Kdo je to?
Kdo byl Miroslav Holub? Životopis Miroslav Holub, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Miroslav Holub

Kdo byl Miroslav Holub? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Miroslav Holub byl český básník, sloupkař a esejista, ale také lékař-imunolog.
Miroslav se narodil 13. září 1923 v Plzni v rodině právníka a středoškolské učitelky jazyků. Matka na něj měla klíčový vliv z hlediska intelektuálního. Obecnou školu a klasické gymnázium vystudoval v Plzni. Maturoval během války a do konce války pak pracoval jako pomocný dělník. V roce 1945 se zapsal na Přírodovědeckou fakultu v Praze, poté přestoupil na Lékařskou fakultu UK, kde promoval v roce 1953. Současně s tímto studiem navštěvoval i přednášky na filozofii, historii a literární historii. Jako zaměstnanec pracoval nejprve jako patolog v nemocnici na Bulovce, potom přešel do Biologického (později Mikrobiologického) ústavu ČSAV, odkud byl roku 1970 z politických důvodů propuštěn. Ale zanedlouho byl přijat do nově založeného Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Věnoval se zejména imunologii a výsledky svých výzkumů publikoval v řadě domácích i zahraničních publikací. Jeho manželkou byla Věra Koktová, s níž měl syna Radovana, který se živil jako filmový žurnalista. Miroslav Holub také často cestoval, a to jak z lékařských důvodů, tak i z těch literárních, nejčastěji do USA.
Jako básník vyšel Holub z poetiky Skupiny 42 a skupiny Květen a psal zpočátku básně v rámci poezie všedního dne. To můžeme vidět na sbírkách Denní služba, Achilles a želva, Slabikář, Jdi a otevři dveře, Kam teče krev, Tak zvané srdce, Zcela nesoustavná zoologie. Zajímavé je také propojení jeho práce jako lékaře - lékařská terminologie, vědecká terminologie, prostředí nemocnic - s básněmi. Vrcholem jeho umělecké tvorby je sbírka Ačkoli ze 60. let, která je současně předělem v jeho díle. Odhaluje v ní totiž prázdnotu současné reality, kdy svět je rozložen neuspořádaností a žádná jasná realita vlastně neexistuje. Velmi dramaticky až drasticky pak reagoval na události ze srpna 1968. Sbírka Beton, která vznikla z cest do Ameriky, není o nic méně drastická a je plna náznaků o odlidštění současného světa. Z 80. let pak pochází sbírka Interferon čili O divadle, v níž najdeme mnohovrstevnatost, mnohoznačnost, zmatečnost i absurditu. V 90. letech jako by se Holub navracel ke svým kořenům a ke sdělnému typu poezie, což můžeme pozorovat např. ve sbírce Syndrom mizející plíce. Kromě poezie vydal také několik knih esejů, známé jsou například Anděl na kolečkách a Žít v New Yorku, které obě pocházejí z jeho pobytu v USA. Humanisticky laděné jsou jeho sloupky uveřejňované v nejrůznějších periodikách (Květen, Tvorba, Host do domu, po roce 1989 Literární noviny, Tvar), k nimž patří zejména K principu rolničky a Skrytá zášť věku.Kdo byl Miroslav Holub? Životopis Miroslav Holub, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Miroslav Holub

Národnost: česká
Datum narození: 13. 9. 1923
Místo narození: Plzeň
Datum úmrtí: 14. 7. 1998

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Miroslav Holub sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Feat? Víte co je CWG? Víte co je GMO? Vzpomněli byste si co označuje výraz Životospráva?

Klíčová slova: zajímavosti, nežijící, literatura, národnost, biografie, místo narození, Kdy zemřel Miroslav Holub, Miroslav Holub, kdy se narodil Miroslav Holub?, kdo je Miroslav Holub?, datum narození, životopis, informace, Miroslav Holub, wiki, kdo to je

Pojem Miroslav Holub je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat termín Miroslav Holub ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Miroslav Holub ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Miroslav Holub na Google.cz

Hledat slovo Miroslav Holub ve Wikislovníku

Zkusit najít Miroslav Holub na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Miroslav Holub například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Miroslav Holub?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Miroslav Holub? Kdy se narodil Miroslav Holub? Kde se narodil Miroslav Holub? Kdy zemřel Miroslav Holub? Miroslav Holub patří do kategorie Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Miroslav Holub například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miroslav Holub i v jiné kategorii než je literatura.