Kdo je to?
Kdo byl Oto Mádr? Životopis Oto Mádr, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Oto Mádr

Kdo byl Oto Mádr? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Oto Mádr byl český kněz, teolog, šéfredaktor, pedagog vysoké školy a politický vězeň. Mádr se narodil v Praze, kde po studiu na Arcibiskupském gymnáziu v pražské Bubenči začal studovat na Teologické Fakultě Univerzity Karlovy (1936-39). Tři roky po studiu se stal knězem (1942). Po šesti letech odešel do Říma, kde na Gregoriánské univerzitě studoval morální teologii (1948-49). Po návratu do Československa získal doktorát z teologie. Mimo farnost působil i jako středoškolský učitel a v následujícím roce pracoval jako pastor v kostele Nejsvětějšího Salvátora ve Starém Městě. O rok později byl Mádr zatčen za údajnou špionáž pro Vatikán a ilegální činnost v náboženství (1951). Proces byl nahraný a Mádr dostal nejvyšší trest – doživotí. Na podmínku byl propuštěn až o 15 let později (1966) a musel pracovat jako dělník. Po dvou letech se vrátil na TF UK (Teologická Fakulta) a v roce 1970 byl rehabilitován. O 5 let později soud rehabilitaci zrušil, další přišla až po revoluci roku 1990. Od roku 1970 působil v pohraniční faře u Dolního Žandova u města Cheb. Pracoval zde 8 let a poté se vrátil zpět do Prahy. V Praze začal sám vydávat Teologické texty (samizdat), pořádal domácí semináře o teologii, dopisoval si se zahraničím. Pro kardinála Františka Tomáška psal od roku 1968 texty, které Tomášek vydával pod vlastním jménem.
Po roce 1990 začal působit znovu na TF UK, ale po smrti jeho přítele J. Zvěřiny zde přestal pracovat. Vrátil se zde až po roce 2002. Roku 1998 obdržel Řád T. G. Masaryka III. třídy.
Za svůj život napsal Mádr stovky článků a vydal celkem 4 knihy s názvem Slovo o této době (1992), Wie Kirche nicht stribt (1993), K jádru věci: aktuální reflexe z let 1993-2003 (2003) a V zápasech o Boží věc: vzpomínky, texty a rozhovory (2007).
Oto Mádr zemřel v roce 2011 ve věku 94 let.Kdo byl Oto Mádr? Životopis Oto Mádr, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Oto Mádr

Národnost: česká
Datum narození: 15. 2. 1917
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 2. 2011

Tento text (Oto Mádr) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Play off? Vzpomněli byste si na význam slova Diskvalifikace? Znáte termín Síla? Znáte definici termínu Ovulace?

Klíčová slova: kdy se narodil Oto Mádr?, narození, národnost, filozofie, národnost, kde se narodil Oto Mádr?, osobnost, život, místo narození, wiki, filozofie, biografie, Oto Mádr, Oto Mádr, kdo to je, zajímavosti

Pojem Oto Mádr je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Oto Mádr zkuste navštívit tyto odkazy

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oto Mádr ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Oto Mádr ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Oto Mádr ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Oto Mádr na Youtube

Najít výraz Oto Mádr na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Oto Mádr například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Oto Mádr

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Oto Mádr? Kdy se narodil Oto Mádr? Kde se narodil Oto Mádr? Kdy zemřel Oto Mádr? Oto Mádr patří do kategorie Filozofie

Text napsán pro Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Oto Mádr řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oto Mádr i v jiné kategorii než je filozofie.