Kdo je to?
Kdo byl Diego Maradona? Životopis Diego Maradona, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo byl Diego Maradona?

Kdo byl Diego Maradona? Životopis, informace, biografie, sport

Diego Armando Maradona byl argentinský fotbalový útočník, mistr světa z roku 1986, trenér argentinské reprezentace a jeden z nejlepších hráčů fotbalové historie. Maradona se narodil v Buenos Aires a vyrůstal v chudinské čtvrti Villa Fiorito. Byl nejstarším ze třech bratrů (Hugo a Eduardo).
V 8 letech se připojil ke klubu Argentinos Juniors (1968). O šest let později s klubem vyhrál mládežnickou ligu (1974). Mezi dospělými debutoval 10 dní před svými 16 narozeninami. Za Argentinos Juniors hrál v letech 1976-1981 a během 166 utkání vstřelil 116 branek.
Ve 21 letech Maradona přestoupil do slavného klubu Boca Juniors (1981). V Boce stihl za sezónu a půl dát 28 gólů ve 40 zápasech a dopomohl také k mistrovskému titulu v soutěži Campeonato Metropolitano.
Maradona se v roce 1982 stěhoval do katalánského klubu FC Barcelona za rekordní částku 5 milionů liber. Hned na konci první sezóny v Barceloně slavil zisk 3 pohárů (Copa del Rey, Španělský ligový pohár a Španělský superpohár). Za dvě sezóny v Barceloně vsítil 22 branek v 36 ligových utkáních.
Z Barcelony Diego přestoupil v roce 1984 do italské Neapole. Na jihu Itálie odehrál 7 sezón (1984-1991), ve kterých dokázal s týmem vyhrát dvakrát italskou ligu (1985-1986, 1989-1990), Pohár UEFA (1988-1989), Italský fotbalový pohár (1986-1987) a Italský superpohár (1990). Během 7 let odehrál 188 ligových utkání a přispěl 81 góly. V Neapoli se přátelil s místní mafiánskou organizací Camorra. V těch dobách byl závislý na kokainu, který mu dodávala právě Camorra.
Za argentinskou juniorskou reprezentaci odehrál v letech 1977-1979 15 zápasů a osmkrát skóroval. S týmem získal na Mistrovství světa do 20 let v Japonsku v roce 1979 titul mistrů světa. Následně působil v letech 1977-1994 v seniorské reprezentaci, se kterou si zahrál na MS 1982, 1986, 1990 a 1994 (21 utkání, 8 branek). Na MS 1986 v Mexiku se i díky své „Boží ruce“ (čtvrtfinále s Anglií) dostal později s týmem do finále, kde argentinský výběr porazil SRN 3:2. Díky výhře se stal mistrem světa i v seniorské reprezentaci. Na dalším MS 1990 v Itálii skončil s Argentinou na druhém místě po prohře s NSR 0:1.
Po konci hráčské kariéry začal působit jako trenér. Prošel několika kluby v Argentině (Racing Club), ve Spojených arabských emirátech a v Mexiku. Během let 2008-2010 trénoval argentinskou reprezentaci, se kterou postoupil na MS 2010 v JAR. Argentina vypadla ve čtvrtfinále s Německem po výsledku 0:4.
Během svého života Maradona zplodil 8 dětí s 5 různými ženami.
Diego Maradona zemřel v listopadu 2020 na infarkt. Je po něm pojmenovaný fotbalový stadion v Neapoli.Kdo byl Diego Maradona? Životopis Diego Maradona, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní údaje o osobě Diego Maradona

Národnost: argentinská
Datum narození: 30. 10. 1960
Místo narození: Buenos Aires, Argentina
Datum úmrtí: 25. 11. 2020

Zaujala vás biografie osobnosti Diego Maradona? Potom se podělte s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Kortikoidy? Vzpomněli byste si co znamená slovo Sněžná čára? Znáte definici termínu Microsoft Office? Víte co je Hektar?

Klíčová slova: kdo to je, wikipedie, kdy se narodil Diego Maradona?, vysvětlení, sport, život, Kdy zemřel Diego Maradona, datum úmrtí, wiki, narození, národnost, místo narození, osobnost, sport, osobnosti, životopis

Pojem Diego Maradona je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Diego Maradona v následujících zdrojích

Hledat heslo Diego Maradona ve vyhledávači Yahoo

Najít termín Diego Maradona ve vyhledávači Yandex

Hledejte bez špehování slovo Diego Maradona ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít heslo Diego Maradona na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Diego Maradona ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Diego Maradona například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve fulltextu Google.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Diego Maradona? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Diego Maradona? Kdy se narodil Diego Maradona? Kde se narodil Diego Maradona? Kdy zemřel Diego Maradona? Diego Maradona je v kategorii Sport

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Diego Maradona třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Diego Maradona i v jiné kategorii než je sport.