Kamila Moučková patří do kategorie Novináři

Kategorie novináři, editor, kamila Moučková, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Kamila Moučková dejme tomu třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kamila Moučková i v jiné kategorii než je novináři.