Kdo je to?
Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Antonín Holý?

Kdo byl Antonín Holý? Životopis, informace, biografie, věda

Antonín Holý byl významný český chemik, vědec, přírodovědec a objevitel několika antivirotik, které se využívají k léčbě hepatitidy typu B, HIV/AIDS nebo oparů. Po maturitě na gymnáziu začal studovat oboro organická chemie na Matematicko-Fyzikální fakultě UK v Praze (1954-59). Během následujících let 1960-63 aspiroval na vědeckou dráhu organické chemie na ÚOCHB (Ústav organické chemie a biochemie) na ČSAV (Akademie věd ČR). Roku 1963 se opravdu stal vědcem na ÚOCHB a o čtyři roky později se dostal na pozici vědeckého vedoucího (1967). O 16 let později se dostal na pozici vedoucího skupiny chemie nukleových kyselin a po čtyřech letech vedl celé oddělení chemie nukleových kyselin. V pozici ředitele ústavu působil během let 1994-2002. Dva roky na to se přemístil do Olomouce, kde se stal docentem (2004), díky vědecké práci Acyklické nukleosidfosfonáty: představy a skutečnost. Hned v dalším roce se stal profesorem organické chemie (2005).
Holý se během své vědecké kariéry zasloužil o 60 různých patentů. Podílel se na výrobě léků proti zánětu oční sítnice, pásového oparu, pravých neštovic, léků pro léčbu AIDS, hepatitidy B a jiné.
Na univerzitě ve Stanfordu jen jeho citace zabírají 2% z celosvětového seznamu vědců.
Za svůj život obdržel spoustu různých ocenění, mezi které patří Státní cena za chemii (1984), jmenování členem Učené společnosti ČR (1999), Medaile Za zásluhy I. stupně (2002), Cena Praemium Bohemiae (2004) nebo Čestný doktorát z univerzity v belgickém Gentu (2005).Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Antonín Holý

Národnost: česká
Datum narození: 1. 9. 1936
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 16. 7. 2012

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Antonín Holý? s vašimi kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Inbus? Vzpomenete si na definici slova Jarmark? Víte co je Líná pěna? Vzpomněli byste si na význam slova Únavový syndrom?

Klíčová slova: wikipedie, nežijící, kde se narodil Antonín Holý?, datum narození, vysvětlení, národnost, wiki, informace, lexikon, národnost, Antonín Holý, datum úmrtí, kdy se narodil Antonín Holý?, Antonín Holý, životopis, věda

Pojem Antonín Holý je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Antonín Holý ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Antonín Holý na Google.cz

Zkusit najít pojem Antonín Holý ve Wikislovníku

Hledat pojem Antonín Holý ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Antonín Holý ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Holý například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Životopis, kdo je Antonín Holý? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Antonín Holý? Kdy se narodil Antonín Holý? Kde se narodil Antonín Holý? Kdy zemřel Antonín Holý? Antonín Holý patří do sekce Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Antonín Holý dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Holý i v jiné kategorii než je věda.