Kdo je to?
Kdo byl Robert Ludlum? Životopis Robert Ludlum, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Robert Ludlum

Kdo byl Robert Ludlum? Životopis, informace, biografie, literatura

Robert Ludlum byl americký spisovatel, známý především svými špionážními romány.
Vystudoval drama na univerzitě v Connecticutu.
Než se Ludlum stal spisovatelem, prošel řadou jiných profesí. Působil dokonce i u amerického námořnictva, později se však věnoval herectví a především producentství. V 50., 60. a 70. letech pracoval hlavně v New Jersey, kde produkoval show v menších divadlech.
První knihy začal publikovat na počátku 70. let. Od začátku své spisovatelské kariéry se věnoval primárně špionážním románům. Jeho knihy mívají komplikovanou zápletku, věnují se propletení světa politiky, byznysu a podsvětí, do děje se zapojují i zpravodajské služby či tajné organizace. Ludlum se také někdy inspiroval konspiračními teoriemi.
Prvním vydaným románem bylo Dědictví Scarlattiů (The Scarlatti Inheritance) z roku 1971. Jde o příběh syna z bohaté rodiny, který na jednu stranu vede život úspěšného byznysmena, na druhou však splétá mocnou mafiánskou síť, v jejímž čele stojí.
70. léta byla pro Ludluma po pracovní stránce skutečně plodná - vydával nejméně jednu knihu ročně. Zmiňme z tohoto období třeba Pandořinu skříňku (Gemini Contenders, 1976), Chancelerův rukopis (The Chancellor Manuscript, 1977) nebo Holcroftova úmluva (The Holcroft Covenant, 1978). Ludlum se stal oblíbeným a zavedeným spisovatelem, to nejlepší ho však ještě čekalo.
V roce 1980 přišel Ludlum se svou nejvýznamnější knihou a nejznámějším hlavním hrdinou - Jasonem Bournem. První kniha nesla název The Bourne Identity (v češtině Agent bez minulosti). V této knize se hlavní hrdina probere ve Francii s celkovou amnézií - má na sobě řadu střelných zranění a tvář změněnou plastickou operací. Když začne pátrat po ztracené identitě, nachází stopy nájemného zabijáka Jasona Bournea.
Kniha zaznamenala velký komerční úspěch a Ludlum na ni navázal dalšími díly - v roce 1986 vyšel Bourneův mýtus (The Bourne Supremacy) a v roce 1990 Bournerovo ultimátum (The Bourne Ultimatum).
Tato populární špionážní trilogie si poté vysloužila i úspěšnou filmovou adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. (Už v roce 1988 však vyšel na motivy této knihy krátký seriál, kde hlavní roli ztvárnil Richard Chamberlain).
Na základní trilogii o Bourneovi pak Ludlum navazoval i v dalších románech, na kterých spolupracoval spolu s dalšími autory. Například Bournerneův odkaz z roku 2004 (Bourne Legacy), který napsal spolu s Ericem Van Lustbaderem.
Poslední román vydaný za jeho života byla Prométheova lest (The Prometheus Deception). Řada knih však vyšla i posmrtně - například Protokol Sigma (The Sigma Protocol) nebo Bancroftova strategie (The Bancroft Strategy).
Zfilmovány byly i další Ludlumovy příběhy - například zmíněná Holcroftova úmluva (u nás film vyšel pod názvem Holcroftův pakt) z roku 1985, kde si hlavní roli zahrál Michael Caine.
Zajímavostí je, že v jeho knihách se objevuje tolik realistických detailů z práce tajných služeb, že to působilo dojmem, že je Ludlum insider, a z toho důvodu ho dokonce začaly sledovat americké tajné služby.
Robert Ludlum používal také pseudonymy Jonathan Ryder a Michael Shepherd.Kdo byl Robert Ludlum? Životopis Robert Ludlum, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Robert Ludlum

Národnost: americká
Datum narození: 25. května 1927,
Místo narození: New York, USA
Datum úmrtí: 12. března 2001

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Robert Ludlum? s vašimi kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo VIP? Rozumíte pojmu Parkour? Víte, co je to Subvence? Znáte pojem Majorita?

Klíčová slova: biografie, národnost, zajímavosti, Robert Ludlum, kdy se narodil Robert Ludlum?, informace, kde se narodil Robert Ludlum?, nežijící, osobnosti, lexikon, místo narození, osobnost, Robert Ludlum, životopis, datum úmrtí, wikipedie

Pojem Robert Ludlum je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Robert Ludlum v následujících zdrojích

Hledat slovo Robert Ludlum ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Robert Ludlum ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Robert Ludlum ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Robert Ludlum ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Robert Ludlum ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Robert Ludlum například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Robert Ludlum? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Robert Ludlum? Kdy se narodil Robert Ludlum? Kde se narodil Robert Ludlum? Kdy zemřel Robert Ludlum? Robert Ludlum je v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Robert Ludlum dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Robert Ludlum i v jiné kategorii než je literatura.