Kdo je to?
Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Antonín Holý?

Kdo byl Antonín Holý? Životopis, informace, biografie, věda

Antonín Holý byl významný český chemik, vědec, přírodovědec a objevitel několika antivirotik, které se využívají k léčbě hepatitidy typu B, HIV/AIDS nebo oparů. Po maturitě na gymnáziu začal studovat oboro organická chemie na Matematicko-Fyzikální fakultě UK v Praze (1954-59). Během následujících let 1960-63 aspiroval na vědeckou dráhu organické chemie na ÚOCHB (Ústav organické chemie a biochemie) na ČSAV (Akademie věd ČR). Roku 1963 se opravdu stal vědcem na ÚOCHB a o čtyři roky později se dostal na pozici vědeckého vedoucího (1967). O 16 let později se dostal na pozici vedoucího skupiny chemie nukleových kyselin a po čtyřech letech vedl celé oddělení chemie nukleových kyselin. V pozici ředitele ústavu působil během let 1994-2002. Dva roky na to se přemístil do Olomouce, kde se stal docentem (2004), díky vědecké práci Acyklické nukleosidfosfonáty: představy a skutečnost. Hned v dalším roce se stal profesorem organické chemie (2005).
Holý se během své vědecké kariéry zasloužil o 60 různých patentů. Podílel se na výrobě léků proti zánětu oční sítnice, pásového oparu, pravých neštovic, léků pro léčbu AIDS, hepatitidy B a jiné.
Na univerzitě ve Stanfordu jen jeho citace zabírají 2% z celosvětového seznamu vědců.
Za svůj život obdržel spoustu různých ocenění, mezi které patří Státní cena za chemii (1984), jmenování členem Učené společnosti ČR (1999), Medaile Za zásluhy I. stupně (2002), Cena Praemium Bohemiae (2004) nebo Čestný doktorát z univerzity v belgickém Gentu (2005).Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Antonín Holý

Národnost: česká
Datum narození: 1. 9. 1936
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 16. 7. 2012

Zaujala vás biografie osobnosti Antonín Holý? Potom se podělte s přáteli a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Serverhosting? Vzpomenete si na definici slova Katalogový podvod? Víte co je Těžká voda? Vzpomněli byste si na význam slova Mlha?

Klíčová slova: nežijící, datum úmrtí, národnost, biografie, wikipedie, vysvětlení, národnost, život, životopis, kdy se narodil Antonín Holý?, narození, wiki, věda, osobnost, lexikon, kde se narodil Antonín Holý?

Pojem Antonín Holý je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledat frázi Antonín Holý ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít heslo Antonín Holý ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Antonín Holý ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Antonín Holý ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Holý například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Antonín Holý?

Právě jste zjistili Kdo byl Antonín Holý? Kdy se narodil Antonín Holý? Kde se narodil Antonín Holý? Kdy zemřel Antonín Holý? Antonín Holý je v sekci Věda

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete se pokusit také najít osobnost, osobu, člověka Antonín Holý třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Holý i v jiné kategorii než je věda.