Kdo je to?
Kdo byl Pol Pot? Životopis Pol Pot, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Pol Pot?

Kdo byl Pol Pot? Životopis, informace, biografie, politici

Pol Pot byl politik, revolucionář a důstojník. Narodil se do rolnické rodiny a v mládí byl dle tradice poslán na roční pobyt v buddhistickém klášteru. Nakonec vystudoval Technickou školu, získal stipendium a odešel studovat do Paříže. Studium však nezvládl a vrátil se do Kambodže. V Paříži se přidal k Marxistickému kroužku a začal podporovat komunistické myšlenky. Do Kambodže přišel v roce 1953, přidal se ke komunistickým povstalcům z hnutí Viet Minh a následně vstoupil do komunistické Lidové revoluční strany Kambodže. Živil se jako učitel dějepisu a francouzské literatury, ale jeho hlavní činností byla podpora přeměny Kambodže na komunistický stát.
V roce 1960 sdružila Komunistická strana Kampučie kambodžské komunisty, kteří se začali nazývat Rudí Khmerové. V roce 1962 se Pol Pot stal vůdcem strany a navázal vztahy s okolními zeměmi, hlavně s Čínou. V roce 1968 začalo komunistické povstání a po pěti letech tvrdých střetů se Rudí Khmerové v čele s Pol Potem ujali vedení země. Města byla vnímána jako centra kapitalismu, proto byli obyvatelé měst vyhnáni na venkov nebo do džungle. Hlavní město Kambodže Phnompenh tak bylo vysídleno a obývalo ho pouze komunistické vedení. Dalším krokem bylo zrušení peněz a veškerého obchodu. Život obyvatel byl přísně plánován a sledován. Všichni lidé museli nosit stejné oblečení, celý den pracovat, žít s přiděleným partnerem a děti byly odebírány, aby je mohl od začátku vychovávat režim. Národnostní menšiny byly vyhlazovány a v druhé polovině 70. let probíhaly brutální čistky, které měly pravděpodobně statisíce obětí.
Během komunistické vlády se zhoršovaly vztahy se sousedním Vietnamem a když Rudí Khmerové vyvraždili vietnamskou obec Ba Chúc, Vietnam vtrhl do Kambodže a mezi lety 1978 a 1979 svrhl komunistickou vládu. Pol Pot přežil a s dalšími komunisty přešel do partyzánské války. Jeho pozice se však oslabila a když dal zavraždit svého spolupracovníka, byl svržen a odsouzen k domácímu vězení, ve kterém zemřel.Kdo byl Pol Pot? Životopis Pol Pot, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Pol Pot

Národnost: kambodžská
Datum narození: 19. května 1925
Místo narození: Prek Sbauv, Kambodža
Datum úmrtí: 15. dubna 1998

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Pol Pot s blízkými na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Tlakový Holter? Vzpomněli byste si co znamená slovo Skleníkový efekt? Pamatujete si definici pojmu Apostrof? Víte co je Vidimace?

Klíčová slova: datum úmrtí, kdy se narodil Pol Pot?, wikipedie, politici, Pol Pot, národnost, kdo je Pol Pot?, národnost, politici, osobnost, místo narození, Kdy zemřel Pol Pot, zajímavosti, wiki, informace, narození

Pojem Pol Pot je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Pol Pot

Hledat videa s názvem Pol Pot na Youtube

Zkusit najít termín Pol Pot ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Pol Pot ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Pol Pot ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Pol Pot ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Pol Pot například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Pol Pot

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Pol Pot? Kdy se narodil Pol Pot? Kde se narodil Pol Pot? Kdy zemřel Pol Pot? Pol Pot se nachází v sekci Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Pol Pot řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pol Pot i v jiné kategorii než je politici.