Kdo je to?
Kdo byl Joseph-Louis Lagrange? Životopis Joseph-Louis Lagrange, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Joseph-Louis Lagrange

Kdo byl Joseph-Louis Lagrange? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Joseph-Louis Lagrange, vlastním jménem Giuseppe Lodovico Lagrangia, byl italsko-francouzský astronom a matematik. Lagrange se narodil v italském Turíně do rodiny doktora práv turínské univerzity a měl dalších deset mladších sourozenců. Po vzoru svého otce začal později studovat práva na univerzitě v Turíně. Od 17 let se však začal velice zajímat o matematiku a z počátku studoval jako samouk. V 18 letech se z něj stal zkušený matematik a začal si dopisovat s významným matematikem Leonhardem Eurelem. Společně pak vytvořili Eulerovu-Lagrangeovu rovnici. V 19 letech byl dokonce Karlem Emanuelem III. jmenován docentem matematiky Královské vojenské akademie teorie a praxe dělostřelectva (1755). Na akademii vyučoval matematiku a mechaniku.
Roku 1758 založil spolu se svými žáky vědeckou společnost, která se později stala Turínskou akademií věd.
Spousta jeho prvotních prací je obsažena v pěti svazcích pod názvem Miscellanea Taurinensia (obsahují články např. o šíření zvuku, variačním počtu, pravděpodobnostem nebo opakujícím se řadám).
Několikrát byl Lagrange požádán, aby se přestěhoval do Berlína a pobýval na dvoře pruského krále Fridricha II. Pruského. Lagrange přijal až na potřetí v roce 1766, když univerzitu v Berlíně opustil matematik Euler. V Berlíně žil následujících 20 let a napsal zde své nejslavnější dílo Mécanique analytique. Roku 1767 se oženil se sestřenicí Vittorií Contiovou, která však roku 1783 zemřela. O tři roky později zemřel Fridrich II. a Lagrange se následně přestěhoval do Paříže na pozvání krále Ludvíka XVI., kde se v roce 1792 oženil s Renée-Francoise-Adélaïde Le Minnierovou. S Renée žil až do konce svého života. Ve Francii získal místo ve Francouzské akademii věd (1795), byl jmenován senátorem (1799) a podepsal listinu Sénatus-consulte, díky které se v roce 1802 připojilo jeho rodné město Piemont k Francii, čímž Lagrange získal francouzské občanství.
Čtyři měsíce přednášel na matematické katedře na École Normale, odkud následně přešel na École Polytechnique. Na sklonku života se věnoval astronomii, studoval oběžné dráhy Měsíce a dalších planet sluneční soustavy.
Joseph-Louis Lagrange se díky svým vědeckým zásluhám stal členem Královské společnosti, Královské švédské akademie věd, Akademie věd v Göttingenu a Bavorské akademie věd. Jeho jméno je zapsáno v Paříži na Eiffelově věži.
Lagrange zemřel v roce 1813 ve věku 77 let.Kdo byl Joseph-Louis Lagrange? Životopis Joseph-Louis Lagrange, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Joseph-Louis Lagrange

Národnost: francouzská/italská
Datum narození: 25. 1. 1736
Místo narození: Turín, Itálie
Datum úmrtí: 10. 4. 1813

Líbí se stručný životopis s osobou Joseph-Louis Lagrange? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Ústní podání? Vzpomněli byste si na význam slova Štóla? Víte, co je to Konfucianismus? Znáte definici termínu Obor hodnot?

Klíčová slova: datum úmrtí, osobnost, wiki, wikipedie, zajímavosti, Joseph-Louis Lagrange, vysvětlení, datum narození, Joseph-Louis Lagrange, kde se narodil Joseph-Louis Lagrange?, kdy se narodil Joseph-Louis Lagrange?, národnost, osobnosti, kdo to je, Kdy zemřel Joseph-Louis Lagrange, život

Pojem Joseph-Louis Lagrange je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat heslo Joseph-Louis Lagrange ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Joseph-Louis Lagrange ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Joseph-Louis Lagrange ve Wikislovníku

Zkusit najít Joseph-Louis Lagrange ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Joseph-Louis Lagrange ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Joseph-Louis Lagrange například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Životopis, kdo je Joseph-Louis Lagrange? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Joseph-Louis Lagrange? Kdy se narodil Joseph-Louis Lagrange? Kde se narodil Joseph-Louis Lagrange? Kdy zemřel Joseph-Louis Lagrange? Joseph-Louis Lagrange je v kategorii Věda

Kategorie věda, laboratoř, joseph-Louis Lagrange, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Joseph-Louis Lagrange třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joseph-Louis Lagrange i v jiné kategorii než je věda.