Kdo je to?
Kdo je Jana Brejchová? Životopis Jana Brejchová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Brejchová

Kdo je Jana Brejchová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jana Brejchová je česká divadelní, filmová a seriálová herečka, která je považována za jednu z nejslavnějších českých hereček vůbec. Brejchová se narodila v Praze v chudé rodině s dalšími pěti sourozenci. Už na základní škole, když ji bylo třináct let, si ji všimli filmaři a obsadili ji do role ve filmu Olověný chléb (role Píďalky) z roku 1953. Od čtrnácti do sedmnácti let pracovala jako písařka v mlékárenském podniku Laktos. Během těchto tří let (1954-57) si mimo práci zahrála v pěti dalších filmech.
Poté se začala naplno věnovat hraní ve filmu. Mezi její nejznámější snímky patří Morálka paní Dulské (1958), Probuzení (1959), Vyšší princip (1960), Baron Prášil (1961), Zámek Gripsholm (1963), Kdyby tisíc klarinetů, Každý den odvahu (1964), Dům v Kaprové ulici (1965), Návrat ztraceného syna (1966), Noc nevěsty (1967), Zabil jsem Einsteina, pánové… (1969), Noc na Karlštejně (1973), Pod Jezevčí skálou (1978), Na pytlácké stezce (1979), Útěky domů, Za trnkovým keřem (1980), Jehla (1982), Kráska v nesnázích (2006) a další.
Jana Brejchová si zahrála také v televizních seriálech F. L. Věk (1970-71), Arabela (1980), My všichni školou povinni (1984), Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) nebo Velmi křehké vztahy (2007).
Brejchová byla vdaná za režiséra Miloše Formana, poté za německého herce Ulrhicha Theina. Její další choť byl slavný český herec Vlastimil Brodský, se kterým strávila sedmnáct let a měli spolu dceru Terezu (také herečka). Po rozvodu žila třináct let s hercem Jaromírem Hanzlíkem a nakonec si vzala herce Jiřího Zahajského (zemřel roku 2007).
Během své úžasné herecké kariéry Brejchová získala titul Zasloužila umělkyně (1979), Medaili za zásluhy II. stupně za přínos v oblasti kultury a umění (2004).
V roce 2006 získala cenu Český lev za vedlejší roli ve filmu Kráska v nesnázích. Cenu Český lev získala o tři roky později za dlouholetý přínos české kinematografii (2009).Kdo je Jana Brejchová? Životopis Jana Brejchová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Jana Brejchová

Národnost: česká
Datum narození: 20. 1. 1940
Místo narození: Praha, Československo

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jana Brejchová sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Hédonismus? Pamatujete si definici pojmu Disperzní? Znáte definici termínu Rotační výuka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Oblévačka?

Klíčová slova: životopis, kde se narodila Jana Brejchová?, informace, wikipedie, Jana Brejchová, lexikon, osobnosti, místo narození, kdy se narodila Jana Brejchová?, Jana Brejchová, život, popis, biografie, národnost, vysvětlení, herectví

Pojem Jana Brejchová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat slovo Jana Brejchová na Google.cz

Vyhledat výraz Jana Brejchová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Jana Brejchová na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Jana Brejchová na Youtube

Vyhledat termín Jana Brejchová ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Brejchová například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Jana Brejchová?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Jana Brejchová? Kdy se narodila Jana Brejchová? Kde se narodila Jana Brejchová? Jana Brejchová je v sekci Herectví

Kategorie herectví, skořicová kráska, jana Brejchová, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Jana Brejchová třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Brejchová i v jiné kategorii než je herectví.