Kdo je to?
Kdo byl Diego Maradona? Životopis Diego Maradona, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Diego Maradona

Kdo byl Diego Maradona? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Diego Armando Maradona byl argentinský fotbalový útočník, mistr světa z roku 1986, trenér argentinské reprezentace a jeden z nejlepších hráčů fotbalové historie. Maradona se narodil v Buenos Aires a vyrůstal v chudinské čtvrti Villa Fiorito. Byl nejstarším ze třech bratrů (Hugo a Eduardo).
V 8 letech se připojil ke klubu Argentinos Juniors (1968). O šest let později s klubem vyhrál mládežnickou ligu (1974). Mezi dospělými debutoval 10 dní před svými 16 narozeninami. Za Argentinos Juniors hrál v letech 1976-1981 a během 166 utkání vstřelil 116 branek.
Ve 21 letech Maradona přestoupil do slavného klubu Boca Juniors (1981). V Boce stihl za sezónu a půl dát 28 gólů ve 40 zápasech a dopomohl také k mistrovskému titulu v soutěži Campeonato Metropolitano.
Maradona se v roce 1982 stěhoval do katalánského klubu FC Barcelona za rekordní částku 5 milionů liber. Hned na konci první sezóny v Barceloně slavil zisk 3 pohárů (Copa del Rey, Španělský ligový pohár a Španělský superpohár). Za dvě sezóny v Barceloně vsítil 22 branek v 36 ligových utkáních.
Z Barcelony Diego přestoupil v roce 1984 do italské Neapole. Na jihu Itálie odehrál 7 sezón (1984-1991), ve kterých dokázal s týmem vyhrát dvakrát italskou ligu (1985-1986, 1989-1990), Pohár UEFA (1988-1989), Italský fotbalový pohár (1986-1987) a Italský superpohár (1990). Během 7 let odehrál 188 ligových utkání a přispěl 81 góly. V Neapoli se přátelil s místní mafiánskou organizací Camorra. V těch dobách byl závislý na kokainu, který mu dodávala právě Camorra.
Za argentinskou juniorskou reprezentaci odehrál v letech 1977-1979 15 zápasů a osmkrát skóroval. S týmem získal na Mistrovství světa do 20 let v Japonsku v roce 1979 titul mistrů světa. Následně působil v letech 1977-1994 v seniorské reprezentaci, se kterou si zahrál na MS 1982, 1986, 1990 a 1994 (21 utkání, 8 branek). Na MS 1986 v Mexiku se i díky své „Boží ruce“ (čtvrtfinále s Anglií) dostal později s týmem do finále, kde argentinský výběr porazil SRN 3:2. Díky výhře se stal mistrem světa i v seniorské reprezentaci. Na dalším MS 1990 v Itálii skončil s Argentinou na druhém místě po prohře s NSR 0:1.
Po konci hráčské kariéry začal působit jako trenér. Prošel několika kluby v Argentině (Racing Club), ve Spojených arabských emirátech a v Mexiku. Během let 2008-2010 trénoval argentinskou reprezentaci, se kterou postoupil na MS 2010 v JAR. Argentina vypadla ve čtvrtfinále s Německem po výsledku 0:4.
Během svého života Maradona zplodil 8 dětí s 5 různými ženami.
Diego Maradona zemřel v listopadu 2020 na infarkt. Je po něm pojmenovaný fotbalový stadion v Neapoli.Kdo byl Diego Maradona? Životopis Diego Maradona, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní informace o osobě Diego Maradona

Národnost: argentinská
Datum narození: 30. 10. 1960
Místo narození: Buenos Aires, Argentina
Datum úmrtí: 25. 11. 2020

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Diego Maradona? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Noktovizor? Vzpomněli byste si na význam slova Prekluze? Znáte definici termínu Jarmulka? Znáte definici termínu 3D tiskárna?

Klíčová slova: životopis, lexikon, popis, kdo to je, Kdy zemřel Diego Maradona, Diego Maradona, národnost, osobnost, vysvětlení, kdy se narodil Diego Maradona?, kdo je Diego Maradona?, život, osobnosti, biografie, datum narození, sport

Pojem Diego Maradona je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít slovo Diego Maradona ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Diego Maradona ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Diego Maradona ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Diego Maradona ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Diego Maradona ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Diego Maradona například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Diego Maradona?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Diego Maradona? Kdy se narodil Diego Maradona? Kde se narodil Diego Maradona? Kdy zemřel Diego Maradona? Diego Maradona je v kategorii Sport

Kategorie sport, lyžařka, diego Maradona, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Diego Maradona dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Diego Maradona i v jiné kategorii než je sport.