Kdo je to?
Kdo je Papež František? Životopis Papež František, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Papež František

Kdo je Papež František? Životopis, informace, biografie, panovníci

Papež František, rodným jménem Jorge Mario Bergoglio, je v pořadí 266. papež. Papež František se narodil v argentinském Buenos Aires do rodiny imigranta z Itálie. Byl nejstarší ze 4 sourozenců. Své dětství prožil na předměstí Buenos Aires ve čtvrti Flores. Dle jeho slov se ve 12 letech zamiloval do dívky jménem Amálie. Napsal ji dopis, kde uvedl, že pokud se za něj neprovdá, stane se knězem. Její otec se to dozvěděl a dceři zakázal na dopis odepsat.
Bergoglio studoval na chemicko-průmyslové škole a přivydělával si jako vyhazovač. Kvůli infekčnímu onemocnění mu museli doktoři ve 21 letech odebrat horní část pravé plíce. Ve stejném roce se připojil do Tovaryšstva Ježíšova (Jezuitský řád) v Santiago de Chile. Studoval filozofii, sociální vědy, teologii a později získal titul doktor teologie (1970) na teologické fakultě Colegio Máximo San José na předměstí San Miguel v Buenos Aires. Od roku 1973 zde Bergoglio působil nejprve jako docent a později jako profesor teologie. V roce 1979 se stal vedoucím fakulty. V té době vyučoval psychologii, filozofii, teologii a literaturu. Kromě španělštiny umí mluvit také italsky, německy a čte texty v církevní latině.
Bergoglio byl vysvěcen na kněze 13. prosince 1969 a následně sloužil několik let v bazilice San José ve své rodné čtvrti Flores v Buenos Aires. Papež Jan Pavel II. jej v květnu 1992 jmenoval pomocným biskupem v Buenos Aires. Po pěti letech ve funkci byl jmenován arcibiskupem-koadjutorem (1997). O rok později zemřel kardinál Quarracina a dne 28. února 1998 byl Bergoglio jmenován arcibiskupem Buenos Aires.
Bergoglio byl papežem Janem Pavlem II. jmenován v únoru 2001 kardinálem. Mezi jeho přednosti patří skromnost. Během období, když byl ve funkci kardinála, žil v menším bytě a jezdíval veřejnou hromadnou dopravou.
O 12 let později, dne 13. března 2013, byl Bergoglio den po konkláve (shromáždění kardinálů volící papeže) v Sixtinské kapli ve Vatikánu zvolen v pořadí 266. papežem. Jako první papež v dějinách si zvolil jméno František podle sv. Františka z Assisi. Stal se vůbec prvním papežem, který pocházel z Ameriky a rovněž byl jezuita. Jako první papež v historii navštívil roku 2021 Irák (Bagdád, Ur, Mosul, Nadžaf a další města).
Roku 2015 obdržel nejvyšší státní vyznamenání Bolívie - Národní řád andského kondora.Kdo je Papež František? Životopis Papež František, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Papež František

Národnost: argentinská
Datum narození: 17. 12. 1936
Místo narození: Buenos Aires, Argentina

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Papež František s vašimi známými a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Arktická zima? Znáte pojem Carving? Vzpomenete si na definici slova Čtyřstěn? Vzpomenete si na definici slova HIV?

Klíčová slova: biografie, panovníci, kdo je Papež František?, panovníci, Papež František, životopis, Papež František, kdy se narodil Papež František?, informace, kde se narodil Papež František?, narození, osobnosti, místo narození, popis, národnost, lexikon

Pojem Papež František je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat termín Papež František v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Papež František na Google obrázcích

Najít heslo Papež František ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Papež František na Google.cz

Zkusit najít frázi Papež František ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Papež František například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Papež František?

Právě jste zjistili Kdo je to Papež František? Kdy se narodil Papež František? Kde se narodil Papež František? Papež František patří do kategorie Panovníci

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Papež František kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Papež František i v jiné kategorii než je panovníci.