Kdo je to?
Kdo byl Vladislav Vančura? Životopis Vladislav Vančura, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vladislav Vančura

Kdo byl Vladislav Vančura? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Vladislav Vančura byl český, resp. slezský spisovatel, dramatik a režisér.
Vladislav se narodil 23. června 1891 v Háji ve Slezsku, otec Václav Vojtěch Vančura byl evangelík a živil se jako úředník. Matka Marie, rozená Svobodová, byla katolička. Vladislav měl ještě starší sestru Marii a tři mladší sestry - Otýlii, Františku a Ludmilu. Otec od rodiny brzy odešel a matka byla nucena se s dětmi často stěhovat. Nakonec se usadili v Davli u Prahy. Bratrancem Vladislava Vančury byl také Antonín Vančura, vystupující pod pseudonymem Jiří Mahen.
Vladislav studoval na Malostranském gymnáziu, později na gymnázium v Benešově. Učení jen však příliš nebavilo, několikrát propadl a školu dokončil opět na Malostranském gymnáziu. Spíše tíhl k politickému dění, účastnil se protihabsburského dění, směřoval k socialismu a obdivoval T. G. Masaryka. Mezitím také pracoval jako příručí, učil se na fotografa a chtěl se věnovat malířství. Těkal od jedné školy k druhé a se zaměstnáním to měl podobně. Chvíli studoval práva, nakonec vystudoval Lékařskou fakultu. Na fakultě se seznámil se svou budoucí ženou - Ludmilou Tuhou, vzali se krátce po promoci a spolu si otevřeli lékařskou praxi na Zbraslavi, kde také později vystavěli Vančurovu vilu. Měli spolu dceru Alenu. Během lékařské praxe byl literárně i politicky činný. Byl členem Devětsilu. Za okupace se účastnil protinacistického odboje, mimo jiné podepsal protifašistický projev spisovatelů. Za svou činnost byl gestapem uvězněn a popraven na Kobyliské střelnici 1. června 1942 během tzv. druhé heydrichiády.
Vančurovo dílo je zpočátku orientováno na sociální tématiku - Pekař Jan Marhoul je situován do města Benešov, kde spisovatel krátce studoval, a vypráví příběh laskavého pekaře. Román Pole orná a válečná vychází tematicky z první světové války, jedná se o epizody, události, které jsou spolu svázány válečným tématem, aniž by chtěly oslavovat hrdinské činy. Román Rozmarné léto je humoristická novela, která zase vychází z Vančurova bydliště na Zbraslavi. Román byl přijat širokou veřejností i kritikou a byl později filmově zpracován. Poněkud složitým jazykem je psán historický román Markéta Lazarová, který vychází z českých dějin 13. století o spojení dvou rodů, za kterým stojí láska dvou mladých lidí. Román byl také později zfilmován a za tento román obdržel Vančura státní cenu. Historickými romány jsou ještě Útěk do Budína a Luk královny Dorotky. Obrazy z dějin národa českého měly mít za cíl zmapovat důležité milníky českých dějin, práci na nich však přervala okupace, zatčení a smrt.Kdo byl Vladislav Vančura? Životopis Vladislav Vančura, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Vladislav Vančura

Národnost: česká
Datum narození: 23. 6. 1891
Místo narození: Háj ve Slezsku
Datum úmrtí: 1. 6. 1942

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Vladislav Vančura? se známými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Halloumi? Vzpomněli byste si co znamená slovo Lucidář? Vzpomněli byste si na význam slova Xantan E 415? Víte co je Nachos?

Klíčová slova: kdo to je, Kdy zemřel Vladislav Vančura, životopis, národnost, datum úmrtí, život, místo narození, kde se narodil Vladislav Vančura?, kdy se narodil Vladislav Vančura?, narození, vysvětlení, Vladislav Vančura, informace, biografie, Vladislav Vančura, osobnosti

Pojem Vladislav Vančura je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Vladislav Vančura

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vladislav Vančura ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Vladislav Vančura na Google.cz

Vyhledat pojem Vladislav Vančura ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Vladislav Vančura na Youtube

Hledat termín Vladislav Vančura ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladislav Vančura například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vladislav Vančura

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo byl Vladislav Vančura? Kdy se narodil Vladislav Vančura? Kde se narodil Vladislav Vančura? Kdy zemřel Vladislav Vančura? Vladislav Vančura je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, písařka píše, vladislav Vančura, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Vladislav Vančura např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladislav Vančura i v jiné kategorii než je literatura.