Kdo je to?
Kdo je Ivan Ženatý? Životopis Ivan Ženatý, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Ivan Ženatý

Kdo je Ivan Ženatý? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Ivan Ženatý je český houslový virtuóz a také hudební pedagog. Ženatý se narodil v Lomnici nad Popelkou v Podkrkonoší do rodiny frontmana jazzové kapely. V mládí hojně psal básně a věnoval se sportu. Po maturitě na střední škole se přestěhoval do Prahy, kde studoval hru na housle na pražské Akademii múzických umění (AMU). Během studií se dostal do finále Čajkovského soutěže v Moskvě, díky čemuž získal místo v České filharmonii. O čtyři roky později se stal vítězem houslové soutěže Pražské jaro (1986). Obdržel rovněž titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. AMU úspěšně dokončil roku 1987. V roce 1990 debutoval v Londýně, o rok později v Berlínské Filharmonii a také v Concertgebouw v Amsterdamu (1991), v Tokyu (1994), v New Yorku a argentinském Buenos Aires (1996).
Jeho repertoár zahrnuje více než padesát houslových koncertů, kterými oslovuje široké publikum po celém světě. Je ceněn pro svůj vkus, styl, vystupování a podmanivost krásy jeho tónů. Často spolupracuje s BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Českou filharmonií, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dalšími.
Ženatý také vyučuje mistrovské kurzy na housle v USA, Německu a Kanadě. Od roku 2012 vyučuje na Cleveland Institute of Music. Vyučuje také na Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 je profesorem na Vysoké hudební škole Carla Marii von Webera v německých Drážďanech. Stejně tak je profesorem na Meadowmount School of Music v New Yorku.
Mezi jeho vydaná alba patří Great Miniatures (2001), Violin (2017) a Kupředu plout (2020). Ženatý hraje na housle „del Gesu“ Giuseppe Guarneriho z roku 1740, které mu věnovala instituce Harmony Foundation v New Yorku.
Ženatý má za manželku Katarínu Ženatou.Kdo je Ivan Ženatý? Životopis Ivan Ženatý, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní data o osobě Ivan Ženatý

Národnost: česká
Datum narození: 2. 2. 1962
Místo narození: Lomnice nad Popelkou, Československo

Tento text (Ivan Ženatý) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Hovězí karabáček? Víte co je Alter ego? Vzpomenete si na definici slova Trdelník? Vzpomněli byste si co označuje výraz FAMU?

Klíčová slova: Ivan Ženatý, zajímavosti, biografie, kdo je Ivan Ženatý?, Ivan Ženatý, wikipedie, národnost, osobnosti, životopis, informace, hudba, osobnost, datum narození, kdy se narodil Ivan Ženatý?, život, narození

Pojem Ivan Ženatý je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Hledat frázi Ivan Ženatý ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Ivan Ženatý na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ivan Ženatý ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Ivan Ženatý ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Ivan Ženatý na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Ženatý například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Ivan Ženatý?

Teď už víte Kdo je to Ivan Ženatý? Kdy se narodil Ivan Ženatý? Kde se narodil Ivan Ženatý? Ivan Ženatý patří do kategorie Hudba

Kategorie hudba, xylofon keyboard, ivan Ženatý, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Některé informace již mohou být zastaralé nebo neaktuální. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Ivan Ženatý například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Ženatý i v jiné kategorii než je hudba.