Kdo je to?
Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis Fjodor Michajlovič Dostojevskij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij?

Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis, informace, biografie, literatura

Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl spisovatel, překladatel a filosof. Vyrůstal v areálu chudinské nemocnice na předměstí Moskvy, kde jeho otec pracoval jako lékař. Díky rodičům a vzdělané chůvě se seznámil s ruskou i evropskou literaturou a oblíbil si vymýšlení příběhů. Studoval internátní školu a byl popisován jako introvertní a zasněný student. Poté byl rodiči poslán na vojenský inženýrský institut v Petrohradu, kde studoval stavbu mostů. Škola mu však nevyhovovala a těžce nesl vnucenou armádní dráhu. Přesto školu vystudoval a získal místo inženýrského poručíka.
Dostojevskij nechtěl strávil celý život v armádě a začal proto překládat francouzskou literaturu. Tato práce nebyla dobře placená, což ho motivovalo k psaní vlastních románů. Jeho knihy byly kladně přijaty kritikou i veřejností, takže se finančně osamostatnil a mohl se definitivně rozejít s armádou. Obdivoval evropské socialistické myšlenky, protože měl celoživotní zájem o chudé a silný cit pro spravedlnost. Zároveň měl silnou pravoslavnou víru, takže odmítal ateistické a materialistické aspekty socialismu. Další díla už nebyla tak dobře hodnocena a dostal se do finančních potíží. Přidal se proto k socialistickému spolku petrašovců, který aristokrat Spěšněv přetvořil v revoluční organizaci.
Car Mikuláš I. proti spolku tvrdě zasáhl a Dostojevskij byl roku 1849 zatčen. Byl odsouzen k popravě zastřelením, ale na poslední chvíli mu byl trest zmírněn na vězení. Následující roky strávil v těžkých podmínkách sibiřské věznice a jeho zdravotní stav se trvale zhoršil. V roce 1854 byl propuštěn, ale poté musel sloužit u sibiřského armádního sboru. V průběhu služby se seznámil s Marijou Dmitrijevnou, se kterou se později oženil. Kvůli špatnému zdraví a epileptickým záchvatům byl z armády uvolněn a v roce 1859 se konečně mohl vrátit domů.
Po několika cestách do Evropy se znovu ocitl ve finanční tísni a přežíval jen díky pomoci přátel a příbuzných. Navíc se musel vyrovnávat se smrtí manželky a bratra. Pokračoval ale v psaní a brzy se podruhé oženil s Annou Grigorjevnou, která pro něj pracovala jako sekretářka. I v následujících letech se často potýkal s finančními problémy, navíc byl jako bývalý revolucionář pod trvalým policejním dohledem. Postupně začal být oceňován jako vynikající spisovatel, ale se slávou přišly i útoky, které zhoršovaly jeho duševní i tělesný stav. Nakonec podlehl rozsáhlému krvácení do plic.
Dostojevského romány dnes patří mezi základní pilíře světové literatury. Jsou typické psychologickým a filosofickým laděním a bystrými pohledy na lidskou osobnost, ale rovněž živým popisem sociálních problémů a chudoby. První román se jmenoval Chudí lidé a okamžitě zaujal psychologickou a sociální hloubkou. V Zápiscích z mrtvého domu použil zkušenosti ze sibiřské věznice a vhledy do lidí, které díky tomu učinil. Za vrchol Dostojevského tvorby jsou považovány romány Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi. V překladatelské činnosti se věnoval zejména překladům knih od Balzaca.Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis Fjodor Michajlovič Dostojevskij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Národnost: ruská
Datum narození: 11. listopadu 1821
Místo narození: Moskva, Rusko
Datum úmrtí: 9. února 1881

Popis osobnosti Fjodor Michajlovič Dostojevskij můžete sdílet s dalšími osobami na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Seitan? Vzpomněli byste si co znamená slovo Běhaci diktát? Znáte definici termínu Římský kmín? Víte co je Důkaz?

Klíčová slova: wiki, biografie, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, literatura, život, datum narození, popis, kdo je Fjodor Michajlovič Dostojevskij?, kdy se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij?, národnost, Kdy zemřel Fjodor Michajlovič Dostojevskij, zajímavosti, datum úmrtí, lexikon, osobnost, narození

Pojem Fjodor Michajlovič Dostojevskij je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Fjodor Michajlovič Dostojevskij v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Fjodor Michajlovič Dostojevskij v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Fjodor Michajlovič Dostojevskij na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kdy se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kde se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kdy zemřel Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Fjodor Michajlovič Dostojevskij je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Fjodor Michajlovič Dostojevskij dejme tomu např. ve Wikipedii, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Fjodor Michajlovič Dostojevskij i v jiné kategorii než je literatura.