Kdo je to?
Kdo je Jana Brejchová? Životopis Jana Brejchová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Jana Brejchová?

Kdo je Jana Brejchová? Životopis, informace, biografie, herectví

Jana Brejchová je česká divadelní, filmová a seriálová herečka, která je považována za jednu z nejslavnějších českých hereček vůbec. Brejchová se narodila v Praze v chudé rodině s dalšími pěti sourozenci. Už na základní škole, když ji bylo třináct let, si ji všimli filmaři a obsadili ji do role ve filmu Olověný chléb (role Píďalky) z roku 1953. Od čtrnácti do sedmnácti let pracovala jako písařka v mlékárenském podniku Laktos. Během těchto tří let (1954-57) si mimo práci zahrála v pěti dalších filmech.
Poté se začala naplno věnovat hraní ve filmu. Mezi její nejznámější snímky patří Morálka paní Dulské (1958), Probuzení (1959), Vyšší princip (1960), Baron Prášil (1961), Zámek Gripsholm (1963), Kdyby tisíc klarinetů, Každý den odvahu (1964), Dům v Kaprové ulici (1965), Návrat ztraceného syna (1966), Noc nevěsty (1967), Zabil jsem Einsteina, pánové… (1969), Noc na Karlštejně (1973), Pod Jezevčí skálou (1978), Na pytlácké stezce (1979), Útěky domů, Za trnkovým keřem (1980), Jehla (1982), Kráska v nesnázích (2006) a další.
Jana Brejchová si zahrála také v televizních seriálech F. L. Věk (1970-71), Arabela (1980), My všichni školou povinni (1984), Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) nebo Velmi křehké vztahy (2007).
Brejchová byla vdaná za režiséra Miloše Formana, poté za německého herce Ulrhicha Theina. Její další choť byl slavný český herec Vlastimil Brodský, se kterým strávila sedmnáct let a měli spolu dceru Terezu (také herečka). Po rozvodu žila třináct let s hercem Jaromírem Hanzlíkem a nakonec si vzala herce Jiřího Zahajského (zemřel roku 2007).
Během své úžasné herecké kariéry Brejchová získala titul Zasloužila umělkyně (1979), Medaili za zásluhy II. stupně za přínos v oblasti kultury a umění (2004).
V roce 2006 získala cenu Český lev za vedlejší roli ve filmu Kráska v nesnázích. Cenu Český lev získala o tři roky později za dlouholetý přínos české kinematografii (2009).Kdo je Jana Brejchová? Životopis Jana Brejchová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jana Brejchová

Národnost: česká
Datum narození: 20. 1. 1940
Místo narození: Praha, Československo

Tento text (Jana Brejchová) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Horká čokoláda? Vzpomněli byste si co znamená slovo Úmor? Znáte definici termínu Intervence? Víte co je Hokejbal?

Klíčová slova: popis, wiki, osobnosti, Jana Brejchová, kdo je Jana Brejchová?, biografie, herectví, kde se narodila Jana Brejchová?, datum narození, narození, kdy se narodila Jana Brejchová?, zajímavosti, informace, život, osobnost, lexikon

Pojem Jana Brejchová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Jana Brejchová zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat slovo Jana Brejchová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Jana Brejchová na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Jana Brejchová ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Jana Brejchová na Youtube

Najít termín Jana Brejchová ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Brejchová například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jana Brejchová

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Jana Brejchová? Kdy se narodila Jana Brejchová? Kde se narodila Jana Brejchová? Jana Brejchová patří do kategorie Herectví

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Můžete též zkusit najít osobnost, osobu, člověka Jana Brejchová dejme tomu např. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Brejchová i v jiné kategorii než je herectví.