Kdo je to?
Kdo byl Oto Mádr? Životopis Oto Mádr, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Oto Mádr?

Kdo byl Oto Mádr? Životopis, informace, biografie, filozofie

Oto Mádr byl český kněz, teolog, šéfredaktor, pedagog vysoké školy a politický vězeň. Mádr se narodil v Praze, kde po studiu na Arcibiskupském gymnáziu v pražské Bubenči začal studovat na Teologické Fakultě Univerzity Karlovy (1936-39). Tři roky po studiu se stal knězem (1942). Po šesti letech odešel do Říma, kde na Gregoriánské univerzitě studoval morální teologii (1948-49). Po návratu do Československa získal doktorát z teologie. Mimo farnost působil i jako středoškolský učitel a v následujícím roce pracoval jako pastor v kostele Nejsvětějšího Salvátora ve Starém Městě. O rok později byl Mádr zatčen za údajnou špionáž pro Vatikán a ilegální činnost v náboženství (1951). Proces byl nahraný a Mádr dostal nejvyšší trest – doživotí. Na podmínku byl propuštěn až o 15 let později (1966) a musel pracovat jako dělník. Po dvou letech se vrátil na TF UK (Teologická Fakulta) a v roce 1970 byl rehabilitován. O 5 let později soud rehabilitaci zrušil, další přišla až po revoluci roku 1990. Od roku 1970 působil v pohraniční faře u Dolního Žandova u města Cheb. Pracoval zde 8 let a poté se vrátil zpět do Prahy. V Praze začal sám vydávat Teologické texty (samizdat), pořádal domácí semináře o teologii, dopisoval si se zahraničím. Pro kardinála Františka Tomáška psal od roku 1968 texty, které Tomášek vydával pod vlastním jménem.
Po roce 1990 začal působit znovu na TF UK, ale po smrti jeho přítele J. Zvěřiny zde přestal pracovat. Vrátil se zde až po roce 2002. Roku 1998 obdržel Řád T. G. Masaryka III. třídy.
Za svůj život napsal Mádr stovky článků a vydal celkem 4 knihy s názvem Slovo o této době (1992), Wie Kirche nicht stribt (1993), K jádru věci: aktuální reflexe z let 1993-2003 (2003) a V zápasech o Boží věc: vzpomínky, texty a rozhovory (2007).
Oto Mádr zemřel v roce 2011 ve věku 94 let.Kdo byl Oto Mádr? Životopis Oto Mádr, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Oto Mádr

Národnost: česká
Datum narození: 15. 2. 1917
Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 27. 2. 2011

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Oto Mádr sdílet s kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Melta? Znáte pojem Cuvée? Znáte termín Maizena? Vzpomenete si na definici slova Rouhání?

Klíčová slova: Oto Mádr, narození, národnost, vysvětlení, filozofie, Oto Mádr, život, filozofie, lexikon, datum úmrtí, zajímavosti, kdo to je, biografie, datum narození, kdy se narodil Oto Mádr?, wikipedie

Pojem Oto Mádr je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Oto Mádr ve Wikimedia Commons

Najít termín Oto Mádr ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Oto Mádr ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Oto Mádr na Google obrázcích

Najít termín Oto Mádr ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Oto Mádr například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Oto Mádr?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Oto Mádr? Kdy se narodil Oto Mádr? Kde se narodil Oto Mádr? Kdy zemřel Oto Mádr? Oto Mádr patří do sekce Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Oto Mádr dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Oto Mádr i v jiné kategorii než je filozofie.