Kdo je to?
Kdo je Vladimír Páral? Životopis Vladimír Páral, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Vladimír Páral

Kdo je Vladimír Páral? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Vladimír Páral, tvořící také pod pseudonymem Jan Laban, je český spisovatel a prozaik.
Vladimír se narodil 10. srpna 1932 v Praze, otec byl důstojníkem generálního štábu Československé armády. Dětství a dospívání prožil chlapec v Brně, kam se rodina přestěhovala brzy po jeho narození. Zde také vychodil základní školu a reálné gymnázium. Po maturitě začal studovat na Chemické fakultě Vysokého učení technického v Brně. Po roce přešel na Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích a školu zakončil titulem Ing. Po studiu pracoval nejprve jako technolog národního podniku Kolora Liberec, později v pobočném závodě Kolory v Jablonci nad Jizerou. Pak také pracoval jako vědecký pracovník v Chemopharmě v Ústí nad Labem. Od roku 1967 je spisovatelem z povolání. Jeho tvorba je ovlivněna nejen prací, ale i častým cestování - navštívil Střední Asii, Kanadu, Indii (sem jej dovedl zájem o jógu), Čínu a Nepál. Z manželství má dceru Eriku. Žil hlavně v Ústí nad Labem, ale od roku 1995 žije střídavě v Praze a Mariánských Lázních.
Páralova tvorba je poněkud nevyrovnaná, což ale nemůžeme přisoudit nedostatku talentu, ale spíš komunistickému režimu, za kterého - aby mohl publikovat - musel nutně psát jednodušší literaturu, kterou by soudruzi pochopili. Jinak hned jeho první kniha je překvapivě vyzrálá - jedná se o Veletrh splněných přání, knihu, která vyšla v roce 1964. Již zde najdeme Páralův nezaměnitelný styl, hutné a heslovité vyjadřování, zkratky, závorky, neslovesné věty či expresivní slovní zásobu. Mimoto se zde řeší složité téma hodnotového konfliktu postav mezi stereotypním prožíváním každodennosti a autentickým prožitkem. Soukromá vichřice ještě více akcentuje citová a sexuální dramata jednotlivých hrdinů, přičemž hrdinové dospívají k závěru, že jakákoliv změna se později stává stereotypem. To samé nakonec vidíme i v románu Katapult - vše je stejné, podobné, a tudíž zaměnitelné. V románu Milenci a vrazi se také kruh uzavírá a koloběh života je věčný, na tom nic nemění ani láska, touha či sexuální pud. Román Profesionální žena zabíhá do poněkud jiného prostředí - je parodií na akční příběhy a pokleslou literaturu, hlavní hrdinka se snaží jít za svým snem a přitom se pokouší o sebezdokonalování. V novele Mladý muž a bílá velryba hrdinové vítězí (zdánlivě) nad každodenností a konzumem, i když nakonec právě konzum se stává jedinou možností jejich životů. Román Muka obraznosti vychází z autobiografických rysů a vypráví o inženýru chemie, který nachází příčinu svého zvláštního vidění světa ve vlastní eroticky a sexuálně zjitřené fantazii. Setkání s mimozemskou civilizací zažijeme v románu Pokušení A-ZZ. A z tradičního příběhu vychází Romeo a Julie 2300 o dvou zcela odlišných milencích z budoucnosti, kteří spolu chtějí žít i navzdory tomu, že společnost té doby nemá žádné iracionální prvky. Zfilmování se dočkaly romány Playgirls 1 a 2, které vyprávějí příběhy z jednoho nejmenovaného pražského salonu. Poslední Páralovou knihou je Kniha o biči, která vyšla roku 2014.Kdo je Vladimír Páral? Životopis Vladimír Páral, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Vladimír Páral

Národnost: česká
Datum narození: 10. 8. 1932
Místo narození: Praha

Popis osobnosti Vladimír Páral můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Bronchoskopie? Pamatujete si definici pojmu Workflow? Pamatujete si definici pojmu Samomluva? Vzpomněli byste si co znamená slovo Karcinom?

Klíčová slova: národnost, zajímavosti, Vladimír Páral, Vladimír Páral, literatura, literatura, narození, vysvětlení, osobnost, informace, místo narození, život, wikipedie, biografie, životopis, kdo je Vladimír Páral?

Pojem Vladimír Páral je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Vladimír Páral

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vladimír Páral ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Vladimír Páral ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Vladimír Páral na Youtube

Vyhledat termín Vladimír Páral ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Vladimír Páral v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimír Páral například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vladimír Páral

Teďka už zajisté víte Kdo je to Vladimír Páral? Kdy se narodil Vladimír Páral? Kde se narodil Vladimír Páral? Vladimír Páral je v sekci Literatura

Kategorie literatura, kluk básník, vladimír Páral, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Vladimír Páral řekněme na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimír Páral i v jiné kategorii než je literatura.