Kdo je to?
Kdo je Jiří Holík? Životopis Jiří Holík, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Jiří Holík

Kdo je Jiří Holík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, sport

Jiří Holík byl významnou postavou českého hokeje a jedním z nejlepších hráčů své doby. Narodil se 9. července 1944 v Havlíčkově Brodě, kde začal s hokejem. Jeho o dva roky starší bratr Jaroslav, byl také vynikajícím hokejistou a oba bratři se stali klíčovými hráči československého hokejového týmu v 60. a 70. letech.
Jiří Holík hrál za Dukla Jihlava, kde se stal jednou z nejvýznamnějších osobností klubu. V roce 1964 se stal poprvé mistrem republiky a dalších sedmkrát získal titul v nejvyšší české hokejové soutěži. V roce 1969 se stal kapitánem československého národního týmu, který získal bronz na mistrovství světa. Holík se účastnil dalších olympijských her v rocích 1968 a 1976, kde vybojoval stříbrnou medaili. Roku 1964 a 1972 získal bronz. V roce 1976 se dostal až do finále Kanadského poháru.
Roku 1978 emigroval do Německa a přestoupil do týmu SB Rosenheim, kde hrál hokej dva roky. Následně poté, začalo angažmá v rakouském WAT Stadlau Wien a Wiener EV.
Proslavil se svým technickým umem, rychlostí a schopností dávat góly. Během své kariéry získal mnoho ocenění, včetně ceny Zlatá hokejka pro nejlepšího československého hokejistu. V roce 1985 ukončil svou aktivní kariéru a začal trénovat. Trénoval například v Kladně, Plzni, Vsetíně a Slovanu Bratislava. S týmem Dukly Jihlava vyhrál mistrovství republiky v roce 1985.
Po ukončení kariéry dokončil střední školu na Pedagogické fakultě v dnešní Masarykově univerzitě, obor tělesná výchova a zeměpis.
Řadí se mezi československé rekordmany v počtu odehraných zápasů za hokejovou reprezentaci. V národním týmu odehrál 319 startů, ve kterých vstřelil 132 gólů. Celkem dvanáctkrát se zúčastnil mistrovství světa, čtyřikrát zimních olympijských her a jednou Kanadského poháru. Je trojnásobným mistrem světa a držitelem čtyř olympijských medailí
Jiří Holík byl také velmi zajímavou osobností mimo ledovou plochu. Mezi jeho koníčky patřilo například malování, zejména krajin a portrétů. Některé jeho obrazy byly vystavovány v galeriích a aukcích.
Holík proslul svým smyslem pro humor a byl velmi oblíbený nejen mezi fanoušky, ale i mezi spoluhráči. Jeho vtipy a srandičky bývaly často těmi, které dokázaly povzbudit tým v nejtěžších chvílích.
V roce 2016 žil v Jihlavě se svou ženou Marií, se kterou měl syna Jiřího.
Měl silný vliv na hokejovou kulturu v Československu a později v České republice. Spolu s dalšími významnými hokejisty, jako byli Václav Nedomanský a Jiří Bubla, ovlivnil styl hry a popularizoval hokej v Československu.Kdo je Jiří Holík? Životopis Jiří Holík, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní informace o osobě Jiří Holík

Národnost: česká
Datum narození: 9. července 1944
Místo narození: Havlíčkův Brod

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jiří Holík sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Referendum? Pamatujete si definici pojmu Instinkt? Víte, co je to Inri? Vzpomněli byste si co znamená slovo FUP?

Klíčová slova: sport, informace, sport, Jiří Holík, život, popis, kdo je Jiří Holík?, osobnosti, životopis, wikipedie, datum narození, kdy se narodil Jiří Holík?, kde se narodil Jiří Holík?, místo narození, narození, národnost

Pojem Jiří Holík je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Jiří Holík

Hledat slovo Jiří Holík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít heslo Jiří Holík ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Jiří Holík ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Jiří Holík na Google obrázcích

Hledat heslo Jiří Holík ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Holík například v metavyhledávači Info.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Jiří Holík?

Teďka již bezesporu víte Kdo je to Jiří Holík? Kdy se narodil Jiří Holík? Kde se narodil Jiří Holík? Jiří Holík je v sekci Sport

Kategorie sport, parašutista, jiří Holík, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jiří Holík například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Holík i v jiné kategorii než je sport.