Kdo je to?
Kdo byl Jean Béliveau? Životopis Jean Béliveau, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Jean Béliveau

Kdo byl Jean Béliveau? Životopis, informace, biografie, sport

Jean Béliveau byl kanadský hokejista. Narodil se 31. srpna 1931 v kanadském Trois-Riviéres.
V počátcích své kariéry hrával za týmy Victoriaville Tigres a Quebec Citadelles juniorskou soutěž. V patnácti letech si jeho nesporného talentu všiml Frank Selke, manažer Montrealu Canadiens. Podepsal s mladým Jeanem smlouvu, v níž stálo, že pokud by se v budoucnu rozhodl pro profesionální kariéru, stane se tak v barvách Canadiens. On se však po juniorském období věnoval hokeji v amatérské soutěži QSHL, kde hrával za tým Quebec Aces, a zdálo se, že o dráhu profesionálního hokejisty nejeví příliš zájem. V sezóně 1952–53 navíc vyhrál kanadské bodování této amatérské soutěže a manažeři Montrealu si stále více lámali hlavy, jak přetáhnout mladého Jeana do svého týmu. Vymysleli proto způsob, jak uplatnit dříve podepsanou smlouvu. Klub koupil licenci QSHL a udělal z této soutěže soutěž poloprofesionální. Pak již nic nebránilo tomu, aby měli nadmíru talentovaného Jeana ve svém týmu.
Béliveau se stal brzy po svém příchodu hvězdou NHL. Již v roce 1956 ovládl kanadské bodování NHL a získal Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče. Postupně se propracoval až na pozici kapitána a respektovaného vůdce týmu. V dresu Montrealu odehrál osmnáct sezón a dosáhl s ním desetkrát na Stanley Cup. Je také prvním, kdo získal ocenění Conn Smythe Trophy, jež se uděluje nejužitečnějšímu hráči play-off. Když pak v sezóně 1970–71 uzavřel svou bohatou kariéru, měl na svém kontě úctyhodných 1125 odehraných zápasů. Ve statistikách již bude navždy zapsáno, že si v nich připsal 1219 kanadských bodů za 507 branek a 712 asistencí. V play-off si pak připsal 162 utkání s bilancí 79 branek a 97 asistencí. Byl ve své době teprve druhým hráčem, jemuž se povedlo překonat hranici 1000 kanadských bodů. Tím prvním byl Gordie Howe. Také byl teprve čtvrtým hráčem historie, jenž překonal hranici 500 gólů.
Po ukončení hráčské kariéry pokračoval v klubu na různých postech a má významný podíl na zisku dalších sedmi titulů Canadiens. Od roku 1972 je členem hokejové síně slávy. V žebříčku týdeníku The Hockey News je mezi sto nejlepšími hráči historie uveden na sedmém místě. V neposlední řadě je od roku 2001 uvedeno jeho jméno na Kanadském chodníku slávy. Jean Béliveau zemřel 2. prosince 2014 ve věku 83 let.Kdo byl Jean Béliveau? Životopis Jean Béliveau, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní data o osobě Jean Béliveau

Národnost: kanadská
Datum narození: 31. srpna 1931
Místo narození: Trois-Riviéres
Datum úmrtí: 2. prosince 2014

Tento text (Jean Béliveau) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Voucher? Znáte definici termínu Přívlastek? Vzpomenete si na definici slova Žerzej? Pamatujete si definici pojmu DHCP?

Klíčová slova: wiki, kdo to je, místo narození, Kdy zemřel Jean Béliveau, wikipedie, národnost, osobnosti, Jean Béliveau, sport, datum úmrtí, Jean Béliveau, kdo je Jean Béliveau?, životopis, nežijící, vysvětlení, kdy se narodil Jean Béliveau?

Pojem Jean Béliveau je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Vyhledat pojem Jean Béliveau ve Wikislovníku

Najít výraz Jean Béliveau na Google obrázcích

Hledat heslo Jean Béliveau ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Jean Béliveau ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Jean Béliveau ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jean Béliveau například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Jean Béliveau? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Jean Béliveau? Kdy se narodil Jean Béliveau? Kde se narodil Jean Béliveau? Kdy zemřel Jean Béliveau? Jean Béliveau je v sekci Sport

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jean Béliveau kupříkladu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jean Béliveau i v jiné kategorii než je sport.