Kdo je to?
Kdo byl Václav Matěj Kramerius? Životopis Václav Matěj Kramerius, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Václav Matěj Kramerius

Kdo byl Václav Matěj Kramerius? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Václav Matěj Kramerius, pokřtěný jako Matěj Valentin (jméno Václav je přijaté vlastenecké jméno), byl zakladatel české žurnalistiky, zakladatel vydavatelství Česká expedice, editor, překladatel a autor česky psané literatury pro lid.
Václav Matěj se narodil 12. února 1753 v Klatovech v rodině krejčího. Otec se později stal majitelem hostince a kostelníkem. Chlapec prožil v Klatovech celé dětství i dospívání, vystudoval zde měšťanskou školu i gymnázium. Potom odešel do Prahy studovat filozofii a práva, druhý obor však nedokončil. V Praze se seznámil s Dobrovským a byl uveden do společnosti vlasteneckých spisovatelů, kde se formovalo jeho další počínání. Nejprve pracoval u rytíře Neuberka jako knihovník, opisovač rukopisů a domácí knihtiskař. Přitom se systematicky zabýval českou literaturou a jazykem, a získal tak tisíce frazeologických obratů, které později použil Jungmann pro svůj Slovník česko-německý. Roku 1785 se stal faktorem v Schönfeldově tiskárně. Od roku 1786 do roku 1789 řídil Schönfeldské c. k. pražské noviny. Po rozchodu se Schönfeldem získal koncesi pro vydávání vlastních novin - Krameriusovy c. k. pražské poštovské noviny. O rok později založil nakladatelství českých knih - Českou expedici. V dalším roce se oženil s J. Hereciusovou, dcerou pražského zlatníka, a díky věnu mohl rozšířil svůj podnik, který pak vedl až do roku 1807. V tomto roce onemocněl edémem plic a revmatismem a zanedlouho své nemoci podlehl. Pohřben je na Olšanských hřbitovech. Zůstali po něm 2 synové: Václav Rodomil Kramerius byl spisovatel a novinář, který po otcově smrti převzal Českou expedici, a syn Vojtěch byl vlasteneckým knězem, také literárně činným - přispíval do časopisu Čechoslav.
Krameriova práce je literární, vlastenecká, buditelská a osvětová. Začal publikováním statí, které měly za cíl propagovat reformy Josefa II. (Kniha Josefova, Patentní ruční knížka). Když převzal Schönfeldské noviny, jeho největší zásluhou bylo to, že je složil z pravidelných rubrik (domácí, zahraniční, vojenská), a kromě toho zde uveřejňoval císařské patenty a dekrety v plném znění, hospodářské zprávy, literární a divadelní zpravodajství, dopisy čtenářů a občas i původní vlasteneckou poezii. Ve svých novinách pak publikoval zejména drobné politické zprávy z domova i ze zahraničí a psal k nim komentáře, komentoval česká divadelní představení, uveřejňoval knihy vydané Českou expedicí. Dále napsal Nový kalendář tolerancí, což byla kniha vycházející z tolerančního patentu císaře Josefa II., a bylo to jakési kalendárium katolických, evangelických i židovských svátků. Vlastní tvorba Krameriova pak spočívala zejména v překladech a adaptacích německy psaných dobrodružných próz a pohádek, které čerpaly z různých pohádkových sbírek - Arabské pohádky nebo Básně o čarodějnicích.Kdo byl Václav Matěj Kramerius? Životopis Václav Matěj Kramerius, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Václav Matěj Kramerius

Národnost: česká
Datum narození: 12. 2. 1753
Místo narození: Klatovy
Datum úmrtí: 22. 3. 1808

Líbí se stručný životopis s osobou Václav Matěj Kramerius? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte termín Chlamydie? Vzpomněli byste si na význam slova Zlatý řez? Vzpomenete si na definici slova Reálná mzda? Znáte definici termínu Glukagon?

Klíčová slova: národnost, zajímavosti, národnost, lexikon, osobnost, literatura, osobnosti, narození, život, kdy se narodil Václav Matěj Kramerius?, kdo je Václav Matěj Kramerius?, Kdy zemřel Václav Matěj Kramerius, Václav Matěj Kramerius, wiki, kdo to je, Václav Matěj Kramerius

Pojem Václav Matěj Kramerius je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít Václav Matěj Kramerius ve Wikipedii

Najít termín Václav Matěj Kramerius ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Václav Matěj Kramerius ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Václav Matěj Kramerius na Google.cz

Najít pojem Václav Matěj Kramerius ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Matěj Kramerius například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Václav Matěj Kramerius? Stručná biografie

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Václav Matěj Kramerius? Kdy se narodil Václav Matěj Kramerius? Kde se narodil Václav Matěj Kramerius? Kdy zemřel Václav Matěj Kramerius? Václav Matěj Kramerius je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénárista, václav Matěj Kramerius, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Václav Matěj Kramerius dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Matěj Kramerius i v jiné kategorii než je literatura.