Kdo je to?
Kdo byl Josef Vinklář? Životopis Josef Vinklář, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Josef Vinklář?

Kdo byl Josef Vinklář? Životopis, informace, biografie, herectví

Josef Vinklář byl český herec.
Už ve velmi mladém věku se začal věnovat herectví a vystupovat v divadlech, v 18 letech pak nastoupil do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kde poté strávil velkou část své divadlení kariéry. Od roku 1983 pak hrál v Národním divadle, kde zůstal v angažmá až do svého skonu v roce 2007.
Jeho výrazný divadelní talent se brzy ukázal a jeho herecké rozpětí bylo natolik široké, že mu režiséři mohli svěřit roli Švandy ve Strakonickém dudákovi stejně dobře jako roli George v dramatu O myších a lidech nebo postavu francouzského dauphina z historické Svaté Jany. Představoval výrazné shakesperovské role, ať už jde o Romea nebo krále Leara; hrál náročné psychologické figury v klasických ruských dílech (např. v Idiotovi, Zločinu a trestu nebo v Bratrech Karamazových).
Divácky nejoblíbenější filmové a seriálové role si zahrál v Nemocnici na kraji města a Hříšných lidech města pražského (a navazujících snímcích), kde ztvárnil roli doktora Cvacha, respektive inspektora Boušeho.
Jako filmový herec byl především ze začátku a na vrcholu kariéry extrémně vytížený, každý rok hrál v několika filmech, dohromady ztvárnil více než dvě sta rolí. Hrál například výraznou postavu čerta Lucia v oblíbených Hrátkách s čertem (1954); další zápornou postavu ztvárnil ve slavném Sequensově Atentátu (1964) a ve stejném roce hrál v dalším výrazném válečném snímku A pátý jezdec je Strach. V roce 1977 hrál v oceňovaném snímku Františka Filipa Ikarův pád, psychologicky náročnou roli ztvárnil ve snímku Hadí jed (1981); objevil se i v posledním snímku režiséra Otakara Vávry Evropě tančila valčík (1989). Po roce 1989 začalo filmových rolí Josefa Vinkláře ubývat, objevoval se však v detektivkách a pohádkách.
Josef Vinklář byl jedním z nejvýraznějších a nejobsazovanějších českých herců 20. století. Stal se držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.Kdo byl Josef Vinklář? Životopis Josef Vinklář, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Josef Vinklář

Národnost: česká
Datum narození: 10. listopadu 1930
Místo narození: Podůlší, Jičínsko
Datum úmrtí: 18. září 2007

Popis osobnosti Josef Vinklář můžete sdílet s přáteli a kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Prachovka? Víte, co je to Bivakování? Pamatujete si definici pojmu Arboretum? Rozumíte pojmu Pirohy?

Klíčová slova: životopis, wiki, informace, Josef Vinklář, kdy se narodil Josef Vinklář?, národnost, datum úmrtí, Josef Vinklář, narození, osobnosti, zajímavosti, popis, lexikon, národnost, kde se narodil Josef Vinklář?, herectví

Pojem Josef Vinklář je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat pojem Josef Vinklář ve vyhledávači Yahoo

Najít slovo Josef Vinklář ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Vinklář ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Josef Vinklář na Google.cz

Najít heslo Josef Vinklář ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Vinklář například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Josef Vinklář? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Josef Vinklář? Kdy se narodil Josef Vinklář? Kde se narodil Josef Vinklář? Kdy zemřel Josef Vinklář? Josef Vinklář patří do kategorie Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Josef Vinklář dejme tomu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Vinklář i v jiné kategorii než je herectví.