Kdo je to?
Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis Fjodor Michajlovič Dostojevskij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl spisovatel, překladatel a filosof. Vyrůstal v areálu chudinské nemocnice na předměstí Moskvy, kde jeho otec pracoval jako lékař. Díky rodičům a vzdělané chůvě se seznámil s ruskou i evropskou literaturou a oblíbil si vymýšlení příběhů. Studoval internátní školu a byl popisován jako introvertní a zasněný student. Poté byl rodiči poslán na vojenský inženýrský institut v Petrohradu, kde studoval stavbu mostů. Škola mu však nevyhovovala a těžce nesl vnucenou armádní dráhu. Přesto školu vystudoval a získal místo inženýrského poručíka.
Dostojevskij nechtěl strávil celý život v armádě a začal proto překládat francouzskou literaturu. Tato práce nebyla dobře placená, což ho motivovalo k psaní vlastních románů. Jeho knihy byly kladně přijaty kritikou i veřejností, takže se finančně osamostatnil a mohl se definitivně rozejít s armádou. Obdivoval evropské socialistické myšlenky, protože měl celoživotní zájem o chudé a silný cit pro spravedlnost. Zároveň měl silnou pravoslavnou víru, takže odmítal ateistické a materialistické aspekty socialismu. Další díla už nebyla tak dobře hodnocena a dostal se do finančních potíží. Přidal se proto k socialistickému spolku petrašovců, který aristokrat Spěšněv přetvořil v revoluční organizaci.
Car Mikuláš I. proti spolku tvrdě zasáhl a Dostojevskij byl roku 1849 zatčen. Byl odsouzen k popravě zastřelením, ale na poslední chvíli mu byl trest zmírněn na vězení. Následující roky strávil v těžkých podmínkách sibiřské věznice a jeho zdravotní stav se trvale zhoršil. V roce 1854 byl propuštěn, ale poté musel sloužit u sibiřského armádního sboru. V průběhu služby se seznámil s Marijou Dmitrijevnou, se kterou se později oženil. Kvůli špatnému zdraví a epileptickým záchvatům byl z armády uvolněn a v roce 1859 se konečně mohl vrátit domů.
Po několika cestách do Evropy se znovu ocitl ve finanční tísni a přežíval jen díky pomoci přátel a příbuzných. Navíc se musel vyrovnávat se smrtí manželky a bratra. Pokračoval ale v psaní a brzy se podruhé oženil s Annou Grigorjevnou, která pro něj pracovala jako sekretářka. I v následujících letech se často potýkal s finančními problémy, navíc byl jako bývalý revolucionář pod trvalým policejním dohledem. Postupně začal být oceňován jako vynikající spisovatel, ale se slávou přišly i útoky, které zhoršovaly jeho duševní i tělesný stav. Nakonec podlehl rozsáhlému krvácení do plic.
Dostojevského romány dnes patří mezi základní pilíře světové literatury. Jsou typické psychologickým a filosofickým laděním a bystrými pohledy na lidskou osobnost, ale rovněž živým popisem sociálních problémů a chudoby. První román se jmenoval Chudí lidé a okamžitě zaujal psychologickou a sociální hloubkou. V Zápiscích z mrtvého domu použil zkušenosti ze sibiřské věznice a vhledy do lidí, které díky tomu učinil. Za vrchol Dostojevského tvorby jsou považovány romány Zločin a trest, Idiot, Běsi a Bratři Karamazovi. V překladatelské činnosti se věnoval zejména překladům knih od Balzaca.



Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Životopis Fjodor Michajlovič Dostojevskij, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Národnost: ruská
Datum narození: 11. listopadu 1821
Místo narození: Moskva, Rusko
Datum úmrtí: 9. února 1881

Líbí se stručný životopis s osobou Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Pak se podělte s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Web? Vzpomenete si na definici slova Přečin? Znáte definici termínu Toleranční patent? Vzpomněli byste si na význam slova Piloxing?

Klíčová slova: osobnosti, kdo to je, literatura, národnost, osobnost, nežijící, popis, vysvětlení, datum narození, kdy se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij?, narození, Kdy zemřel Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, místo narození, literatura, biografie

Pojem Fjodor Michajlovič Dostojevskij je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít termín Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve Wikipedii

Vyhledat pojem Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Fjodor Michajlovič Dostojevskij ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Fjodor Michajlovič Dostojevskij na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij například ve fulltextu Google.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Fjodor Michajlovič Dostojevskij?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kdy se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kde se narodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Kdy zemřel Fjodor Michajlovič Dostojevskij? Fjodor Michajlovič Dostojevskij je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, spisovatel starý, fjodor Michajlovič Dostojevskij, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Fjodor Michajlovič Dostojevskij například v projektu Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Fjodor Michajlovič Dostojevskij i v jiné kategorii než je literatura.