Kdo je to?
Kdo byla Kamila Moučková? Životopis Kamila Moučková, osobnosti, slavná žena z kategorie novináři

Kdo byla Kamila Moučková?

Kdo byla Kamila Moučková? Životopis, informace, biografie, novináři

Kamila Moučková byla významná česká moderátorka a rozhlasová hlasatelka.
Dětství Kamily Moučkové bylo poznamenáno celou řadou tragédii. Po nacistické okupaci Československa odešel její otec do exilu, kde se podílel na vysílání BBC. Její matka byla zatčena a odvlečena do koncentračního tábora. Malá Kamila tak musela vyrůstat u příbuzných.
Po válce se rodina shledala, nicméně brzy po komunistickém puči byl Kamilin otec zatčen a odsouzen v politickém procesu.
Kamila Moučková se od mládí věnovala divadlu, později však přešla k roli hlasatelky. Pracovala v Československém rozhlase, načež přešla do Československé televize, kde se stala moderátorkou zpráv. Připsala si tak jedno prvenství - byla první ženou nejen u nás, ale i v Evropě, která uváděla televizní zprávy.
Velké dějiny však jejím životem znovu zamíchaly. V roce 1968 to byla právě Kamila Moučková, která šokovanému obyvatelstvu oznámila vpád vojsk Varšavské smlouvy. Moučková i štáb se snažili udržet vysílání o okupaci tak dlouho, jak jen to bylo možné. Nakonec je přerušil až příchod sovětských vojáků do studia. Kvůli těmto událostem se Moučková stala jedním ze symbolů odporu proti okupaci, což jí komunistická moc nikdy nezapomněla. Nesměla na obrazovku, přišla o všechny pracovní příležitosti a musela se živit například jako uklízečka.
Postupně se začala sbližovat s disentem a stala se jednou ze signatářek Charty 77.
Po roce 1989 ji čekala obnovená kariéra. Na čas se vrátila do televize. Pokoušela se také prorazit v politice - podařilo se jí to v komunálních volbách v roce 1994, kdy se stala zastupitelkou na Praze 1.
Vyšla také řada knih věnovaných jejímu životu. Např: Říkali jí lvice (1996), Nejsem žádná lvice (2010) nebo Hlavou proti zdi (2019).
Stala se držitelkou celé řady ocenění, mimo jiné českého státního vyznamenání: medaile Za zásluhyKdo byla Kamila Moučková? Životopis Kamila Moučková, osobnosti, slavná žena z kategorie novináři

Základní údaje o osobě Kamila Moučková

Národnost: česká
Datum narození: 8. dubna 1928
Místo narození: Jihlava
Datum úmrtí: 24. listopadu 2020

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Kamila Moučková s vašimi známými a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Atom? Rozumíte pojmu Hematokrit? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ganglion? Znáte pojem Sorbet?

Klíčová slova: informace, vysvětlení, osobnosti, lexikon, život, Kamila Moučková, datum narození, národnost, kdo to je, kdy se narodila Kamila Moučková?, zajímavosti, životopis, Kamila Moučková, wiki, národnost, popis

Pojem Kamila Moučková je v kategorii Novináři, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Kamila Moučková v dalších zdrojích

Zkusit najít slovo Kamila Moučková ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Kamila Moučková ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Kamila Moučková na Google.cz

Zkusit najít výraz Kamila Moučková ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Kamila Moučková ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Kamila Moučková například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Kamila Moučková

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Kamila Moučková? Kdy se narodila Kamila Moučková? Kde se narodila Kamila Moučková? Kdy zemřela Kamila Moučková? Kamila Moučková je v kategorii Novináři

Text vytvořen pro server Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Kamila Moučková dejme tomu např. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Kamila Moučková i v jiné kategorii než je novináři.