Kdo je to?
Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Antonín Holý?

Kdo byl Antonín Holý? Životopis, informace, biografie, věda

Antonín Holý byl významný český chemik, vědec, přírodovědec a objevitel několika antivirotik, které se využívají k léčbě hepatitidy typu B, HIV/AIDS nebo oparů. Po maturitě na gymnáziu začal studovat oboro organická chemie na Matematicko-Fyzikální fakultě UK v Praze (1954-59). Během následujících let 1960-63 aspiroval na vědeckou dráhu organické chemie na ÚOCHB (Ústav organické chemie a biochemie) na ČSAV (Akademie věd ČR). Roku 1963 se opravdu stal vědcem na ÚOCHB a o čtyři roky později se dostal na pozici vědeckého vedoucího (1967). O 16 let později se dostal na pozici vedoucího skupiny chemie nukleových kyselin a po čtyřech letech vedl celé oddělení chemie nukleových kyselin. V pozici ředitele ústavu působil během let 1994-2002. Dva roky na to se přemístil do Olomouce, kde se stal docentem (2004), díky vědecké práci Acyklické nukleosidfosfonáty: představy a skutečnost. Hned v dalším roce se stal profesorem organické chemie (2005).
Holý se během své vědecké kariéry zasloužil o 60 různých patentů. Podílel se na výrobě léků proti zánětu oční sítnice, pásového oparu, pravých neštovic, léků pro léčbu AIDS, hepatitidy B a jiné.
Na univerzitě ve Stanfordu jen jeho citace zabírají 2% z celosvětového seznamu vědců.
Za svůj život obdržel spoustu různých ocenění, mezi které patří Státní cena za chemii (1984), jmenování členem Učené společnosti ČR (1999), Medaile Za zásluhy I. stupně (2002), Cena Praemium Bohemiae (2004) nebo Čestný doktorát z univerzity v belgickém Gentu (2005).Kdo byl Antonín Holý? Životopis Antonín Holý, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hlavní data o osobě Antonín Holý

Národnost: česká
Datum narození: 1. 9. 1936
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 16. 7. 2012

Tento text (Antonín Holý) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Serverhosting? Vzpomněli byste si co znamená slovo Movember? Víte co je Amarant? Víte co je Nefrit?

Klíčová slova: wiki, popis, kdo to je, biografie, datum narození, věda, místo narození, kdo je Antonín Holý?, osobnost, Antonín Holý, lexikon, národnost, Kdy zemřel Antonín Holý, vysvětlení, životopis, datum úmrtí

Pojem Antonín Holý je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledejte bez špehování slovo Antonín Holý ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Antonín Holý ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Antonín Holý ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Antonín Holý na Google.cz

Hledat heslo Antonín Holý ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Holý například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Antonín Holý? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Antonín Holý? Kdy se narodil Antonín Holý? Kde se narodil Antonín Holý? Kdy zemřel Antonín Holý? Antonín Holý je v sekci Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Antonín Holý dejme tomu třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Holý i v jiné kategorii než je věda.