Kdo je to?
Kdo je Jiří Holík? Životopis Jiří Holík, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Jiří Holík

Kdo je Jiří Holík? Životopis, informace, biografie, sport

Jiří Holík byl významnou postavou českého hokeje a jedním z nejlepších hráčů své doby. Narodil se 9. července 1944 v Havlíčkově Brodě, kde začal s hokejem. Jeho o dva roky starší bratr Jaroslav, byl také vynikajícím hokejistou a oba bratři se stali klíčovými hráči československého hokejového týmu v 60. a 70. letech.
Jiří Holík hrál za Dukla Jihlava, kde se stal jednou z nejvýznamnějších osobností klubu. V roce 1964 se stal poprvé mistrem republiky a dalších sedmkrát získal titul v nejvyšší české hokejové soutěži. V roce 1969 se stal kapitánem československého národního týmu, který získal bronz na mistrovství světa. Holík se účastnil dalších olympijských her v rocích 1968 a 1976, kde vybojoval stříbrnou medaili. Roku 1964 a 1972 získal bronz. V roce 1976 se dostal až do finále Kanadského poháru.
Roku 1978 emigroval do Německa a přestoupil do týmu SB Rosenheim, kde hrál hokej dva roky. Následně poté, začalo angažmá v rakouském WAT Stadlau Wien a Wiener EV.
Proslavil se svým technickým umem, rychlostí a schopností dávat góly. Během své kariéry získal mnoho ocenění, včetně ceny Zlatá hokejka pro nejlepšího československého hokejistu. V roce 1985 ukončil svou aktivní kariéru a začal trénovat. Trénoval například v Kladně, Plzni, Vsetíně a Slovanu Bratislava. S týmem Dukly Jihlava vyhrál mistrovství republiky v roce 1985.
Po ukončení kariéry dokončil střední školu na Pedagogické fakultě v dnešní Masarykově univerzitě, obor tělesná výchova a zeměpis.
Řadí se mezi československé rekordmany v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. V národním týmu odehrál 319 startů, ve kterých vstřelil 132 gólů. Celkem dvanáctkrát se zúčastnil mistrovství světa, čtyřikrát zimních olympijských her a jednou Kanadského poháru. Je trojnásobným mistrem světa a držitelem čtyř olympijských medailí
Jiří Holík byl také velmi zajímavou osobností mimo ledovou plochu. Mezi jeho koníčky patřilo například malování, zejména krajin a portrétů. Některé jeho obrazy byly vystavovány v galeriích a aukcích.
Holík proslul svým smyslem pro humor a byl velmi oblíbený nejen mezi fanoušky, ale i mezi spoluhráči. Jeho vtipy a srandičky bývaly často těmi, které dokázaly povzbudit tým v nejtěžších chvílích.
V roce 2016 žil v Jihlavě se svou ženou Marií, se kterou měl syna Jiřího.
Měl silný vliv na hokejovou kulturu v Československu a později v České republice. Spolu s dalšími významnými hokejisty, jako byli Václav Nedomanský a Jiří Bubla, ovlivnil styl hry a popularizoval hokej v Československu.Kdo je Jiří Holík? Životopis Jiří Holík, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní údaje o osobě Jiří Holík

Národnost: česká
Datum narození: 9. července 1944
Místo narození: Havlíčkův Brod

Zaujala vás biografie osobnosti Jiří Holík? Potom se podělte s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Pandemie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Srážková daň? Víte, co je to Kreativita? Znáte termín Úmoří?

Klíčová slova: lexikon, sport, národnost, narození, informace, osobnosti, kdy se narodil Jiří Holík?, popis, wiki, zajímavosti, Jiří Holík, wikipedie, vysvětlení, životopis, život, sport

Pojem Jiří Holík je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít slovo Jiří Holík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Jiří Holík ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Jiří Holík na Youtube

Vyhledat heslo Jiří Holík ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jiří Holík ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Holík například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Google.cz, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Holík?

Právě jste zjistili Kdo je to Jiří Holík? Kdy se narodil Jiří Holík? Kde se narodil Jiří Holík? Jiří Holík je v kategorii Sport

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Jiří Holík například v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Holík i v jiné kategorii než je sport.