Kdo je to?
Kdo byl Július Satinský? Životopis Július Satinský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Július Satinský?

Kdo byl Július Satinský? Životopis, informace, biografie, herectví

Július Satinský byl slovenský filmový a divadelní herec, dramatik, spisovatel a komik, který se nejvíce proslavil při vystupování s hereckým kolegou Milanem Lasicou. Satinský se narodil v Bratislavě a již od malička se chtěl stát hercem. Po základní škole začal studovat na střední pedagogické škole pedagogiku. Július uměl mluvit několika světovými jazyky. V sedmnácti letech zvítězil v recitační soutěži Hviezdoslavův Kubín. Po maturitě však nezačal pracovat jako pedagog, nýbrž se přihlásil na herectví. Nebyl však přijat a místo toho začal studovat dramaturgii na Vysoké škole múzických umění, kde studoval v letech 1962-1966. Jako student začal pracovat v roce 1964 v Československé televizi v Bratislavě jako dramaturg. V televizi pracoval do roku 1967.
Již v osmnácti letech začal vystupovat spolu s Milanem Lasicou v autorských pořadech a vytvořili tak legendární komickou dvojici. Nejčastěji účinkovali v Divadelnom štúdiu (Divadlo Na korze) a v Tatra revue. Velmi populární byl jejich kabaretní program Ktosi je za dverami. Kvůli politické situaci po roce 1968 jim bylo zakázáno vystupovat na Slovensku, a tak se přesunuli do Brna, kde vystupovali v moravském divadle Večerní Brno. Následně se stal členem v operetě Nové scény v rodné Bratislavě. V operetě působil v letech 1972-1978 a později se stal členem činohry na Nové scéně. Byl také autorem spousty dialogů, scének, programů a přispíval i do různých novin a časopisů.
Satinský debutoval ve filmu v roce 1961 ve snímku Vždy možno začať. Od té doby si zahrál ve více než sedmdesáti filmech. Ztvárnil role v úspěšných snímcích jako Nylonový mesiac (1965), Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1981), S tebou mě baví svět (1982), Tři veteráni (1983), Vesničko má středisková (1985), Zkrocení zlého muže, Velká filmová loupež, Utíkejme, už jde! (1986), Dědeček (1988), Vážení přátelé, ano (1989) nebo Orbis Pictus (1997).
Satinský si zahrál v televizních seriálech Teta, Křeček v noční košili (1987) nebo Safari za kuchyňou (1991).
Během svého života napsal okolo třiceti knih, mezi které patří např. Ktosi je za dvermi, Večery pre dvoch (1966), Radostná správa (1969), Nikto nie je za dverami (1982), Jubileum (1990), Chlapci z Dunajské ulice (2002) a jiné.
Jeho zpěv můžeme slyšet na albech s názvy Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom opreteky (1982), Kozmicke piesne (1986), Piesne 1981-1990 (1995).
Jeho první ženou byla baletka Slovenského národního divadla Olga Lajdová, která v roce 1985 utonula. Ve stejném roce se oženil s Vierou Satinskou, se kterou poté měli dvě děti (Lucie a Ján).
Roku 1989 získal titul zasloužilý umělec, roku 1997 obdržel spolu s Milanem Lasicou Křišťálové krídlo za celoživotní dílo, v roce 1998 po něm Slovenská astronomická společnost pojmenovala planetku 15946 Satinský (objevená 8. ledna 1998). Po smrti mu byla udělena slovenská Medaile Za zásluhy a také česká Medaile Za zásluhy I. stupně.
Július Satinský zemřel v roce 2002 ve věku 61 let.Kdo byl Július Satinský? Životopis Július Satinský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Július Satinský

Národnost: slovenská
Datum narození: 20. 8. 1941
Místo narození: Bratislava, Slovenský stát
Datum úmrtí: 29. 12. 2002

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Július Satinský? s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Epitaf? Vzpomněli byste si na význam slova Žahour? Víte, co je to Pískový cukr? Znáte definici termínu Epigram?

Klíčová slova: kde se narodil Július Satinský?, herectví, kdy se narodil Július Satinský?, osobnosti, vysvětlení, Július Satinský, život, popis, osobnost, wiki, lexikon, národnost, zajímavosti, datum narození, biografie, datum úmrtí

Pojem Július Satinský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Najít termín Július Satinský ve Wikipedii

Hledat termín Július Satinský ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Július Satinský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Július Satinský na Youtube

Zkusit najít pojem Július Satinský ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Július Satinský například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Július Satinský? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Július Satinský? Kdy se narodil Július Satinský? Kde se narodil Július Satinský? Kdy zemřel Július Satinský? Július Satinský patří do kategorie Herectví

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Július Satinský dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Július Satinský i v jiné kategorii než je herectví.