Kdo je to?
Kdo byl Karel Höger? Životopis Karel Höger, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Karel Höger

Kdo byl Karel Höger? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Karel Höger byl významný český herec.
Po studiích se v roce 1932 stal členem činoherního souboru tehdejšího Zemského divadla. Od roku 1940 potom působil v Národním divadle, kde strávil více než 30 let. Za svou divadelní kariéru vystavěl desítky dramatických charakterů, jednou z jeho nejznámějších rolí je ta ze Smrti obchodního cestujícího.
Od počátku 40. let se začal objevovat ve filmu, jedna z prvních hlavních rolí, kterých za svou kariéru ztvárnil opravdu mnoho, byla ve snímku z roku 1946 Mrtvý mezi živými. V roce 1948 si zahrál hlavní roli v dramatu Návrat domů a především v Krakatitu podle předlohy Karla Čapka. V roce 1951 pak přišla titulní role v životopisném filmu Mikoláš Aleš. Další významnou postavu české historie ztvárnil v roce 1954, a to Jana Husa, o rok později se pak objevil v dalším Vávrově snímku Jan Žižka.
V 60. letech byl jedním z nejobsazovanějších herců v českém filmu. Z jeho filmografie tohoto období vybíráme: drama Malér (1965), detektivku Nahá pastýřka (1966), válečné drama Dita Saxová (1967). Hned na začátku 70. let ztvárnil jednu ze svých legendárních rolí, a to v televizní inscenaci Romeo a Julie na konci listopadu (1971). V roce 1973 pak následovala divácky oblíbená role arcibiskupa Arnošta z Pardubic v muzikálu Noc na Karlštejně. V následujících letech dál hrál poměrně hojně, nicméně už spíše ve vedlejších rolích. Byl obsazen do role primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města, na začátku natáčení však zemřel.
Díky svému melodickému hlasu často získával nabídky na namlouvání pohádek - například O kocouru Mikešovi a jeho přátelích, Povídání o pejskovi a kočičce či O vodníku Česílkovi.
Po velkou část své kariéry působil i jako pedagog.
Karel Höger prožil aktivní kariéru během nacistické i komunistické diktatury a s oběma režimy se musel vyrovnávat. Přestože existuje fotografie, na které Höger hajluje během akce, která měla ukázat loajalitu české kulturní scény k Hitlerovi, je poměrně přesvědčivě dokázáno, že za války spolupracoval s odbojem a pomáhal obětem perzekuce. Na začátku komunistické vlády pak nemohl nějakou dobu hrát, později se stal však hvězdou československého filmu. Ač to bylo proti jeho přesvědčení, podepsal Antichartu, poté však odešel z Národního divadla na protest proti vyhazovu Vlasty Fabianové. Krátce na to zemřel.Kdo byl Karel Höger? Životopis Karel Höger, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Karel Höger

Národnost: česká
Datum narození: 17. června 1909
Místo narození: Královo Pole, Brno
Datum úmrtí: 4. května 1977

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel Höger sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Workflow? Pamatujete si definici pojmu Utopené náklady? Vzpomněli byste si co označuje výraz Bytový dům? Vzpomněli byste si co znamená slovo Úsečka?

Klíčová slova: Karel Höger, vysvětlení, národnost, osobnost, narození, wiki, kde se narodil Karel Höger?, osobnosti, národnost, život, zajímavosti, lexikon, Karel Höger, wikipedie, datum narození, Kdy zemřel Karel Höger

Pojem Karel Höger je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Karel Höger na Youtube

Najít termín Karel Höger ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Karel Höger ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít pojem Karel Höger ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Karel Höger ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Höger například ve fulltextu Yahoo.com, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Karel Höger?

Právě nyní již víte Kdo byl Karel Höger? Kdy se narodil Karel Höger? Kde se narodil Karel Höger? Kdy zemřel Karel Höger? Karel Höger je v sekci Herectví

Kategorie herectví, set blondýnka, karel Höger, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Karel Höger kupř. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Höger i v jiné kategorii než je herectví.