Kdo je to?
Kdo byl Sergej Prokofjev? Životopis Sergej Prokofjev, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Kdo byl Sergej Prokofjev?

Kdo byl Sergej Prokofjev? Životopis, informace, biografie, hudba

Sergej Sergejevič Prokofjev byl geniální skladatel, dirigent a pianista. Prokofjev se narodil ve vesnici Soncovka, která se nachází na východě Ukrajiny (tehdy součást carského Ruska). Otec pocházel z Moskvy a byl inženýrem v agronomii. Matka se narodila do šlechtické rodiny Šeremetěvů, získala umělecké vzdělání jako pianistka a syna Sergeje učila na hrát klavír už od jeho útlého věku. Ten již v pěti letech složil vlastní skladbu s názvem Indický kvapík. Prokofjev objevil také brzy lásku k šachům. V devíti letech dokonce začal psát svou první operu s názvem Obr.
Ve 13 letech měl napsané tři opery a byl přijat na konzervatoř v Petrohradu (1904). V roce 1910 zemřel jeho otec, který jej finančně podporoval, ale už v té době (v 17 letech) byl Prokofjev uznávaným skladatelem. Jeho skladby byly označovány jako kontroverzní.
Ve 22 letech se vydal na světové turné (1913-15), kdy navštívil evropské metropole (Řím, Londýn, Paříž), Japonsko a USA. Úspěšně ukončil studium na konzervatoři vítězstvím v soutěži Bitva klavírů. Za první světové války studoval na konzervatoři hru na varhany a složil operu Hráč. Jeho moderní pojetí hudby se nelíbilo v bolševickém Rusku a Prokofjev emigroval do USA (1918). Kvůli svému původu se v USA dlouho potýkal s neúspěchem, a proto se v roce 1920 přesunul do Paříže. Napsal zde balet Ocelový skok, se kterým se v roce 1927 vydal do Sovětského svazu, kde zažil ohromný úspěch. Natrvalo se do Ruska vrátil až v roce 1936.
Prokofjev napsal celkem devět oper (např. Magdalena, Hráč, Vojna a mír), sedm baletů (např. Na Dněpru, Romeo a Julie, Popelka nebo Kamenný kvítek) a devatenáct orchestrálních skladeb.
Sergej Prokofjev zemřel roku 1953 ve věku 61 let. Zemřel ve stejný den jako diktátor Stalin.Kdo byl Sergej Prokofjev? Životopis Sergej Prokofjev, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Sergej Prokofjev

Národnost: ruská
Datum narození: 23. 4. 1891
Místo narození: Sontsivka, Ruská říše
Datum úmrtí: 5. 3. 1953

Sdílejte tuto stránku s osobností Sergej Prokofjev s přáteli a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Nádvoří? Vzpomenete si na definici slova Warfarin? Rozumíte pojmu Rafting? Vzpomněli byste si na význam slova Digitalizace?

Klíčová slova: život, vysvětlení, hudba, kdo to je, biografie, Sergej Prokofjev, nežijící, zajímavosti, popis, národnost, místo narození, datum úmrtí, wikipedie, národnost, hudba, kdo je Sergej Prokofjev?

Pojem Sergej Prokofjev je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Sergej Prokofjev hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít frázi Sergej Prokofjev na Google.cz

Hledat heslo Sergej Prokofjev v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít slovo Sergej Prokofjev ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Sergej Prokofjev ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Sergej Prokofjev na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Sergej Prokofjev například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Sergej Prokofjev? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Sergej Prokofjev? Kdy se narodil Sergej Prokofjev? Kde se narodil Sergej Prokofjev? Kdy zemřel Sergej Prokofjev? Sergej Prokofjev je v kategorii Hudba

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Sergej Prokofjev kupříkladu na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Sergej Prokofjev i v jiné kategorii než je hudba.